sobota, 27 lutego, 2021
BEZPIECZEŃSTWO Home office pod specjalnym nadzorem, czyli zdalnie i bezpiecznie z VPN

Home office pod specjalnym nadzorem, czyli zdalnie i bezpiecznie z VPN

-

Home office pod specjalnym nadzorem, czyli zdalnie i bezpiecznie z VPN

Może się wydawać, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy o pracy zdalnej powiedzieliśmy już wszystko. Wiemy, jak stworzyć odpowiednie stanowisko do działania w domowym zaciszu, znamy sposoby na efektywne wykonywanie swoich obowiązków i przyzwyczailiśmy się do nie zawsze sprzyjających nam i pracy warunków otoczenia. Niestety o bezpieczeństwie podczas home office myślimy nadal za mało. Warto więc nie tylko mieć świadomość czyhających na co dzień w sieci zagrożeń, ale również wiedzieć, jak odpowiednio się w ich obliczu zachować.

Praca z domu to nie tylko wygoda, wymaga też sporo dyscypliny, zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa firmowych danych. Podstawą, o którą powinno zadbać przedsiębiorstwo, jest dostarczenie pracownikom odpowiednio zabezpieczonego sprzętu do pracy. Wyposażenie go więc w służbowy laptop i telefon, który łączy się z siecią przygotowaną przez profesjonalistów, to dobry początek.

Nie warto ryzykować

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przed redakcję Computerworld, aż 82% polskich firm posiadało wówczas udokumentowaną politykę bezpieczeństwa. I pomimo że był to całkiem niezły wynik, to nadal pozostaje w tym temacie wiele do zrobienia. Jasno opisane cele i informacje dotyczącego tego, jak należy zarządzać danymi i je chronić, są niezbędne w pracy każdego przedsiębiorstwa. Taki dokument, napisany w sposób zrozumiały dla wszystkich pracowników, powinien bardzo precyzyjnie definiować reguły postępowania w trudnych sytuacjach, np. przy wycieku danych czy ich utracie.

Sama polityka bezpieczeństwa to jednak nie wszystko. Równie ważne staje się to, aby firma postawiła na sprawdzone serwery VPN. Czym właściwie jest VPN i co warto o nim wiedzieć?

VPN, czyli Virtual Private Network, to usługa, która pozwala w sposób całkowicie prywatny i pewny uzyskać dostęp do internetu dzięki przekierowaniu połączenia przez serwer i ukryciu  tym samym działań online. Takie szyfrowanie danych sprawia, że podczas łączenia się z konkretną stroną jej właściciel nie będzie mógł poznać informacji, które udostępnione by były za pomocą nieszyfrowanego kanału.

– Już podczas korzystania z niezabezpieczonego dodatkowo internetu czyha na nas sporo zagrożeń. Strony zbierają dane, które udostępniamy im podczas dokonywanych w internecie zakupów, ale także informacje o naszej aktywności czy lokalizacji. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy pomyślimy o realiach home office. Niejednokrotnie internet, którego używamy podczas wykonywania obowiązków, nie jest dostatecznie dobrze chroniony, co daje wolną rękę hakerom – zauważa Niko Bałazy, CEO marki ITH.

Zastosowanie VPN pozwala zatem osiągnąć bezpieczeństwo sieci oraz anonimowość podczas pracy zdalnej. Ukryty adres IP i lokalizacja pracownika oraz brak możliwości sprawdzenia przeglądanych stron – to tylko niektóre z zalet rozwiązania.  Przedsiębiorcy nie muszą brać na swoje barki wprowadzania takich zabezpieczeń, ponieważ na rynku istnieją firmy, które zrobią to wszystko za nich. Wdrożenie tego typu rozwiązań nie wymaga dziś wiele czasu, a do tego jest naprawdę proste.

– Podstawową zaletą korzystania z VPN jest wygoda i spokój. Wystarczy, że w biurze zainstalujemy router lub firewall z funkcjonalnością serwera VPN, a następnie udostępnimy pracownikom firmowe zasoby. VPN umożliwia bezpieczne i szyfrowane połączenie z wewnętrzną siecią firmową – mówi Niko Bałazy. – W ITH proponujemy realizację usług serwera VPN po stronie dostawcy, dzięki czemu to my dbamy o zdalny dostęp pracowników do firmowej sieci. Właściciel firmy nie musi się o nic martwić.

Chmura bogata w dane

Jeszcze kilka lat temu mogło wydawać się, że chmury publiczne nie zdobędą tak wielkiej popularności, jaką cieszą się teraz. Z najnowszego raportu “Computerworld TOP 200 Edycja 2020” wynika, że wartość sprzedaży chmur obliczeniowych sięga już ponad 1,4 mld złotych. To o 30% więcej niż w 2018 roku!

Ponad połowa firm przyznaje też (badanie Computerworld “Chmura obliczeniowa w Polsce 2020”), że wiąże swoją przyszłość z technologiami cloud. 28% z nich doskonale wie, jak wykorzysta chmurę oraz opracowało szczegółowy plan migracji. Co zatem powoduje, że chmury stają się tak popularne?

– Praca z domu często wymaga dostępu do niezbędnych firmowych danych. Równie istotna staje się możliwość ich swobodnej edycji przez cały zdalny zespół, tak aby wszystkie procesy przebiegały bez zakłóceń. Nowoczesne rozwiązania hostingowe sprawiają, że wszystkie zasoby firmy mogą być hostowane w chmurze zupełnie tak, jakby znajdowały się na biurowym serwerze. Dzieje się tak dzięki dedykowanemu łączu transmisji danych pomiędzy biurem firmy a chmurą publiczną od ITH – wyjaśnia Niko Bałazy.

Wśród korzyści, jakie wymieniają przedsiębiorcy wdrażający chmury w swoich biznesach, bardzo często pojawia się też elastyczność, opcja większego kontrolowania wydatków, lepsza dostępność zasobów oraz ich ochrona. Niejednokrotnie to właśnie ta ostatnia bywa czynnikiem decydującym, bowiem wielu mniejszych przedsiębiorców nie może zapewnić tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W okresie postpandemicznym, gdy – jak wszystko na to wskazuje – wiele firm zdecyduje się na kontynuowanie modelu home office, będzie to rozwiązanie, które pomoże profesjonalnie chronić firmowe dane.

Bezpieczeństwo podczas home office stało się dziś kluczowym tematem, który jeszcze długo będzie mieć wpływ na nasze działania. Pamiętajmy więc o używaniu firmowego sprzętu, chronionego specjalnie przygotowanymi zabezpieczeniami.

To pierwszy krok. Kolejnym jest używanie serwera VPN, dzięki czemu wszystko, co przeglądamy i z czego korzystamy, zyskuje wysoki stopień anonimowości.

Całości dopełnia korzystanie z chmury, w której przechowamy dane oraz sprawnie przekażemy je między członkami zespołu. Ponadto, warto wypracować sobie własne i dopasowane do pracowników zasady, które pomogą utrzymać firmowe zasoby w nienaruszonym stanie. Wówczas zdalna praca z pewnością przebiegać będzie dużo sprawniej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...