piątek, 14 marca, 2025

Elektromobilność a rozwój infrastruktury miejskiej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Obserwując kierunek, w jakim zmierza transport, łatwo dojść do wniosku, że jednym z kluczowych elementów transportu przyszłości jest elektromobilność. Już teraz wielu kierowców decyduje się na zmianę, jednak w dalszym ciągu potrzebny jest rozwój infrastruktury miejskiej.

Problemem wielu europejskich miast jest wysoki poziom zanieczyszczeń. W dużej mierze przyczynia się do tego transport. To m.in. dlatego działania Unii Europejskiej koncentrują się na przedsięwzięciu środków pozwalających na zrównoważony rozwój miast, a także zredukowanie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Elektromobilność ma odegrać w tym procesie bardzo ważną rolę.

Elektromobilność a rozwój infrastruktury miejskiej: wyzwania i perspektywy

W samym 2022 roku liczba pojazdów elektrycznych w Polsce zwiększyła się o 69% (Źródło: Puls Biznesu), co stanowi niezbity dowód na to, że trend będzie się umacniać. To jednak sprawia, że sieć stacji ładowania pojazdów musi być stale rozbudowywana. Punktów ładowania przybywa, ale musimy pamiętać, że ładowanie samochodów elektrycznych trwa dłużej niż tankowanie samochodu spalinowego. Dlatego tak ważne jest, by rosła liczba stacji ładowania, w tym punktów szybkiego ładowania.

Wyzwaniem jest także przystosowanie sieci energetycznych do obsługi coraz większej liczby aut elektrycznych. Ważna jest zmiana podejścia do produkcji energii w Polsce. Infrastruktura w najbliższych latach nadal musi się rozbudowywać, ponieważ Unia Europejska uchwaliła przepisy, na mocy których od 2035 roku nie będzie można rejestrować nowych samochodów spalinowych (Źródło: Wysokie Napięcie).

Inwestycje w infrastrukturę ładowania jako kluczowy czynnik rozwoju elektromobilności

Aby elektromobilność nadal zyskiwała na popularności, kluczowy jest rozwój infrastruktury miejskiej. Posiadacze samochodów elektrycznych muszą mieć pewność, że mogą komfortowo podróżować i wszędzie możliwe będzie ładowanie samochodów elektrycznych. Dostęp do szerokiej sieci ładowania zapewnią karty flotowe Shell Card, które dają kierowcy dostęp do blisko 4500 punktów ładowania w Polsce i ponad 600 000 punktów w Europie. Jednocześnie dla kierowców samochodów elektrycznych ważny jest czas, dlatego istotne jest, by sieć stacji ładowania pojazdów uwzględniała coraz większą liczbę punktów szybkiego ładowania, co skraca czas ładowania i redukuje kolejki na stacjach paliwowych. Obok korzyści ekonomicznych, to właśnie czas ładowania jest jednym z ważniejszych aspektów, na jakie kierowcy zwracają uwagę. Więcej praktycznych informacji na temat tego, jak wygląda ładowanie samochodów elektrycznych i jak może wyglądać w przyszłości, jest dostępnych na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/blog/ladowanie-samochodu-elektrycznego-co-warto-wiedziec.html.

Elektryczna mobilność a zrównoważony rozwój miast

Podążanie w stronę elektromobilności znacząco wpływa na zrównoważony rozwój miast. Przede wszystkim większy udział samochodów elektrycznych przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Ponadto pojazdy elektryczne emitują znacznie mniej hałasu, co zwiększa komfort mieszkańców.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:04:12

Elektryfikacja autobusów w Polsce nabiera tempa. Czy wodór to droga donikąd?

Elektryfikacja transportu publicznego dotyczy przede wszystkim autobusów, których w...

Przedsiębiorcy odwracają się od elektryków – dlaczego firmy nie inwestują w EV?

Na koniec stycznia 2025 r. w Polsce zarejestrowanych było...

Podobne tematy

00:02:32

Konkurencyjność Europy – między regulacjami a potrzebą rozwoju

Przepisy unijne z zakresu konkurencji mają zapewnić przedsiębiorstwom sprawiedliwe...

Bezgotówkowa Polska? Nie tak szybko – gotówka wciąż ma silną pozycję

Polska jest krajem, w którym mocno rozwinięte są płatności...

Tworzywa sztuczne w erze cyrkularności. Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?

Przemysł tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce,...

Od AI do taryf – jak Trump zmienia Wall Street

Donald Trump przebywa w Białym Domu dopiero od dwóch...

41% cyberataków w UE to DoS, DDoS i RDoS – ENISA ujawnia skalę zagrożenia

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport...

USA vs reszta świata: Trump gra va banque w polityce handlowej

Działania Trumpa nabierają rozpędu. Pomimo miesięcznego okresu zawieszenia, nowe...

ORLEN i polskie uczelnie razem dla innowacji w paliwach syntetycznych

Na bazie podpisanej dzisiaj umowy ORLEN wspólnie z Politechniką...

Projekt ustawy anty-SLAPP już gotowy. Koniec bezpodstawnej krytyki?

Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie obowiązek implementacji przepisów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie