środa, 22 stycznia, 2025

Holcim podsumowuje pierwszy rok po transformacji

Rok 2024 w Holcim Polska stał pod znakiem transformacji marki oraz przełomowych zmian w funkcjonowaniu firmy. W lutym spółka zmieniła nazwę, w wyniku czego marka Lafarge, obecna na polskim rynku od ponad 20 lat, została zastąpiona przez Holcim. W minionym roku firma dokonała inwestycji w rozwój i innowacyjne rozwiązania oraz przeprowadziła akwizycje, które pozwoliły wzmocnić jej pozycję na rynku materiałów budowlanych. Holcim rozszerzył także portfolio o produkty o obniżonym śladzie węglowym, co wpłynęło na rozwój rynku zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa.

Kluczowe inwestycje

Największym przedsięwzięciem w 2024 roku była finalizacja inwestycji w modernizację Cementowni Małogoszcz. Dzięki niej cementownia znacząco zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o około 20% oraz zużycie energii o około 30%, przy zachowaniu dotychczasowej wielkości produkcji. Jednocześnie przy cementowni powstała pierwsza w Polsce instalacja odzysku ciepła odpadowego (WHR), pozwalająca odzyskiwać energię równoważną kilku hektarom paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu zakład dołączył do grona najnowocześniejszych i najniżej emisyjnych zakładów w Europie.

Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim Polska
Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim Polska

Przeszliśmy transformację, przy czym niezmiennie budujemy silny zespół, rozwijający nasze projekty i wyznaczający kierunki zrównoważonej przyszłości branży. Nasza wizja zakłada bycie liderem rynku rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa oraz pionierem dekarbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Idziemy dalej i poszerzamy ofertę o produkty o obniżonym śladzie węglowym i materiały z recyklingu, stając się partnerem oferującym kompleksowe, innowacyjne rozwiązania. Jednocześnie stawiamy na współpracę z partnerami lokalnymi. Obecnie aż 97% naszych zakupów odbywa się w przedsiębiorstwach zarejestrowanych w Polsce – podkreśla Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim Polska.W Holcim Polska patrzymy w przyszłość z odwagą, wyznaczając nowe standardy w budownictwie. W 2025 mamy zamiar kontynuować kluczowe projekty, rozwijać pionierskie technologie i wyznaczać kierunki zrównoważonego budownictwa w Polsce – dodaje prezes Sypek.

Ważnym projektem, który udało się ukończyć w 2024 roku było także uruchomienie Platformy ARM w Cementowni Kujawy. Platforma służy do zagospodarowania paliw alternatywnych i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w branży. Posiada nowoczesną linię, która pozwoli wykorzystać zupełnie nowe surowce i odpady mineralne w procesach produkcyjnych. Dzięki temu zespół Geocycle będzie skuteczniej pozyskiwać z rynku nowe rodzaje surowców, co pozwoli zwiększyć wyniki w zakresie dekarbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Z kolei w wytwórni betonu Holcim w Krakowie zastosowano nowatorskie rozwiązanie, które znacząco poprawia efektywność energetyczną oraz ogranicza wpływ na środowisko. Urządzenie służące do produkcji betonu towarowego (RMX) jest pierwszym rozwiązaniem takiego typu w kraju. Polega ono na wdrożeniu przemiennika częstotliwości wraz z modułem zwrotu energii zmodernizowanego układu napędowego wózka jezdnego.

Akwizycje

Dzięki poczynionym w 2024 roku akwizycjom w Eurobud i CemEnergy, Holcim wzmocnił swoją pozycję na rynku betonu towarowego oraz paliw alternatywnych. Przejęcie Eurobud poszerzyło możliwości dla klientów w obszarze betonu towarowego na północy Polski. Akwizycja CemEnergy przekłada się z kolei na elastyczność w produkcji paliw alternatywnych. Część paliw jest wykorzystywana na potrzeby Cementowni Małogoszcz, a pozostała sprzedawana na rynku.

Innowacyjne rozwiązania i nowe produkty

W listopadzie Holcim jako pierwszy w Polsce wdrożył cement z dodatkiem betonu z recyklingu budowlanego, który zawiera ponad 10% domieszkę materiałów rozbiórkowych. Nowatorski cement łączy nowoczesne technologie z odpowiedzialnością środowiskową, a zastosowanie surowców z recyklingu czyni go produktem wyjątkowym na polskim rynku. Obecnie spółka przetwarza ponad 2 mln ton odpadów rozbiórkowych rocznie, nadając im nowe życie w swoich materiałach.

W 2024 roku Holcim również dostarczył materiał do wykonania pierwszego na świecie zbiornika na wodę pitną wydrukowanego w technologii 3D. Wydrukowany obiekt stanowi przełomowy krok w automatyzacji budownictwa betonowego i zrównoważonego rozwoju.

Handel i logistyka

W obszarze handlu i dystrybucji kluczową zmianą była integracja sprzedaży Izolbet i cementu workowanego. Celem nowej organizacji było poszerzenie obecności wszystkich produktów chemii budowlanej i styropianu oraz cementu w worku o ok. 25% w składach budowlanych, sieciach DIY oraz u wykonawców, a także wzrost jakości obsługi klientów poprzez lepsze dotarcie przez doradców operujących w regionie.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Cyberprzestępcy wykorzystują pożary w Kalifornii do wyłudzania danych

W minionym tygodniu Los Angeles zmagało się z...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Polskie wybory prezydenckie 2025 celem ataku hakerów z Rosji

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych prób manipulacji...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera w sprawie zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo...

Podobne tematy

DORA już obowiązuje. Eksperci Linux Polska o nowej rzeczywistości w sektorze finansowym

Od 17 stycznia w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie...

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Żabka wchodzi w retail media. Uruchamia Żabka Ads

Żabka Ads - Shopper-Driven Media to nowe narzędzie pozwalające...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie