TECHNOLOGIATechnika Pomodoro – jakie są jej zasady i jak wdrożyć ją do...

Technika Pomodoro – jakie są jej zasady i jak wdrożyć ją do życia?

Technika Pomodoro – jakie są jej zasady i jak wdrożyć ją do życia?

W dzisiejszych czasach skuteczne zarządzanie czasem jest ważną umiejętnością. Jednak jak ją nabyć? Przydatna może być między innymi technika Pomodoro. Z tego tekstu dowiesz się, na czym ona polega. Doradzimy również, jak możesz przekuć jej teorię w praktykę!

Zapanuj nad czasem

Nie brakuje sposobów na to, aby lepiej zarządzać swoim planem dnia. Wiele daje technologia, jak choćby smartwatche, które mogą zaoferować znacznie więcej, niż zwykłe pokazywanie godziny. Z różnymi funkcjonalnościami tych urządzeń zapoznasz się między innymi w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,apple.html.

Jednak sama technologia to przecież nie wszystko. Znalezienie odpowiedniego sposobu na to, aby lepiej zarządzać czasem, może mieć wiele korzyści. Jedną z nich będzie zmniejszenie poziomu stresu. Gdy gonią Cię terminy, czasami możesz czuć z tego powodu niepokój. To może mieć także wpływ na gorsze efekty Twojej pracy, ponieważ pośpiech prowadzi momentami do niepotrzebnych pomyłek. Dobre zarządzanie czasem jest szansą na wyeliminowanie tego typu sytuacji.

Kolejną ważną kwestią jest efektywność. Znając swoje mocne oraz słabe strony, a także umiejąc odpowiednio oszacować czas na wykonanie zadania, będziesz w stanie podejmować decyzje zwiększające Twoją produktywność. To także większa kontrola nad powierzonymi Tobie zadaniami, a do tego zwiększenie wiary we własne siły. Wszak im więcej informacji i lepiej rozplanowana praca, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu.

Czym jest technika Pomodoro?

Technika PomodoroTechnika Pomodoro to sposób zarządzania czasem, który pomaga w poprawie skupienia i efektywności pracy dzięki podziałowi czasu na określone interwały. Nazwa tej techniki pochodzi od zegarka kuchennego, który miał kształt pomidora. Używał go do pomiaru czasu twórca tej metody, Francesco Cirillo.

Podstawowa idea techniki Pomodoro opiera się na cyklicznym dzieleniu czasu pracy na 25-minutowe okresy nazywane „Pomodoro”, po których następuje 5-minutowa przerwa. Po ukończeniu czterech kolejnych Pomodoro (łącznie 100 minut pracy) przewidziana jest dłuższa przerwa, zazwyczaj trwająca od 15 do 30 minut.

System ten jest uznawany za dobry sposób na walkę z prokrastynacją, zwiększenie produktywności poprzez zapewnienie regularnych przerw oraz zachęcenie do skupienia się na jednym zadaniu na raz. Może być stosowana do różnych rodzajów pracy, od pisania i nauki po pracę nad projektem. Technikę Pomodoro możesz wykorzystać w wielu aspektach swojego życia. Kluczowe będzie jednak odpowiednie kontrolowanie czasu, w czym pomoże Ci na przykład smartwatch. Różne modele znajdziesz na przykład tutaj: www.komputronik.pl/search-filter/18499/smartwatche.

Jak wdrożyć technikę Pomodoro do codziennego życia?

Teoria to jedno, praktyka to drugie. Jednak nie martw się, w przypadku techniki Pomodoro istotne jest to, że jej wdrożenie do codziennego życia jest stosunkowo proste. Przede wszystkim kluczowe jest pełne skupienie się na wyznaczonym zadaniu w określonym czasie. Nie możesz więc sięgać po telefon, surfować po sieci czy też rozmawiać ze współpracownikami o rzeczach, które nie są związane z pracą. Takimi czynnościami będziesz mógł zająć się podczas wyznaczonej przerwy.

Oto wyjaśnienie tej metody w kilku krokach:

  1. Zaplanuj zadania do wykonania w danym dniu.
  2. Ustaw czasomierz tak, aby odmierzał 25 minut (taką funkcję posiadają niektóre zegarki sportowe, w sieci znajdziesz je między innymi tutaj: komputronik.pl/search-filter/18499/zegarki-sportowe) i alarmował Cię, kiedy udać się na przerwę.
  3. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy.
  4. Przerwij pracę od razu, gdy zadzwoni alarm i zrób przerwę trwającą 5 minut.
  5. Wróć do pracy od razu po zakończonej przerwie.
  6. Po czterech takich cyklach zrób sobie przerwę od 15 do 30 minut.

Tak właśnie w praktyce prezentuje się technika Pomodoro. Jak widzisz, jej wdrożenie nie powinno być szczególnie skomplikowane. Jeśli uważasz, że może ona pomóc w zwiększeniu Twojej wydajności, możesz przez kilka dni spróbować stosować się do jej zasad. Życzymy Ci powodzenia!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...