czwartek, 2 lutego, 2023
BEZPIECZEŃSTWOAI pomaga hakerom w cyberatakach - są pierwsze dowody

AI pomaga hakerom w cyberatakach – są pierwsze dowody

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

AI pomaga hakerom w cyberatakach – są pierwsze dowody

  • Pod koniec 2022 roku eksperci Check Point Research potwierdzili, że sztuczna inteligencja ChatGPT jest w stanie wesprzeć cyberprzestepców w planowaniu i realizowaniu kampanii hakerskich. W 2023 roku oficjalnie potwierdzili pierwsze przypadki wykorzystania ChatGPT do tworzenia złośliwych narzędzi.
  • Sztuczna inteligencja jest szczególnie przydatna w atakach phishingowych, ponieważ pozwalają na automatyczne generowanie bardzo naturalnie brzmiących wiadomości, które trudno odróżnić od tych napisanych przez człowieka.
  • Wykorzystywanie AI przez cyberprzestępców może prowadzić do jeszcze większego wzrostu liczby ataków phishingowych, a tym samym zwiększenia zagrożenia dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych.

Pod koniec 2022 roku eksperci Check Point Research potwierdzili, że sztuczna inteligencja ChatGPT jest w stanie wesprzeć cyberprzestepców w planowaniu i realizowaniu kampanii hakerskich. W 2023 roku oficjalnie potwierdzili pierwsze przypadki wykorzystania ChatGPT do tworzenia złośliwych narzędzi. Na darknetowych forach hakerskich cyberprzestępcy dzielą się już informacjami w jaki sposób wykorzystują powszechnie dostępne AI do realizacji swoich celów.

Cyberprzestępcy coraz częściej korzystają z narzędzi opartych na AI, takich jak GPT-3, do automatycznego tworzenia oszukańczych wiadomości – raportują na swoim blogu analitycy Check Point Research. Sztuczna inteligencja jest szczególnie przydatna w atakach phishingowych, ponieważ pozwalają na automatyczne generowanie bardzo naturalnie brzmiących wiadomości, które trudno odróżnić od tych napisanych przez człowieka. Eksperci Check Pointa ostrzegają, że wykorzystywanie AI przez cyberprzestępców może prowadzić do jeszcze większego wzrostu liczby ataków phishingowych, a tym samym zwiększenia zagrożenia dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych.

Check Point Research ujawnił te informacje, aby ostrzec opinię publiczną o rosnącym zainteresowaniu cyberprzestępców ChatGPT skalowaniem złośliwej aktywności.

Pierwszy przypadek opisuje wątek o nazwie „ChatGPT – Korzyści ze złośliwego oprogramowania”. Twórca wpisu ujawnił, że eksperymentował z ChatGPT w celu odtworzenia szczepów złośliwego oprogramowania i technik opisanych w publikacjach badawczych i opisach dotyczących popularnego złośliwego oprogramowania. Post zdawał się pokazywać mniej technicznie uzdolnionym cyberprzestępcom, jak wykorzystać ChatGPT do złośliwych celów, z prawdziwymi przykładami, które mogą natychmiast wykorzystać.

Kilka dni wcześniej na forum hakerskim cyberprzestępca USDoD opublikował skrypt w języku Python, który, jak podkreślił, był „pierwszym skryptem, jaki kiedykolwiek stworzył”. Kiedy inny cyberprzestępca skomentował, że styl kodu przypomina kod openAI, USDoD potwierdził, że OpenAI pomogło mu dokończyć skrypt. W kolejnym przypadku cyberprzestępca wskazywał, jak tworzyć skrypty Dark Web marketplace za pomocą ChatGPT. Główną rolą marketplace w nielegalnej, podziemnej gospodarce jest zapewnienie platformy do zautomatyzowanego handlu nielegalnymi lub skradzionymi towarami, takimi jak skradzione konta lub karty płatnicze, złośliwe oprogramowanie, a nawet narkotyki czy amunicja.

W ostatnich tygodniach widzimy dowody na to, że hakerzy zaczęli używać ChatGPA do pisania złośliwego kodu. ChatGPT może przyspieszyć proces hakerów, dając im dobry punkt wyjścia. Sztuczna inteligencja może być używane zarówno do dobrych celów, aby pomóc programistom w pisaniu kodu, jak i celów złośliwych. Chociaż narzędzia, które analizujemy w tym raporcie, są dość proste, to tylko kwestia czasu, kiedy bardziej wyrafinowani cyberprzestępcy udoskonalą sposób, w jaki korzystają z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji – mówi Sergey Shykevich, kierownik grupy ds. analizy zagrożeń w Check Point Software.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

0
Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku byłaby bardzo atrakcyjna, to 4-krotnie mniej niż to, co oferuje dziś rynek. Program „Pierwsze Mieszkanie” właśnie powstaje, jeżeli wejdzie w życie, to trzeba będzie spełnić...

5 czynników, które zmieniły branżę startupów w 2022 roku

0
2022 rok był jednym z najbardziej wyboistych okresów w świecie startupów. Finansowanie spadło, na rynku IPO widzimy wszechobecną posuchę, przez rynek przeszło tsunami, a fintechy B2C nie są już w łaskach inwestorów. Wstrzymane finansowania W...

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...