wtorek, 5 grudnia, 2023
GOSPODARKAIndeks PMI wzrósł, ale perspektywy dla przemysłu są niepewne

Indeks PMI wzrósł, ale perspektywy dla przemysłu są niepewne

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Indeks PMI wzrósł, ale perspektywy dla przemysłu są niepewne

We wrześniu odnotowano wzrost indeksu PMI z 43,1 do 43,9 punktów. Mimo tej poprawy, sytuacja przemysłu w Europie nadal pozostaje trudna. Słabe wyniki w sektorze produkcyjnym są teraz charakterystyczne dla większości krajów Unii Europejskiej. W tym kontekście warto zauważyć, że spadek w Polsce jest mniejszy niż w całej strefie euro, co może wskazywać na pewne odseparowanie naszej gospodarki od największych problemów kontynentu.

Agencja ratingowa Standard & Poor’s wskazała, że każdy z pięciu badanych komponentów indeksu PMI notuje spadek, co świadczy o szeroko zakrojonym spowolnieniu w sektorze produkcyjnym.

W obliczu takiej sytuacji, perspektywy na najbliższe miesiące nie napawają optymizmem. Z ostatnich badań Instytutu Ifo wynika, że kondycja niemieckich firm oraz ich prognozy na przyszłość systematycznie się pogarszają. Niemcy, jako największa gospodarka w Europie, mają kluczowe znaczenie dla kształtowania sytuacji gospodarczej na kontynencie. Jeśli najważniejszy partner handlowy Polski ma problemy, nasz przemysł eksportowy prawdopodobnie również będzie notować słabe wyniki.

Jednym z głównych problemów przemysłu jest słaby popyt. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w Polsce barierę popytową identyfikuje aż 40% firm, natomiast za granicą 31%. To świadczy o globalnym charakterze problemu.

Nie wszystko jednak jest tak czarne. Można się spodziewać pewnej poprawy na lokalnym rynku w nadchodzących miesiącach. Wynagrodzenia w Polsce zaczynają rosnąć w szybszym tempie niż inflacja. To dobrze rokuje dla wydatków gospodarstw domowych, które mogą napędzić popyt wewnętrzny i dać pewne wsparcie dla krajowego przemysłu.

Podsumowując, chociaż indeks PMI notuje wzrost, to sektor przemysłowy w Europie wciąż boryka się z poważnymi problemami. Sytuacja w Polsce wydaje się być nieco lepsza niż średnia w strefie euro, ale wciąż trudno mówić o oznakach stabilizacji. W najbliższych miesiącach kluczowe będzie obserwowanie trendów w gospodarkach naszych najważniejszych partnerów handlowych, a także kształtowania się popytu wewnętrznego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...