wtorek, 22 czerwca, 2021
BEZPIECZEŃSTWOAgenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

Agenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

-

Agenci MI5 mają prawo uczestniczyć w przestępstwie dla pozyskania informacji

Sąd apelacyjny w Wlk. Brytanii uznał, że tajna polityka brytyjskiego kontrwywiadu MI5, polegająca na zezwalaniu agentom „pod przykryciem” i informatorom na udział w poważnych przestępstwach w celu uzyskania informacji wywiadowczych, była zgodna z prawem.

Oskarżenie przeciwko służbie specjalnej wniosły cztery organizacje obrony praw człowieka, wskazując, że sytuacja, w której rząd może upoważnić tajnych agentów do popełniania najpoważniejszych przestępstw, w tym tortur i morderstw, jest głęboko niepokojąca i musi zostać zakwestionowana.

W swoim wyroku sąd apelacyjny uznał, że wszelkie upoważnienia udzielone informatorom przez funkcjonariuszy MI5 były do zaakceptowania, ponieważ wewnętrzne wytyczne agencji dopuszczały ich proporcjonalne wykorzystanie. Wytyczne według sądu stanowiły, że zezwolenia mogły być udzielone tylko wtedy, gdy „potencjalna szkoda dla interesu publicznego wynikająca z działalności przestępczej jest mniejsza niż korzyść dla interesu publicznego wynikającą z informacji, które agent może dostarczyć”. W rezultacie istniała „granica dopuszczalności przestępstwa”.

Batalia sądowa dotyczyła wcześniejszej praktyki MI5, która sięga co najmniej lat 50. XX wieku. Agencja utrzymuje, że niekiedy konieczne jest zezwolenie informatorom na popełnienie przestępstw, aby ich „przykrycie” nie zostało zdemaskowane. Piętnaście miesięcy wcześniej sąd niższej instancji uznał, że taka polityka MI5 była legalna, ale wyrok nie był jednomyślny.

Rząd brytyjski, aby nadać praktykom MI5 podstawę prawną, przedstawił ustawę o tajnych źródłach wywiadowczych. Partia Pracy nie była jednomyślna w tej kwestii, więc większość konserwatystów sprawiła, że weszła ona w życie dopiero z dniem 1 marca 2021 r.Grupy obrońców praw człowieka zapowiedziały odwołanie do sądu najwyższego.

Źródło: The Guardian z 09.03.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...