niedziela, 24 stycznia, 2021
BEZPIECZEŃSTWO Cyberprzestępcy zarabiają na fałszywych sklepach internetowych

Cyberprzestępcy zarabiają na fałszywych sklepach internetowych

-

Cyberprzestępcy zarabiają na fałszywych sklepach internetowych

W tym roku Black Friday i listopadowe promocje będą wyglądały zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa sprawiła, że sklepy całkowicie przeniosły swoją sprzedaż do Internetu. Niestety wykorzystują to cyberprzestępcy, codziennie tworząc fałszywe sklepy internetowe.

Czy przed złożeniem zamówienia, weryfikujesz wiarygodność sklepu internetowego? Czy zapłaciłeś za produkt, a towar nie przyszedł? Poznaj sposoby działania oszustów w sieci. Oto 5 najczęstszych metod działania cyberoszustów.

 

  1. Wiele domen na jednym serwerze. Oszuści tworzą jeden szablon fałszywego e-sklepu, a następnie publikują go na wielu stronach internetowych zmieniając jedynie nazwę sklepu. Wiele z nich działa kilka dni albo nawet jeden dzień (są aktywowane oraz wyłączane tego samego dnia). Każdy taki e-sklep ma na celu wyłudzić dane oraz pieniądze.
  2. Jak największe zasięgi. Kupowanie reklam na Facebooku czy Google pozycjonuje wysoko stronę, która wyświetli się na pierwszym miejscu w przeglądarce.  Dzięki temu oszuści docierają do ogromnej liczby odbiorców, których interesuje dany asortyment. Wykorzystują w ten sposób zaufanie jakim darzymy media społecznościowe, ponieważ uważamy, że selekcjonują one pojawiające się w reklamach oszustwa. Nic bardziej mylnego. Niestety, często zgłoszenie strony, czy posty opublikowane przez oszusta okazują się nie być skuteczne – jest to uznawane przez serwis jako bezzasadne (nienaruszające standardów społeczności i kampanii reklamowych).
  3. Atrakcyjne ceny produktów. Same reklamy nie byłyby dla nas tak kuszące, gdyby nie cena produktów. Niski koszt, który sięga nawet 10 % ceny w stosunku do oferty w wiarygodnym sklepie internetowym powoduje, że stajemy się “łowcą okazji”. Bez większego zastanowienia klikamy w link i dokonujemy zakupów, żebyśmy zdążyli skorzystać z promocji.
  4. Wielkie wyprzedaże. Zegary na stronie odliczające czas do końca promocji, zmuszają nas do jak najszybszej reakcji, w końcu oferta ograniczona jest czasowo. Kupując pod presją czasu, możemy nie zwrócić uwagi na istotne elementy e-sklepu, które mogą bezpośrednio wskazywać na oszustwo.
  5. Płatność przelewem korzystna dla oszustów. Cyberprzestępcy zarabiają naprawdę dużo pieniędzy w ciągu kilkudziesięciu godzin “żniw” i to tylko za pomocą dostępnej płatności przelewem. Okazuje się, że ta forma zapłaty jest sprzymierzeńcem oszustów, ze względu na utrudnioną możliwość odzyskania środków.

Gdy podczas przeglądania stron internetowych, natrafisz na atrakcyjną ofertę, zastanów się najpierw czy aby na pewno nie jest ona “zbyt piękna by była prawdziwa”.  Dokładna weryfikacja e-sklepów często nie jest łatwa. To proces wymagający dogłębnej analizy i przede wszystkim wiedzy na temat wiarygodności sklepów internetowych. Specjaliści CyberRescue od roku prowadzą listę podejrzanych sklepów internetowych. Zebrali już ponad 500 pozycji! Spis e-sklepów znajduje się na https://pl.cyberrescue.me/tag/sklep-online/.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...