środa, 17 sierpnia, 2022
BEZPIECZEŃSTWOAgenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

Agenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Agenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

Sąd apelacyjny w Wlk. Brytanii uznał, że tajna polityka brytyjskiego kontrwywiadu MI5, polegająca na zezwalaniu agentom „pod przykryciem” i informatorom na udział w poważnych przestępstwach w celu uzyskania informacji wywiadowczych, była zgodna z prawem.

Oskarżenie przeciwko służbie specjalnej wniosły cztery organizacje obrony praw człowieka, wskazując, że sytuacja, w której rząd może upoważnić tajnych agentów do popełniania najpoważniejszych przestępstw, w tym tortur i morderstw, jest głęboko niepokojąca i musi zostać zakwestionowana.

W swoim wyroku sąd apelacyjny uznał, że wszelkie upoważnienia udzielone informatorom przez funkcjonariuszy MI5 były do zaakceptowania, ponieważ wewnętrzne wytyczne agencji dopuszczały ich proporcjonalne wykorzystanie. Wytyczne według sądu stanowiły, że zezwolenia mogły być udzielone tylko wtedy, gdy „potencjalna szkoda dla interesu publicznego wynikająca z działalności przestępczej jest mniejsza niż korzyść dla interesu publicznego wynikającą z informacji, które agent może dostarczyć”. W rezultacie istniała „granica dopuszczalności przestępstwa”.

Batalia sądowa dotyczyła wcześniejszej praktyki MI5, która sięga co najmniej lat 50. XX wieku. Agencja utrzymuje, że niekiedy konieczne jest zezwolenie informatorom na popełnienie przestępstw, aby ich „przykrycie” nie zostało zdemaskowane. Piętnaście miesięcy wcześniej sąd niższej instancji uznał, że taka polityka MI5 była legalna, ale wyrok nie był jednomyślny.

Rząd brytyjski, aby nadać praktykom MI5 podstawę prawną, przedstawił ustawę o tajnych źródłach wywiadowczych. Partia Pracy nie była jednomyślna w tej kwestii, więc większość konserwatystów sprawiła, że weszła ona w życie dopiero z dniem 1 marca 2021 r.Grupy obrońców praw człowieka zapowiedziały odwołanie do sądu najwyższego.

Źródło: The Guardian z 09.03.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...