- W Polsce w tym tygodniu opublikowano ostateczne dane dotyczące inflacji CPI za grudzień. W porównaniu do pierwotnego szacunku nastąpiła korekta w dół (z +4,8% r/r do +4,7% r/r). W porównaniu z listopadem tempo wzrostu rok do roku pozostało niezmienione. Ceny w ujęciu miesięcznym pozostały w stagnacji (+0,5% m/m w listopadzie). Następnie wzrost inflacji bazowej spowolnił do 4,0% r/r (z 4,3% r/r w listopadzie). Zgodnie z oczekiwaniami, na styczniowym posiedzeniu NBP w czwartek br. stopy procentowe pozostały niezmienione (główna stopa wyniosła 5,75%). Decyzja ta wpisywała się w grudniową, jastrzębią retorykę prezesa NBP A. Glapińskiego. Ważna będzie konferencja prasowa z Glapińskim (jak najnowsze dane o inflacji wpłyną na retorykę Glapińskiego).
- Inflacja konsumencka w USA (CPI) przyspieszyła w grudniu zgodnie z oczekiwaniami (+0,4% m/m, +2,9% r/r), ale inflacja bazowa i jej niższy wzrost zaskoczyły (+0,2% m/m w porównaniu z szacunkami +0,3%). m/m; +3,2% r/r wobec szacunku +3,3% r/r). Wstępne szacunki rozwoju gospodarki niemieckiej w ubiegłym roku wskazują na spadek PKB o 0,2%. Ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych nie było wystarczające, aby zrekompensować spadek inwestycji i słabszą aktywność eksportową. PKB w Niemczech spadł drugi rok z rzędu (-0,3% w 2023 r.).
- Główna para walutowa w tym tygodniu poruszała się w przedziale około 1,02 – 1,1035 USD/EUR. Jednak dolar amerykański nie utrzymał zysków z początku tygodnia i w ciągu tygodnia notowania stopniowo ustabilizowały się w okolicach poziomu 1,03 USD/EUR. Kurs złotego wobec euro w tym tygodniu wahał się w przedziale 4,255 – 4,275 PLN/EUR. Handel w trendzie bocznym na poziomie 4,25 – 4,28 PLN/EUR odbywa się nieprzerwanie od początku grudnia ubiegłego roku, z pewnymi wyjątkami. W stosunku do dolara amerykańskiego złoty osłabił się do 4,19 PLN/USD na początku tygodnia, a następnie umocnił się w ciągu tygodnia (4,14 PLN/USD w piątek rano).
AKCENTA CZ a.s.