czwartek, 24 czerwca, 2021
PRAWOFrancuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

Francuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

-

Francuski personel IKEA oskarżony o inwigilację klientów i pracowników

Przed sądem francuskim rozpoczął się proces kilku dyrektorów francuskiej fili koncernu IKEA w związku z oskarżeniami o nielegalne szpiegowanie pracowników i klientów.

Fakt ten zgłosiły władzom francuskim w 2012 r. związki zawodowe spółki, oskarżając ją o nielegalne zbieranie danych osobowych i ich ujawnianie. Według oskarżenia IKEA France zapłaciła za uzyskanie dostępu do akt policyjnych, które zawierały informacje o wybranych osobach, w szczególności działaczach związkowych i klientach, którzy byli w sporze z koncernem.

Kiedy prokuratorzy wszczęli dochodzenie w 2012 r., firma zwolniła czterech kierowników i zmieniła politykę wewnętrzną. Jednak podczas procesu przed sądem w Wersalu przedstawiciele IKEA France zaprzeczyli, jakoby istniała strategia „powszechnego szpiegostwa”.

Pracownik IKEI i działacz związkowy CGT Hocine Redouane zeznał, że firma niesłusznie podejrzewała go o napad na bank – w rejestrach kryminalnych były dane dotyczące rabusia bankowego o tym samym nazwisku. Inne zarzuty dotyczyły bezprawnego lustrowania pracownika, który ubiegał się o zasiłek dla bezrobotnych, a posiadał Porsche oraz badania karalności kolejnego pracownika, aby ustalić, w jaki sposób mógł posiadać BMW przy niskich dochodach. Były szef departamentu zarządzania ryzykiem w IKEA France potwierdził przed sądem, że na takie dochodzenia przeznaczano od 530 000 do 630 000 euro rocznie, a jego departament był odpowiedzialny za załatwienie tego rodzaju spraw.

W przypadku skazania dwóm byłym prezesom grozi do 10 lat więzienia i kara grzywny w wysokości 750 000 euro. IKEA France grozi maksymalna kara w wysokości 3,75 miliona euro oraz potencjalne odszkodowanie z pozwów cywilnych wniesionych przez związki zawodowe i 74 pracowników.

Źródło: AP News z 22.03.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...