poniedziałek, 29 maja, 2023
ENERGETYKACertyfikat energetyczny postawił sektor wynajmu nieruchomości na równe nogi. Więcej pytań niż...

Certyfikat energetyczny postawił sektor wynajmu nieruchomości na równe nogi. Więcej pytań niż odpowiedzi

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Certyfikat energetyczny postawił sektor wynajmu nieruchomości na równe nogi. Więcej pytań niż odpowiedzi

Nie wynajmiesz i nie sprzedasz mieszkania bez certyfikatu energetycznego. Rynek nieruchomości obawia się dodatkowych obciążeń.

Od 28 kwietnia w życie wchodzi obowiązek przedkładania świadectw energetycznych jeżeli sprzedajemy mieszkanie lub wynajmujemy lokal. Przedsiębiorca lub zbywający mieszkanie będzie mieć obowiązek podania zapotrzebowania na energię użytkową i energię nieodnawialną pierwotną. Do tego należy pisać czy lokal korzysta z odnawialnych źródeł energii. – Ustawa ma promować optymalizację energetyczną i oszczędność, a tak naprawdę będzie kolejnym utrudnieniem dla rynku nieruchomości. Wiele przepisów jest niezrozumiałych. Przedsiębiorcy nie wiedzą np. czy bez świadectwa energetycznego będą mogli wynająć czy sprzedać mieszkanie, a jeżeli to zrobią, to jakie grożą im konsekwencje i z czyjej strony. Mamy zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Mnożenie zobowiązać czy troska o środowisko naturalne?

Rynek nieruchomości na obowiązek przedkładania klientom świadectw i certyfikatów energetycznych reaguje raczej chłodno. Oczywiście w dobie wysokich rachunków za media należy dążyć do optymalizacji energetycznej. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób ma w tym pomoc nowy obowiązek.

– Jest dużo obaw ze strony rynku – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. – Świadectwo energetyczne to dla wielu właścicieli nieruchomości wciąż nowy temat i należy spodziewać się, że wielu nie będzie wiedziało z czym wiąże się ten obowiązek. Certyfikat jest obowiązkowy dla osób sprzedających nieruchomość lub osoby, które wynajmują mieszkanie, dom czy nawet pokój – mówi Mirosław Król. –  Nie wiadomo także, jak podchodzić do wydawania certyfikatów, gdy w mieszkaniu oferowane są pokoje na wynajem. Czy każdy ma mieć swój certyfikat, czy może wystarczy jeden na mieszkanie, skoro częścią wspólną jest np. kuchnia? To również może być powodem sporów – mówi ekspert.

Eksperci uważają, że nowy obowiązek to „mnożenie zobowiązań” dla rynku nieruchomości. Na ten moment trudno powiedzieć, czy certyfikaty wiązać się będą z podwyżką cen najmu, ale nie jest to wykluczone.

Rynek nieruchomości obawia się nowych opłat i podatków

Kierunek optymalizacji energetycznej i transformacji energetycznej przedsiębiorcy uznają za słuszny. Pojawiają się jednak obawy o konsekwencje finansowe sytuacji, gdy budynek czy lokal okaże się obiektem wymagającym intensywnego ogrzewania. Taka sytuacja może być uzależniona np. od lokalizacji obiektu czy nawet… warunków atmosferycznych.

– Certyfikaty mogą być preludiom przed nowymi podatkami. Tak jest np. w Belgii, gdzie dołożono także przepisy związane z termomodernizacją przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym czy przy wynajmie mieszkań. Jesteśmy na początku tej drogi. Zamysł jest taki, że ustawodawca chce, by energochłonność lokalu była przejrzysta dla konsumentów na rynku wynajmu. Tyle, że każdy klient już wcześniej mógł wnioskować o informacje dotyczące rachunków czy opłat za energię w danym mieszkaniu – mówi Mirosław Król.  – Obawiamy się wprowadzenia dodatkowych opłat dla mieszkań, które okażą się bardziej energochłonne– mówi ekspert.

– Wielu przedsiębiorców zajmujących się wynajmem nie ma świadomości obowiązku uzyskania świadectwa energetycznego. Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania czy wynajęcie pokoju to zróbmy to przed 28 kwietnia. Jeżeli oferta pojawi się po tym dniu, to teoretycznie niezbędne będzie podczas transakcji przedłożenie certyfikatu energetycznego – mówi ekspert rynku nieruchomości.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...