środa, 22 stycznia, 2025

Europa wobec napięć globalnych i kryzysu konkurencyjności – strategiczna rola Polski w nadchodzącej prezydencji

Wyzwań dla całej Unii Europejskiej – jeśli chodzi o konkurencyjność – zawsze było dużo i dlatego przez ostatnie dwie dekady traciła ona pozycję względem reszty świata, zamiast ją zyskiwać. Teraz pojawiają się nowe – napięcia amerykańsko-chińskie, a w zasadzie napięcie Zachodu z Chinami, gdzie Stany Zjednoczone przyjmują dużo bardziej aktywne podejście niż cała Unia Europejska. Nadal ważne są kwestie polityki wobec Rosji – zwłaszcza odcięcie dostępu do surowców rosyjskich, co z pewnością nie pomoże europejskiej konkurencyjności. Do tego zachodzą ogromne przemiany technologiczne – tu Europa jest liderem w regulacjach, ale nie w kreowaniu tych innowacji. One tymczasem przesuwają cały świat o kolejny duży krok do przodu. Na koniec ryzyko agresji sięgającej nawet dalej niż na Ukrainę i zmiana sterów w Stanach Zjednoczonych – parasol ochronny, roztoczony przez NATO i Świat Zachodni nad Europą, wobec słabości europejskiej armii, nie jest dany raz na zawsze. W związku z tym pojawia się ogromna liczba wyzwań strukturalnych. Tempo wzrostu Polski będzie zrównywać się z unijnym – które jest zdecydowanie za niskie na tle świata i to nie tylko Chin, ale również Stanów Zjednoczonych. W Polsce zamiast rosnąć kurczyć się będzie liczba osób pracujących, trzeba będzie bardziej odpowiedzialnie korzystać z surowców, a inwestycje nadal pozostają wśród trzech najniższych w całej Unii Europejskiej. Niestety silniki, które mogłyby nasz kraj napędzać bardziej niż cała Unia, są po prostu wyczerpywalne.

– Polska Prezydencja w Unii Europejskiej to tak naprawdę rola sprawnego administratora, ale nie tym razem. Tym razem wyzwania, które stoją przed Europą mają rozmiar strategiczny, mają rozmiar wielki – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Kamil Sobolewski, główny ekonomista, Pracodawcy RP. – Dobrze byłoby, gdyby Polska Prezydencja nie skończyła się tylko na sprawnej administracji, ale na zdynamizowaniu – nadaniu pewnego priorytetu sprawom, bez których dalej nasza gospodarka i społeczeństwo będą miały bardzo trudno. A to wiąże się z konkurencyjnością gospodarki polskiej w Europie i gospodarki unijnej w świecie – z którą od lat mamy ogromny problem. Jest dla mnie dosyć jasne, że przewaga Polski w tempie rozwoju gospodarczego nad Unią Europejską będzie topniała – bo topnieją główne zasoby, z których do tej pory korzystaliśmy. Do tego dochodzi kwestia polityki klimatycznej czy energetycznej w Unii Europejskiej – ona przez ostatnie lata była raczej obciążeniem niż wsparciem dla europejskiej konkurencyjności. Albo obudzimy się z tego snu i będziemy ratować to, co mamy – bo jesteśmy jedną z najstarszych cywilizacji na świecie z wielkim dorobkiem, albo niestety będziemy musieli zbierać resztki po tej cywilizacji. Polska prezydencja powinna obudzić nie tylko marynarzy, ale również oficerów na statku pod względem działania i realnej zmiany – a nie komfortowego siedzenia w administracyjnych fotelach w Brukseli – apeluje Kamil Sobolewski.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

NSA o przetwarzaniu danych przez banki: Przetwarzanie „na zapas” nieuzasadnione

W niedawnym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w Warszawie,...

Rok Byka i Wodnika: Co gwiazdy mówią o wynikach giełd w 2024 roku?

Przyjrzeliśmy się temu, które znaki zodiaku najbardziej sprzyjały w...

Obywatele chcą sztucznej inteligencji w urzędach. Mamy dość skomplikowanych procedur i czekania

Zaufanie do instytucji publicznych od lat pozostaje na niskim...

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera w sprawie zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo...

Podobne tematy

DORA już obowiązuje. Eksperci Linux Polska o nowej rzeczywistości w sektorze finansowym

Od 17 stycznia w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie...

Amerykanie wracają na rynek: zmienność rośnie, CAD i MXN pod presją po zapowiedziach ceł

Dziś do gry wracają Amerykanie, co może zwiększyć zmienność...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Żabka wchodzi w retail media. Uruchamia Żabka Ads

Żabka Ads - Shopper-Driven Media to nowe narzędzie pozwalające...

Dariusz Kondas nowym członkiem zarządu spółek INTER Polska i INTER-ŻYCIE Polska

Rady Nadzorcze Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A. oraz TU...

Smartlink Partners inwestuje 1 mln EUR w medtech Prosoma

Tworzony przez JRH ASI oraz czołowych polskich przedsiębiorców zrzeszonych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie