FINANSEFinanse Polaków w czasach inflacji. Brak długów miarą sukcesu finansowego

Finanse Polaków w czasach inflacji. Brak długów miarą sukcesu finansowego

Finanse Polaków w czasach inflacji. Brak długów miarą sukcesu finansowego

Miarą sukcesu finansowego, wzorem lat ubiegłych, jest posiadanie oszczędności – wskazuje na to 59 proc. badanych. Symbolami są także wysokie zarobki czy własne lokum. Warto zauważyć, że w porównaniu do ostatnich lat, na znaczeniu zauważalnie zyskał brak długów.

Miara sukcesu finansowego

Kobiety częściej niż mężczyźni utożsamiają sukces finansowy z posiadaniem oszczędności (60 proc. do 57 proc.) oraz brakiem długów i kredytów (58 proc. do 54 proc.). Podobne opinie przeważają wśród mieszkańców wsi (61 proc.) i największych miast (62 proc.). Z kolei dla osób młodych, częściej niż dla pozostałych grup wiekowych, sukces finansowy to obok oszczędności także własny samochód i zagraniczne wakacje.

Do tej pory, a badamy finanse Polaków od kilku lat, respondenci utożsamiali sukces finansowy z posiadaniem oszczędności – jednak najnowsze dane pokazują, że coraz większego znaczenia nabiera brak długów, który staje się dowodem na to, że nawet w tych niepewnych czasach sobie radzimy – zauważa Wojciech Murawski, Członek Zarządu i Dyrektor Komercjalizacji Blue Media (wkrótce Autopay). – Za nami trudny rok z niepewną sytuacją geopolityczną, który sprawił, że gromadzenie oszczędności stało się po prostu trudniejsze, a społeczeństwo skupia się przede wszystkim na unikaniu zadłużenia, uszczuplając dotychczas zgromadzone zasoby.

Oszczędzanie coraz trudniejsze

Już prawie 70 proc. respondentów przyznaje, że oszczędza pieniądze. Wskaźnik ten wzrasta systematycznie z roku na rok. Taką aktywność deklarują, na podobnym poziomie, wszystkie grupy wiekowe. Częściej niż pozostali pieniądze oszczędzają mieszkańcy największych miast.
Oszczędzanie coraz trudniejsze

Polacy gromadzą oszczędności przede wszystkim, by zabezpieczyć swoją przyszłość (58 proc.). Dla co trzeciego badanego celem jest wyjazd wakacyjny, a co czwarty zbiera na własne lokum.

Kto osiągnie sukces finansowy?

Polacy są sceptyczni w tym obszarze. Jedynie 15 proc. uważa, że udało im się odnieść sukces finansowy. Częściej optymistami są mężczyźni, osoby najstarsze i mieszkańcy dużych miast. Natomiast ⅓ uważa, że nie osiągnęła sukcesu finansowego i już chyba nie osiągnie. Dominują wśród nich najstarsi badani. Na sukces wciąż liczy co drugi najmłodszy uczestnik badania.

– Według deklaracji badanych, o sukces finansowy jest coraz trudniej, a jego wyznacznikami pozostają rzeczy najpewniejsze, najbardziej namacalne, jak własne mieszkanie czy samochód. Szczególnie widać to na przykładzie najmłodszego pokolenia – zauważa Wojciech Murawski.

O badaniu “Finanse w czasach inflacji”

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. na reprezentacyjnej grupie 1055 osób metodą CAWI.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...