poniedziałek, 29 maja, 2023
HANDELE-COMMERCEGUS: e-commerce o blisko 15 proc. w górę

GUS: e-commerce o blisko 15 proc. w górę

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

GUS: e-commerce o blisko 15 proc. w górę

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane na temat sprzedaży detalicznej w marcu 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 7,3 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 9,6 proc.), jednak w porównaniu ze lutym wzrosła aż o 14 proc.

Jednocześnie zanotowano znaczny wzrost wartości sprzedaży w cenach bieżących w internecie – o 14,7 proc. w porównaniu z lutym. Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży ogółem w marcu wyniósł 8,6 proc., a więc minimalnie spadł w porównaniu z lutym (8,7 proc.).

Dane dotyczące e-commerce komentuje Paweł Szukalski, członek zarządu Comperia.pl SA, odpowiedzialny m.in. za rozwój usług dla e-commerce (np. platforma Comfino) i wielokanałowej sprzedaży (omnichannel):

O ile wzrost wartości sprzedaży w sektorze e-commerce w lutym można było tłumaczyć rekordową inflację, to dane za marzec – skok o blisko piętnaście procent – wskazują, że możemy mieć do czynienia z realną poprawą.

Co ważne, dane GUS pokazują, że dynamika sprzedaży przez internet jest dodatnia we wszystkich grupach towarów, poza motoryzacją. Najszybciej rosła odzieży – prawie 28 proc. w porównaniu z lutym, co można by odczytywać jako czynnik sezonowy. Ale w sprzedaży innych towarów zanotowano podobną dynamikę, na przykład ponad 23 proc. w grupie “żywność, napoje i wyroby tytoniowe“, czy prawie 22 proc. w grupie “meble, rtv, agd”. Nie jest to więc wzrost generowany przez jeden czynnik, a ogólna poprawa w polskim e-commerce. A malkontenci wieszczący recesję w e-commerce powinni posypać głowę popiołem.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...