środa, 2 grudnia, 2020
INWESTYCJE Co warto wiedzieć przed zakupem złota - o próbach i wadze królewskiego...

Co warto wiedzieć przed zakupem złota – o próbach i wadze królewskiego kruszcu

-

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry? Jakich produktów inwestycyjnych szukać?

Co warto wiedzieć przed zakupem złota – o próbach i wadze królewskiego kruszcu

Rośnie zainteresowanie inwestowaniem w złoto. Wiele osób w tym roku zdecydowało się po raz pierwszy kupić sztabkę tego cennego kruszcu lub monetę bulionową. W dobie pandemii doceniło tę bezpieczną przystań dla swoich oszczędności. Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry? Jakich produktów inwestycyjnych szukać?

Próby złota

Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach. Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

Warto podkreślić, że żaden produkt inwestycyjny nie może być w całości wykonany ze złota. Jest to związane ze specyfiką tego kruszcu, przede wszystkim jego rozciągliwością i miękkością. Najwyższą możliwą wartością próby złota jest .99999. Monety wykonane ze stopu o takim parametrze są cenione przez inwestorów nie tylko ze względu na ich wartość, ale także za wysoką jakość – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota.

Ilość złota w stopie można też podawać w systemie karatowym. Przyjęto w nim, że czystym kruszcem jest złoto 24-karatowe. Dla przykładu, wyrób opisywany jako 14-karatowy zawiera 14/24 czystego złota (w ujęciu metrycznym jest to próba 585). Karaty używane są głównie w branży jubilerskiej.

Waga produktu inwestycyjnego

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g). Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską.

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Warto dodać, że na części monet nie znajdziemy deklaracji wartości nominału, a jedynie wybitą informację o zawartości kruszcu. Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.).

Im większa sztabka, tym jest ona tańsza w przeliczeniu na jeden gram. Koszty wytworzenia produktów z królewskiego kruszcu o różnych gramaturach są bardzo podobne. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w złoto warto przeanalizować, jaki zakup będzie dla nas najbardziej korzystny. Istotne jest to, aby – w miarę możliwości –  inwestować w kilka różnych produktów. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych, będziemy mogli sprzedać jeden z nich – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...