sobota, 22 stycznia, 2022
PRAWOFrancuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

Francuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Francuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

Przed sądem francuskim rozpoczął się proces kilku dyrektorów francuskiej fili koncernu IKEA w związku z oskarżeniami o nielegalne szpiegowanie pracowników i klientów.

Fakt ten zgłosiły władzom francuskim w 2012 r. związki zawodowe spółki, oskarżając ją o nielegalne zbieranie danych osobowych i ich ujawnianie. Według oskarżenia IKEA France zapłaciła za uzyskanie dostępu do akt policyjnych, które zawierały informacje o wybranych osobach, w szczególności działaczach związkowych i klientach, którzy byli w sporze z koncernem.

Kiedy prokuratorzy wszczęli dochodzenie w 2012 r., firma zwolniła czterech kierowników i zmieniła politykę wewnętrzną. Jednak podczas procesu przed sądem w Wersalu przedstawiciele IKEA France zaprzeczyli, jakoby istniała strategia „powszechnego szpiegostwa”.

Pracownik IKEI i działacz związkowy CGT Hocine Redouane zeznał, że firma niesłusznie podejrzewała go o napad na bank – w rejestrach kryminalnych były dane dotyczące rabusia bankowego o tym samym nazwisku. Inne zarzuty dotyczyły bezprawnego lustrowania pracownika, który ubiegał się o zasiłek dla bezrobotnych, a posiadał Porsche oraz badania karalności kolejnego pracownika, aby ustalić, w jaki sposób mógł posiadać BMW przy niskich dochodach. Były szef departamentu zarządzania ryzykiem w IKEA France potwierdził przed sądem, że na takie dochodzenia przeznaczano od 530 000 do 630 000 euro rocznie, a jego departament był odpowiedzialny za załatwienie tego rodzaju spraw.

W przypadku skazania dwóm byłym prezesom grozi do 10 lat więzienia i kara grzywny w wysokości 750 000 euro. IKEA France grozi maksymalna kara w wysokości 3,75 miliona euro oraz potencjalne odszkodowanie z pozwów cywilnych wniesionych przez związki zawodowe i 74 pracowników.

Źródło: AP News z 22.03.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...
warsaw warszawa

Rok 2021 w polskiej elektromobilności

0
Niemal dwukrotny wzrost liczby zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym, prognozowany przez PSPA w raporcie Polish EV Outlook 2021 (www.polishevoutlook.pl) oraz 25% wzrost stacji ładowania – największa organizacja branżowa rynku zrównoważonego transportu podsumowuje w najnowszym...

Zdalnie czy w siedzibie firmy – jak według przedsiębiorców będą pracować Polacy w I...

0
Pracodawcy przewidują, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku co piąty pracownik (20%) będzie wykonywał codzienne obowiązki służbowe bezpośrednio w siedzibie firmy. Zdecydowana większość kadry (76%) otrzyma możliwość kontynuowania pracy w modelu hybrydowym, natomiast...