TURYSTYKA I HOTELARSTWODane i prognoza dla sektora turystycznego na 2023 rok

Dane i prognoza dla sektora turystycznego na 2023 rok

Dane i prognoza dla sektora turystycznego na 2023 rok

Eksperci Admitad: całkowita wartość sprzedaży w kategorii „Podróże” pod koniec tegorocznego sezonu będzie prawdopodobnie mniejsza niż rok temu.

Trwa okres wakacyjny, który co roku daje pozytywny impuls dla branży turystycznej. Potwierdzają to dane przeanalizowane przez ekspertów Admitad. Wynika z nich, że w okresie czerwiec-lipiec 2023 Polacy stali się aktywniejsi w zakupach z kategorii „Podróże” w stosunku do kwietnia i maja.

Pozytywny trend dostrzec można m.in. w liczbie zamówień, które wzrosły o 15%, co przełożyło się na wzrost wartości brutto sprzedanych towarów o 23%. Wydawcy współpracujący z Admitad, którzy odpowiadają za wykorzystanie własnych kanałów do promocji produktów i usług partnerów, wypracowali dzięki temu zyski większe o 18%. Sama liczba aktywnych wydawców współpracujących w tym okresie z Admitad zwiększyła się z kolei o 5%.

Na osobną uwagę zasługują wyniki dwóch podkategorii. Są to loty (+11% liczby zamówień, +27% wartości brutto sprzedanych towarów) oraz autokary (+24% liczby zamówień, +28% wartości brutto sprzedanych towarów), co dodatkowo podkreśla zwiększoną mobilność Polaków oraz wskazuje na preferowane przez nich środki podróży.

Tegoroczny rok w turystyce najpewniej słabszy niż poprzedni

Chociaż pozytywny trend w kategorii „Podróże” wskazuje na to, że Polacy tradycyjnie ruszyli już na upragnione wakacje, to porównanie z rokiem 2022 pokazuje, że całkowita liczba sprzedaży pod koniec sezonu zmniejszy się lub utrzyma na tym samym poziomie, co w roku poprzednim.

Świadczą o tym wyniki sprzedaży z czerwca-lipca 2023 w zestawieniu z wynikami z analogicznego okresu w roku ubiegłym. Liczba zamówień spadła bowiem o 15%, natomiast wartość brutto sprzedanych towarów jest o 8% mniejsza.

Średnie rachunki w wybranych podkategoriach wynosiły:

  • loty – 1025,23 zł (700 zł w 2022 r.)
  • bilety autobusowe – 201,25 zł (236 zł w 2022 r.)
  • wynajem samochodów – 619,30 zł (913 zł w 2022 r.)

admitad infografika

To jednak jeszcze nie czas na ostateczne podsumowanie. Sezon wakacyjny będzie trwał kolejne dwa miesiące. Oznacza to, że ostateczne wyniki, jakie wypracuje branża turystyczna, mogą ulec poprawie.

Polacy wciąż chętnie podróżują – przyczyny spadków są inne

Wspomniane prognozy nie wynikają z faktu mniejszego zainteresowania turystyką wśród Polaków. Można by spodziewać się, że w dobie inflacji wydatki na podróże zostaną do pewnego stopnia ograniczone. Jednak pozostały one na zbliżonym poziomie lub nawet odnotowały niewielki wzrost.

Dla zrozumienia obecnej sytuacji kluczową kwestią jest rok 2022, który był wyjątkowo udany dla branży turystycznej. Decydujący wpływ na to miała jednak nie większa niż zwykle mobilność Polaków, ale czynnik zewnętrzny. W 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie, która doprowadziła do ogromnego napływu ludności do Polski zza wschodniej granicy.

W zeszłym roku ze względu na wzrost imigracji z Ukrainy wiele sektorów tradycyjnie branych pod uwagę przy ocenie aktywności podróżniczej (bilety lotnicze, autobusowe i kolejowe, rezerwacje hotelowe) cieszyło się zwiększonym zainteresowaniem. Obecnie popyt, który wynikał ze specyficznej sytuacji związanej z wojną zniknął, co wpłynęło na ogólną kondycję branży.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...