EKOLOGIACyfrowa transformacja krokiem do zmniejszenia śladu węglowego

Cyfrowa transformacja krokiem do zmniejszenia śladu węglowego

Cyfrowa transformacja krokiem do zmniejszenia śladu węglowego

Z czwartego na pierwsze miejsce w zaledwie 10 lat. Według Global Risks Report 2023, zmiany klimatyczne i ich konsekwencje już w niedalekiej perspektywie stanowią największe zagrożenie dla ludzkości. Pomimo ustalania kolejnych celów, biznes nie zawsze jest w stanie ograniczyć swój ślad węglowy w tak dużym stopniu, by doprowadzić do neutralności emisyjnej. Pomóc może cyfrowa rewolucja.

Jak wskazuje ONZ. duża część gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych pochodzi z aktywności ekonomicznej ludzi. Od ogromnych, ponadnarodowych korporacji po drobne zakłady, biznes odgrywa ważną rolę w ochronie planety. Tempo narzucania kolejnych celów sprawia jednak, że nie wszyscy są w stanie za nimi nadążyć, lub nie wiedzą, jak obrać właściwy kierunek.

Jak zacząć?

Niestety brak konkretnych celów strategicznych dotyka nawet największe firmy, które zdeklarowały się zmniejszyć swój wpływ na środowisko. W drodze do neutralności klimatycznej nie wystarczy jedynie zmienić plastikowych opakowań na papierowe. W przygotowaniu planu działania mogą pomóc trzy elementy:

Raporty – świadomość problemu pomaga z nim walczyć. Ważne jest zatem, aby każdy pracownik organizacji, wraz ze szczeblem zarządzającym mógł uzyskać łatwy dostęp do informacji o śladzie węglowym przez nią wytwarzanym. Dobrym pomysłem i ułatwieniem w jego ograniczaniu jest przygotowywanie raportów, które publikowane regularnie mogą pomóc w ograniczeniu CO2 w przedsiębiorstwie. Taki rejestr może zainspirować każdy dział do szukania energooszczędnych rozwiązań i usprawnień, które w przełożą się w przyszłości na zwiększenie świadomości każdego pracownika.

Analiza – mając do dyspozycji raport działalności organizacji, warto dokładnie przeanalizować każdy z etapów wytwarzania produktu/dostarczania usługi/logistyki i zastanowić się, jakie działania można podjąć dla modernizacji oraz stworzenia zrównoważonego środowiska produkcyjnego. Warto podkreślić, że tego typu inwestycje często niosą za sobą realne oszczędności finansowe np. dzięki automatyzacji lub stworzeniu przyjaźniejszego dla pracowników środowiska, co ogranicza ich rotację. To także doskonała okazja do zweryfikowania dostawców.

Wsparcie zewnętrznych partnerów – organizacje pozarządowe i firmy konsultingowe zajmują się tym od lat, dlatego warto skorzystać z ich ekspertyzy. Pomogą nie tylko obrać drogę w kierunku neutralności emisyjnej, ale również uporządkować procesy i wprowadzić najlepsze funkcjonujące w biznesie praktyki.

Szansa w cyfrowej rewolucji

Wraz z czwartą rewolucją przemysłową, tym co nazywa się Przemysłem 4.0 szczególnie przed dużymi organizacjami staje możliwość podążenia w kierunku ograniczenia emisji przy okazji cyfrowej transformacji.

Modernizacja systemów informatycznych to możliwość przyjrzenia się szczegółowo funkcjonującym w firmie procesom, zebrania danych i zaprojektowania nowych ścieżek biznesowych. Szczególnie warto rozważyć przeniesienie funkcjonującego w organizacji systemu ERP do środowiska chmurowego.

– Daje ona właściwie nieograniczone możliwości skalowania środowisk. Dzięki temu są one możliwie dobrze dopasowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Wykorzystywany jest tylko taki zasób infrastruktury, który aktualnie jest potrzebny. Można go w miarę potrzeb zwiększyć lub zmniejszyć. Wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości nieobciążonej infrastruktury zmniejsza jednocześnie zużycie energii na jej potrzeby – wskazuje Szymon Włochowicz, COO Hicron, polskiego partnera SAP – Firmy udostępniające swoje chmury dysponują zazwyczaj nowoczesnymi infrastrukturami, które wyposażone są w energooszczędne mechanizmy. Tak zaawansowane systemy ograniczające emisję CO2 w przetwarzaniu danych są właściwie niemożliwe do stworzenia w infrastrukturze lokalnej.

Koncepcje takie jak RISE with SAP dostarczają aplikacje, platformy, narzędzia i usługi niezbędne do rozwoju biznesu, postępu w dokonywaniu innowacji, maksymalnej automatyzacji i upraszczania połączeń sieciowych. Możliwe jest stworzenie takiego środowiska chmurowego, które gwarantuje przejrzystość i maksymalnie ułatwiony dostęp do danych. Przeniesienie infrastruktury lokalnej do chmury SAP S/4 HANA to stworzenie bezpiecznego i wydajnego środowiska, które wspiera zrównoważony rozwój firmy oferując między innymi narzędzia umożliwiające kontrolę i prowadzenie przejrzystych raportów dotyczących wszelkich działań emisyjnych przedsiębiorstwa.

Dodatkowo, korzystając ze wsparcia doświadczonych partnerów zyskuje się wgląd w zbierane przez lata najlepsze praktyki w firmach na całym świecie, co transformację cyfrową, zmienia w biznesową.

Świadomość konsumentów, lojalność pracowników

Czy aspekt ekologiczny jest ważny dla konsumentów? Ich świadomość rośnie i potwierdzają to statystyki TheRoundup. 78% kupujących uważa zrównoważony rozwój za istotny dla przyszłości, a 84% z nich twierdzi, że odsuną się od marki, która będzie działać na szkodę środowiska. W 2021 roku produkty z certyfikatem neutralności klimatycznej lub 1% dla planety podwoiły sprzedaż, która wyniosła 3.5 miliardów dolarów.

Wobec konkurencji na każdym polu dochodzi również ta, związana z ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jeśli przedsiębiorstwo nie spełnia podstawowych obowiązków wynikających z redukcją śladu węglowego może to zaowocować utratą klientów. Odpowiedzialność to dążenie do coraz mniejszej emisyjności i niwelowanie śladu węglowego. To także transparentność i otwarte raportowanie.

– Gra odbywa się nie tylko o serca kupujących. Jeśli pracownicy i kandydaci dostrzegą pozytywne zmiany, nowe procedury i realne działania mające na celu poprawę jakości funkcjonowania organizacji czy dobre praktyki w obszarze ekologii, zwiększy się zaangażowanie oraz lojalność. Im częściej aktywna postawa i wsparcie dla działań z obszaru ESG będą wychodzić z góry, tym aktywniej będą działać sami pracownicy – dodaje ekspert Hicron.

W ostatecznym rozrachunku warto jednak pamiętać, że nawet w bliskiej perspektywie nie jest to już konkurencja jedynie o klienta czy pracownika. To również walka o dobrą przyszłość dla kolejnych pokoleń.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...