HANDELE-COMMERCEDlaczego e-sklep potrzebuje audytu? „W czasie recesji rozwój jest niezbędny”

Dlaczego e-sklep potrzebuje audytu? „W czasie recesji rozwój jest niezbędny”

Dlaczego e-sklep potrzebuje audytu? „W czasie recesji rozwój jest niezbędny”

W coraz bardziej konkurencyjnym środowisku e-commerce samo posiadanie sklepu internetowego to tylko początek. Żeby odnieść sukces i być liderem w swojej branży lub co najmniej utrzymać się na rynku, konieczne jest ciągłe doskonalenie e-sklepu. W tym celu warto spojrzeć w kierunku audytu internetowego, który jest nieodzownym narzędziem dla przedsiębiorców sprzedających online. – Audyt pozwala na kompleksową ocenę e-sklepu pod różnymi kątami, identyfikację problemów i koniecznych usprawnień, a także pomaga w dostosowaniu strategii biznesowej do oczekiwań klientów i aktualnych wymagań rynku – wyjaśnia Piotr Kałwa, E-commerce Success Manager w IdoSell.

Niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej e-biznesów szuka sposobów na stabilizację. Budowanie dojrzałego i stabilnego sklepu internetowego wymaga nieustannego monitorowania jego wad i zalet.

– W czasie recesji rozwój jest niezbędny. Audyt jest jednym z najlepszych sposobów na wytypowaniu obszarów, które wymagają poprawy, co w konsekwencji wpływa na wyeksponowanie silnych stron e-sklepu i zbudowanie przewagi konkurencyjnej – wyjaśnia Piotr Kałwa, E-commerce Success Manager w IdoSell.

Audyt może dotyczyć każdego obszaru, który jest związany ze sklepem internetowym. Najczęściej spotykany jest ten ogólny, który buduje obraz sklepu internetowego i pokazuje obszary wymagające większej uwagi i skupienia. Wykonać go można samodzielnie lub zlecić specjalistom.

– Jedna i druga wersja ma swoje plusy i minusy. Niestety większość sprzedawców nie ma świadomości, że powinni chociażby regularnie testować swój sklep internetowy. Na tej podstawie można już znaleźć miejsca, które wymagają poprawy. Niemniej, jestem zwolennikiem zlecania audytów specjalistom, ponieważ posiadają nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale też narzędzia, które dla niektórych merchantów mogą być zbyt kosztowne – mówi Piotr Kałwa.

Audyt sklepu internetowego to kompleksowy proces oceny, analizy i przeglądu, w celu identyfikacji mocnych i słabych stron, oceny zgodności z najlepszymi praktykami e-commerce. Na tej podstawie można wprowadzić działania, które usprawnią funkcjonowanie e-sklepu. Może obejmować wiele aspektów, takich jak użyteczność (UX, UI), funkcjonalność, wydajność, bezpieczeństwo, SEO, marketing internetowy, analiza danych, obsługa klienta czy też zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi i regulacjami dotyczącymi RODO.

Jak przeprowadzić audyt sklepu internetowego?

Samodzielny audyt można rozpocząć od ręcznej analizy strony internetowej sklepu, takich elementów jak header, menu, nawigacja, listing, filtry, układ stron, karta towaru, koszyk, proces zakupowy, stopka, opcje płatności, polityka prywatności itp.

– Można też przeanalizować treści, opisy produktów, meta tagi, linki wewnętrzne i zewnętrzne, a przede wszystkim sprawdzić responsywność strony i jej działanie na różnych urządzeniach – wymienia Piotr Kałwa.

Narzędzia przydatne do analizy SEO to przede wszystkim Google Analytics, Google Search Console, SEMrush, Ahrefs, Senuto, czy Screaming Frog. Pozwalają one na analizę ruchu na stronie, pozycji w wynikach wyszukiwania, jakości linków. Z kolei w testowaniu wydajności mogą pomóc takie narzędzia jak Google PageSpeed Insights, czy Gtmetrix. Mogą one sprawdzać czas ładowania, rozmiar elementów strony, obrazów, kodu, skryptów.

