FIRMYGrupa BHM została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec

Grupa BHM została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec

Grupa BHM została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec

Grupa BHM, spółka private equity założona przez czeskiego biznesmena Tomáša Krska została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec Sp. z o.o. Inwestycja jest częścią strategii mającej na celu budowę silnej grupy MedTech złożonej z niezależnych producentów wyrobów medycznych z siedzibą w Unii Europejskiej. Famed eksportuje swoje wyroby i technologie medyczne do 113 krajów. W ubiegłym roku przekroczył poziom 90 mln złotych przychodów ze sprzedaży.

Inwestycja w Famed Żywiec to ważny etap rozwoju BHM Medical Technology, a przy tym logiczny krok w kontekście kontynuacji naszego wzrostu. Famed wnosi do naszej grupy wieloletnią tradycję, doświadczenie w sprzedaży swoich produktów, a także znaczący potencjał obejmujący nieprzeciętne możliwości produkcyjne oraz sprawność procesową. Włączenie spółki do Grupy BHM pozwoli korzystać z synergii w obszarach sprzedaży, produkcji oraz badań i rozwoju, czyniąc nas jednym z najsilniejszych graczy w europejskim sektorze MedTech – komentuje Jan Černý, prezes BHM Group.

Celem Grupy BHM jest wspieranie wzrostu i rozwoju firm w regionie Unii Europejskiej oraz zapewnienie im długoterminowego sukcesu na rynku światowym. Poza sektorem medycznym (portfolio Grupy obejmuje w nim m.in. niemieckie marki Medifa i Kottermann czy czeską Block) inwestuje ona również w sektorach nieruchomości oraz OZE.

Obecny w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec w pełni zachowuje swoją polską tożsamość. Eksport wytwarzanych w Żywcu, w oparciu o własne know-how, zaawansowanych produktów, innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego, spółka aktualnie prowadzi do 113 krajów. Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowała dobre wyniki. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 93 mln zł, co stanowiło wzrost o ponad 7 mln PLN (8 proc.) rok do roku. Jednocześnie w 2022 roku, niemal co trzeci stół operacyjny zamawiany w Polsce, w ramach przetargów publicznych dostarczył wytwórca z Żywca, osiągając pozycję lidera w sektorze publicznym w Polsce i zostawiając za sobą globalnych konkurentów m.in. amerykańskiego HillRom (grupa Baxter) i szwedzką markę Getinge (grupa Maquet). Firma w całości realizuje obowiązki podatkowe w Polsce.

W minionych latach skutecznie rywalizując z globalnymi potentatami udowadnialiśmy, że niezależny producent, jeśli kieruje się przemyślanym podejściem, ma szansę osiągać znaczące sukcesy w niezwykle konkurencyjnej branży MedTech. Planujemy kontynuować tę strategię, a dołączenie do posiadającej duży potencjał Grupy BHM będzie dla nas silnym impulsem rozwojowym, który pozwoli umacniać naszą pozycję – komentuje Marek Suczyk, prezes zarządu Famed Żywiec sp. z o.o.

W maju 2023 roku zmienił się zarząd spółki. W miejsce Tomasza Rycaka stanowisko prezesa zarządu objął Marek Suczyk, pełniący od 2016 roku funkcję wiceprezesa i dyrektora ds. sprzedaży i marketingu. Skład dwuosobowego obecnie zarządu uzupełnia Paweł Tomala, od 2015 roku wiceprezes i dyrektor finansowy żywieckiej spółki, który pozostaje na obu stanowiskach. Radę nadzorczą spółki tworzą przedstawiciele BHM – Jan Izak, Jan Cerny oraz Markus Keussen.

W imieniu całego zespołu chcę podziękować Tomaszowi Rycakowi za niemal 10 lat zaangażowania w rozwój naszej marki. W sporej mierze zawdzięczamy mu obecną pozycję naszej firmy, która nie tylko mocno stanęła na nogach, lecz również wróciła na należne jej miejsce czołowego gracza wśród wytwórców sprzętu medycznego – mówi Marek Suczyk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...