ORGANIZACJE POZARZĄDOWEFederacja Pracodawców Ukrainy (FEU) i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce (ZPP)...

Federacja Pracodawców Ukrainy (FEU) i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce (ZPP) podpisują umowę o współpracy

Federacja Pracodawców Ukrainy (FEU) i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce (ZPP) podpisują umowę o współpracy

Dwie organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy podpisały historyczną umowę o współpracy podczas konferencji „Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together”, która odbyła się 12 września w Kijowie. Federacja Pracodawców Ukrainy (FEU) oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce (ZPP) podpisały porozumienie inicjujące współpracę w zakresie przyszłości handlu między Unią Europejską a Ukrainą.

Ruslan Illichov, Dyrektor Generalny Federacji Pracodawców Ukrainy i Marcin Nowacki, Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce, podpisali dokument formalizujący współpracę organizacji w najbliższych latach. Strony publicznie ogłosiły zamiar połączenia wysiłków w celu wsparcia negocjacji akcesyjnych Ukrainy z Unią Europejską, zwłaszcza w zakresie handlu, praktyk biznesowych i harmonizacji przepisów.

W czerwcu 2024 r. Unia Europejska oficjalnie rozpoczęła długo oczekiwane negocjacje akcesyjne z Ukrainą. Wygaśnięcie systemu autonomicznych środków handlowych pokrywa się z końcem zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Jako ukraińscy i polscy przedsiębiorcy i pracodawcy doskonale zdajemy sobie sprawę nie tylko ze wspólnych interesów, ale także z trudności w znalezieniu kompromisu w spornych kwestiach, stwierdzają strony w uwagach wstępnych do dokumentu.

Nadchodzący czas będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków między Polską a Ukrainą, a także między Ukrainą a Unią Europejską. Spodziewamy się, że nadchodzący rok będzie pełen wyzwań. Dzięki współpracy naszych organizacji, FEU i ZPP mają już doświadczenie w stawianiu czoła takim wyzwaniom. Podpisanie umowy wzmacnia naszą wolę współpracy i wzajemnego wsparcia w celu zapewnienia najlepszych wyników dla wszystkich zaangażowanych stron – powiedział Ruslan Illichov, Dyrektor Generalny Federacji Pracodawców Ukrainy.

Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaznaczył: Współpraca między Polską a Ukrainą może potencjalnie zmienić układ sił i kształt Europy. Podczas gdy nasze rządy tworzą ramy, przedsiębiorstwa w obu krajach muszą zacieśnić współpracę. Jeśli będziemy się komunikować, współpracować i stale doskonalić, możemy stworzyć pokojową i pomyślną przyszłość dla naszych ludzi.

Strony postanowiły zorganizować serię konsultacji z przedstawicielami pracodawców, przedsiębiorców i partnerów społecznych w Polsce, Ukrainie i Brukseli, aby przed końcem 2024 r. opracować wspólną białą księgę definiującą i promującą wspólne interesy polskich i ukraińskich przedsiębiorstw.

Nowo sformalizowane partnerstwo zwróciło się do urzędników odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy swoich krajów, aby zaoferowali swoje możliwości i doświadczenie we wszelkich inicjatywach związanych z przyszłością handlu między Unią Europejską a Ukrainą. Kopie porozumienia zostały wysłane do pierwszej wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julii Svyrydenko oraz ministra rozwoju i technologii Polski, Krzysztofa Paszyka.

 

Konferencja „Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together”

Cel: pogłębienie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w obszarach transportu i logistyki, handlu oraz współpracy w zakresie infrastruktury. Ponadto, aby nakreślenie roli Polski podczas jej prezydencji w Radzie UE.

Konferencja gromadzi wysokiej rangi przedstawicieli rządu, świata biznesu i środowiska eksperckiego z obu krajów w celu omówienia perspektyw rozwoju i konsolidacji gospodarek Ukrainy i Polski. Daje to możliwość nawiązania kontaktów B2B między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami.

Wydarzenie koncentruje się na następujących kluczowych tematach:

 

  • Stan obecny i perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej: omówienie stosunków gospodarczych między Ukrainą a UE, a także możliwości pogłębienia współpracy między Ukrainą a Polską w kontekście integracji europejskiej.
  • Zwiększenie współpracy handlowej: rozważenie możliwości konsolidacji gospodarek obu krajów i rozwoju handlu między Ukrainą a Polską, w tym perspektyw wejścia na nowe rynki.
  • Współpraca w zakresie infrastruktury: znaczenie rozwoju infrastruktury transportowej i terminali przeładunkowych, które jeszcze bardziej wzmocnią więzi między oboma krajami i zapewnią wydajną logistykę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...