– To ważne, ponieważ szybko wczytująca się strona internetowa jest kluczowa dla klientów końcowych. Jest to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na konwersję – mówi Piotr Kałwa.

Co warto przekazać ekspertom?

Kolejnym ważnym punktem są testy użyteczności. Jednym z nich jest skorzystanie z opinii użytkowników, którzy ocenią poszczególne elementy sklepu internetowego na podstawie analizy heurystycznej, czy wędrówki poznawczej.

– Analizę heurystyczna i wędrówkę poznawczą warto zlecić firmie, która specjalizuje się w audytach. Profesjonaliści są w stanie wyczytać z niej wiele informacji niezbędnych do korekty słabych stron i rozwoju biznesu. Merchanci samodzielnie mogą ocenić jedynie poszczególne elementy sklepu internetowego z wykorzystaniem narzędzi typu MS Clarity, CrazyEgg, HotJAr, czy inne pozwalające na obserwację zachowań zakupowych użytkowników. Nie da to jednak pełnego obrazu probelemów występujących w e-sklepie – podkreśla Piotr Kałwa.

Podczas audytu warto też zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Takie badanie można zlecić specjalistycznym firmom, które przeprowadzą testy penetracyjne, zweryfikują podatność strony na ataki, przeanalizują wszelkie zabezpieczenia. Samodzielnie warto też skorzystać z darmowych narzędzi, takich jak OWASP ZAP, czy Qualys SSL Labs. Pozwalają one jednak na przeprowadzenie tylko wstępnej oceny bezpieczeństwa e-sklepu.

– Przeprowadziłem ponad sto audytów sklepów internetowych i na tej podstawie mogę stwierdzić, że długofalowo dla właścicieli sklepów internetowych bardziej opłacalne jest zlecenie tego procesu profesjonalistom. Jestem zwolennikiem tego, żeby zacząć od audytu ogólnego, nawet samodzielnego, a po zdefiniowaniu konkretnych miejsc, w których potrzebna jest poprawa, wejść w nie precyzyjniej – najlepiej we współpracy z ekspertami – tłumaczy Piotr Kałwa.

Jak często robić audyt? Specjalista rekomenduje wykonywać go raz na pół roku lub co roku. W tym przypadku wystarczy audyt ogólny. W ciągu kilku lat sklep może się znacząco rozbudować, a taka droga ewolucji potrzebuje nieustannej kontroli i optymalizacji. Po audycie ogólnym, na podstawie wniosków z niego idących, warto zagłębić się bardziej w obszary, które wypadły w nim najsłabiej.

W czym audyt może pomóc e-sklepom?

Przede wszystkim w zwiększeniu przychodów. Chodzi o to, żeby udoskonalać sklep, być o krok przed konkurencją. Pozwala on również poprawiać doznania zakupowe klientów i weryfikować doznania po zakupowe.

– Audyty mogą dotyczyć informacji o obsłudze klienta. To z kolei jest pomocne w optymalizacji tego obszaru. Automatyzacja i odcinanie ruchu np. za pomocą IVR na infolinii, czy chatbotów na stronie e-sklepu, pozwala skupić się na innych ważnych kwestiach, takich jak tworzenie contentu czy marketing – podkreśla Piotr Kałwa.

Największą korzyścią z audytu jest to, że dzięki niemu sklep internetowy może się regularnie rozwijać, rosnąć organicznie oraz wyprzedzać konkurencję.

– Myślę, że audyt daje odpowiedź na to, co wdrożyć, żeby skorygować błędy, a jednocześnie podnosić wydajność sprzedaży. W mojej opinii realizacja audytu nie ma minusów. To jest tylko i wyłącznie optymalizacja, a w sytuacji, kiedy mamy tak dużą konkurencję na rynku, bycie, chociażby o pół kroku przed nią daje ogromną przewagę – podkreśla Piotr Kałwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...