TURYSTYKA I HOTELARSTWOBardzo dobry start wakacji na Pomorzu Zachodnim. Rekordy Świnoujścia i Międzyzdrojów

Bardzo dobry start wakacji na Pomorzu Zachodnim. Rekordy Świnoujścia i Międzyzdrojów

Bardzo dobry start wakacji na Pomorzu Zachodnim. Rekordy Świnoujścia i Międzyzdrojów

– Widzimy, że zainteresowanie kurortami turystycznymi w województwie zachodniopomorskim jest największe od wielu lat. Nie brakuje turystów z Polski, ale i z Czech czy ze Słowacji. Mamy też turystów z Niemiec, choć tutaj ilość rezerwacji jest na podobnym lub minimalnie niższym poziomie niż w latach ubiegłych. Dominują osoby starsze – mówi Piotr Kośmider, prezes świnoujskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Eksperci Izby przyznają, że ceny usług hotelowych spadły. Sukces sezonu nadmorskiego zależy jednak od czynnika absolutnie niezależnego od gospodarki: od pogody.

Pas nadmorski korzysta na tunelu w Świnoujściu. „Więcej turystów city-breakowych”

Sezon turystyczny oficjalnie zaczyna się w czerwcu, ale sektor HoReCa już po Wielkanocy zaczyna przygotowania do pracy. W tym sezonie nad morzem już majówka była najlepsza od czasów pandemii COVID-19. Wiele wskazuje na to, że wakacje również mogą być rekordowe.

– Zmienił się rodzaj konsumowania turystyki w Polsce. Nie rezerwujemy już hotelu na pół roku do przodu, a bardziej niż spędzanie dwóch tygodni urlopu w jednym miejscu interesuje nas krótkie, intensywne zwiedzanie wielu miejsc. Widzimy, że Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Rewal mają ambicje bycia całorocznymi kurortami przyciągającymi turystów z całej Europy. Jesteśmy na dobrej drodze. Mamy nowoczesną bazę hotelową, dobrą jakość usług, coraz więcej atrakcji towarzyszących. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje nam planów to na pewno będziemy mogli mówić o rekordowym sezonie nad morzem – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak zapowiadają się wakacje biorąc pod uwagę początek lipca?

– Mamy bardzo wysokie obłożenie w obiektach luksusowych i takich, które oferują nie tylko nocleg, ale także np. zabiegi odnowy biologicznej czy mają kryte baseny. Nieco mniej ludzi wybiera obiekty skromniejsze. W tym przypadku to szczęście, bo początek lipca pogodowo jest dość kapryśny – przyznaje Piotr Kośmider, prezes świnoujskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Świnoujście cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów jednodniowych lub weekendowych. Nadmorskie city-breaki są na pewno zasługą otwarcia tunelu – dodaje Piotr Kośmider.

W niektórych hotelach już 100% obłożenia. Duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem

Ceny nad polskim morzem nie były i nie będą niskie, choć na szczęście w tym roku mniej słyszymy o „paragonach grozy”, które skutecznie wyganiały turystów z polskich kurortów. W tym roku możemy cieszyć się z niemal pełnego obłożenia hoteli.

– Turystyka ma lepsze humory w czerwcu i w lipcu, bo obłożenie w hotelach sięga już 90-100%, zdecydowanie gorszy był I kwartał, bo nawet w kwietniu obłożenie nie dobijało do 70%. Podstawową grupą odwiedzającą polskie morze są Polacy oraz Niemcy. To, czy sezon turystyczny będzie udany zależy od wielu czynników: to kwestia pogody, sytuacji międzynarodowej, politycznej czy współpracy regionalnej oraz oczywiście dobrej promocji poszczególnym obiektów, a nawet całych miejscowości – mówi Grzegorz Dobosz, właściciel hotelu Hamilton w Świnoujściu.  – Ceny w wielu hotelach zostały obniżone, by dostosować się bardziej do gości z Polski. Urealnienie było konieczne, by stać się alternatywą dla wyjazdów zagranicznych – mówi Grzegorz Dobosz.

Również apartamenty na wynajem cieszą się dużym zainteresowaniem.

– Wiele apartamentów i mieszkań na wynajem nad morzem jest rezerwowanych z dużym wyprzedzeniem, czyli zupełnie inaczej niż w przypadku rezerwacji hotelowej. W tym przypadku zwykle decyduje cena lub po prostu bliskość do morza. Zainteresowanie jest wyższe niż przed rokiem, szczególnie w Świnoujściu i Międzyzdrojach, które również mocno zyskują na popularności Świnoujścia – mówi Mirosław Król.

– O nieruchomości nad morzem coraz częściej dopytują inwestorzy, którzy chcą tam ulokować kapitał. Bardzo często jednak widząc cenę metra kwadratowego nowej nieruchomości, zwykle powyżej 30 tysięcy złotych weryfikują swoje plany – dodaje Mirosław Król.

Eksperci spodziewają się wysokiego obłożenia w nadmorskich kurortach przynajmniej do końca września.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...