środa, 15 stycznia, 2025

Wzrost cen ropy naftowej w związku z silnym popytem zimowym i sankcjami nałożonymi na Rosję

  • Ceny ropy naftowej odnotowały silne wzrosty w styczniu, wspierane przez popyt zimowy oraz krótkoterminowe ryzyka związane z dostawami z Rosji w obliczu nowych sankcji.
  • Rosnące zyski z rolowania kontraktów stanowią impuls do zajmowania długich pozycji.
  • Nowe sankcje USA na Rosję obejmują tankowce, które w ubiegłym roku przewoziły ponad 1,5 miliona baryłek dziennie.
  • Chociaż najnowsze sankcje są w dużej mierze uwzględnione w obecnych cenach, utrzymująca się dynamika wzrostowa może nadal prowadzić do wzrostu cen w kierunku 85 USD za baryłkę.

Ceny ropy WTI i Brent odnotowały silne wzrosty w styczniu, notując ponad 8% wzrostu, po ostatnim kwartale 2024 roku, w którym większość aktywności koncentrowała się głównie w dolnym przedziale cenowym z ostatnich dwóch lat. Choć prognozy na 2025 rok wskazują na dobrze zaopatrzony rynek – napędzany wzrostem produkcji spoza OPEC+ o około 1,4 mln baryłek dziennie i przewyższającym wzrost globalnego popytu szacowany przez IEA na około 1,1 miliona baryłek dziennie – krótkoterminowe prognozy stały się bardziej korzystne. Zmiana ta wynika z połączenia silnego popytu zimowego na olej napędowy i opałowy oraz najnowszych rund sankcji USA wobec rosyjskiego przemysłu naftowego, które okazały się znacznie bardziej restrykcyjne, niż oczekiwano.

Wyjątkowo zimny styczeń w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych zwiększył popyt nie tylko na gaz ziemny, który wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając 4 USD za MMBtu, ale także na olej napędowy i paliwa grzewcze. W połączeniu z niższymi zapasami ropy w USA, zmiany te już doprowadziły do wzrostu cen, jeszcze przed ogłoszeniem najnowszych sankcji. Zapas ropy w Cushing, głównym punkcie dostaw dla kontraktów terminowych WTI, spadł do najniższego poziomu od 11 lat, zbliżając się do minimalnego poziomu operacyjnego wynoszącego 20 milionów baryłek. Ten spadek zapasów sprawił, że ceny na dostawy natychmiastowe rosną szybciej niż ceny na dostawy w przyszłości (backwardation).

To zjawisko przyciągnęło popyt inwestorów ze względu na pozytywny carry trade, który można uzyskać przy przenoszeniu pozycji z wygasającego kontraktu na tańszy. Przy niezmienionych cenach przez trzy miesiące, inwestor posiadający i przenoszący kontrakty terminowe WTI mógłby potencjalnie osiągnąć roczną stopę zwrotu wynoszącą niemal 15%, co stanowi znaczący impuls dla pozycji byczych, jednocześnie zniechęcając do otwierania pozycji krótkich na rynku ropy na tym etapie.Poziomy zapasów w Cushing

Poziomy zapasów w Cushing, hubie dostaw WTI, wspierają rosnące ceny kontraktów terminowych na dostawy natychmiastowe w porównaniu z cenami dostaw przyszłych.

Nowa administracja Trumpa prawdopodobnie zaostrzy sankcje wobec Iranu, co może zmusić ten kraj do ograniczenia wydobycia ropy naftowej, które w ciągu ostatnich czterech lat wzrosło o około 1,3 miliona baryłek dziennie, osiągając najwyższy poziom od sześciu lat. Z krótkoterminowej perspektywy istotniejszym czynnikiem jest piątkowe ogłoszenie Departamentu Skarbu USA dodatkowych sankcji wobec Rosji. Obejmują one ponad 180 tankowców transportujących rosyjską ropę oraz rosyjskie firmy zajmujące się ubezpieczeniami morskimi z siedzibą w Rosji. W zeszłym roku te tankowce przewoziły ponad 1,5 mln baryłek ropy dziennie, głównie dla nabywców w Chinach i Indiach.

Pomimo niemal trzech lat sankcji, Rosji udało się zmienić kierunek eksportu ropy, utrzymując produkcję i eksport na stabilnym poziomie. Niemniej jednak rynek potrzebuje czasu, aby w pełni przyswoić skutki najnowszych sankcji. W połączeniu ze wzrostem popytu w sezonie zimowym, krótkoterminowe prognozy wskazują na wsparcie dla cen. Jednak przy obecnym wzroście cen o około 10 USD za baryłkę, dalsze zwyżki będą zależały od zdolności rynku do utrzymania impetu, co mogłoby wspierać ostatnio otwarte długie pozycje spekulantów.

W tygodniu do 7 stycznia, przed ostatnim wzrostem cen powyżej 80 USD za baryłkę, spekulanci zwiększyli swoje długie pozycje netto w kontraktach terminowych na ropę Brent o 21%, do 227 milionów baryłek, co jest najwyższym poziomem od ośmiu miesięcy. Jednocześnie długie pozycje na rynku oleju napędowego (diesla) wzrosły o 42%, osiągając sześciomiesięczne maksimum.

W ubiegłym tygodniu cena WTI znacząco wzrosła, najpierw przebijając 200-dniową średnią kroczącą, a następnie linię trendu wyznaczoną od szczytu z września 2023 roku, aż w ostatni poniedziałek napotkała opór w okolicach 78,50 USD, czyli październikowego maksimum. Chociaż najnowsze informacje o sankcjach wobec Rosji są już niemal w pełni wycenione, obecny impet może nadal napędzać wzrost cen, potencjalnie osiągając poziom 85 USD.

Kontrakty terminowe na ropę WTI

Kontrakty terminowe na ropę WTI – Źródło: Saxo

Autor
  • Ole Hansen

    Dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo

Popularne w tym tygodniu

Powódź nie wpłynęła na wzrost bezrobocia. W grudniu 2024 r. bezrobocie na poziomie 5,1%

Na koniec 2024 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,1%, co...
00:02:24

Sztuczna inteligencja i robotyzacja jako odpowiedź na depopulację i braki na rynku pracy

Rewolucja technologiczna w postaci sztucznej inteligencji, ale też robotyzacji,...

Hakerzy wykorzystali konta biura podróży Riya w globalnej kampanii phishingowej

Nowa, szeroko zakrojona kampania phishingowa, polegająca na wysyłaniu...

Grupa INC zapowiada aktualizację strategii

Grupa INC w 2024 r. w pełni uruchomiła usługę...

Podobne tematy

Na niższe stopy procentowe poczekamy

Przed nami pierwsza w tym roku decyzja Rady Polityki...

Złoto i srebro w Polsce: Różne trajektorie inwestycyjne w obliczu nowej ustawy VAT

Polacy chętnie kupowali złoto w 2024 roku, mimo wyraźnego...

Zamieszanie w lokalnym koszyku walutowym

Polska waluta bardzo często u inwestorów międzynarodowych łączona jest...
00:07:06

Ropa Brent drożeje czwarty tydzień z rzędu – wzrost o ponad 7% od początku roku

Cena ropy brent w połowie stycznia wzrosła ponad poziom...

Kurs dolara kontynuuje rajd: Czy presja na rynki wschodzące się utrzyma?

Nieustający rajd dolara trwa kolejny tydzień, napędzany przez wyższe...

Kurs dolara w górę: USD/PLN zbliża się do granicy 4,20 – co dalej?

Piątkowe dane z rynku pracy w USA znów dodają...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie