MOTORYZACJAO czym musisz pamiętać, kupując używany samochód na firmę od osoby prywatnej?

O czym musisz pamiętać, kupując używany samochód na firmę od osoby prywatnej?

O czym musisz pamiętać, kupując używany samochód na firmę od osoby prywatnej?

Poszerzenie firmowej floty to dla wielu przedsiębiorców bardzo ważny aspekt prowadzenia działalności. Pojazdy są bowiem bardzo często potrzebne do tego, aby biznes mógł sprawnie funkcjonować. Mogą one służyć do wielu celów. Jeśli planujesz taki zakup, koniecznie sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby dokonać udanej transakcji.

Rynek samochodów używanych – to warto wiedzieć

Rynek samochodów używanych w Polsce ma się doskonale, o czym świadczą liczby pojazdów wystawionych na sprzedaż. W raporcie Barometr AAA Auto znalazła się informacja o tym, że tylko w 2023 roku wystawiono na sprzedaż 2 036 602 auta. To o 297 314 więcej niż w roku poprzednim. Ta liczba obejmuje zarówno oferty osób prywatnych, jak i komisów oraz dealerów samochodów używanych. Dane doskonale obrazują to, że rynek pojazdów z drugiej ręki od wielu lat rozwija się bardzo intensywnie.

Coraz więcej pojawia się na nim sporo aut „młodych” – w wieku od 4 do 6 lat. Oznacza to, że wśród samochodów używanych można znaleźć wiele interesujących modeli w świetnym stanie technicznym. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców właśnie na rynku aut używanych szuka pojazdów firmowych.

Zweryfikuj stan techniczny i prawny samochodu używanego

Zanim zdecydujesz się na zakup auta, które Cię zainteresowało, przede wszystkim sprawdź jego historię. Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnej usługi o nazwie Historia Pojazdu. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji, aby otrzymać szczegółowe informacje m.in. na temat wszystkich dotychczasowych właścicieli, przebiegu czy ważności badania technicznego.

Musisz także dokładnie zweryfikować stan samochodu. W tym celu najlepiej odwiedzić zaufany warsztat lub Autoryzowaną Stację Obsługi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje nowe firmowe auto spełni wszelkie oczekiwania.

Jak sfinalizować transakcję zakupu auta firmowego od osoby prywatnej?

Zawierając transakcję z osobą fizyczną, która nie może wystawić faktury VAT, niezbędne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jest to dokument potwierdzający nabycie samochodu na określonych warunkach. W dokumencie powinny się znaleźć m.in. następujące informacje:

  • określenie stron transakcji,
  • cena samochodu i forma zapłaty,
  • termin wydania pojazdu,
  • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym auta,
  • oświadczenie sprzedającego, że samochód jest jego własnością.

Jest to tylko kilka najistotniejszych elementów takiego dokumentu. Więcej informacji na jego temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.

Przedsiębiorca nabywający samochód od osoby prywatnej na podstawie umowy kupna-sprzedaży jest także zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% wartości pojazdu. Auto o wartości większej niż 10 000 zł może być także wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W takim przypadku możliwe jest dokonywanie comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca może skorzystać z przyspieszonego procesu amortyzacji. Musi jednak udowodnić, że przed zakupem pojazd był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez co najmniej 6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że w przypadku amortyzacji obowiązują limity maksymalnej wartości początkowej. Dla aut spalinowych i hybrydowych jest to kwota 150 000 zł, a dla elektrycznych – 225 000 zł. W przypadku wyższych cen kosztem podatkowym są odpisy do wspomnianych kwot.

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej nie dla każdego przedsiębiorcy jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku PCC. Jednocześnie uniemożliwia odliczenie podatku VAT. Jest to związane z faktem, że podstawą transakcji jest wspomniana wcześniej umowa, a nie faktura VAT. Co ważne, dotyczy to także sytuacji, gdy auto jest kupowane w komisie wystawiającym wyłącznie fakturę VAT marża.

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC

Sprzedający samochód musi wraz z nim przekazać nabywcy wszystkie dokumenty, a więc również OC. Może on korzystać z polisy aż do zakończenia umowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki ze względu na zmianę właściciela. Przedsiębiorca może jednak wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową. Więcej informacji o tym, jak to zrobić, znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc.

Pamiętaj, że Twoje nowe firmowe auto nie może mieć ani dnia przerwy w ubezpieczeniu OC, gdyż wiąże się to z wysokimi karami finansowymi. Jeśli więc zamierzasz zmienić towarzystwo, to odpowiednio wcześniej zapoznaj się z ofertami. Pomyśl także o zakupie nieobowiązkowej polisy AC, która zapewni Ci kompleksową ochronę przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz kupić auto firmowe od osoby fizycznej, to jak najbardziej możesz to zrobić. Musisz jednak pamiętać o obowiązku opłacenia podatku PCC oraz o tym, że nie możesz skorzystać z odliczenia VAT. Sprawdź, jakie modele są dostępne na rynku i wybierz pojazd spełniający Twoje oczekiwania.

 

 

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...