piątek, 13 czerwca, 2025

INNO-GENE zakończył przegląd opcji strategicznych. Wejdzie w segment produkcji zielonego wodoru

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Inno-Gene S.A. – notowana na NewConnect Grupa działająca w obszarach diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki poinformowała o  rozszerzeniu profilu swojej działalności. Zajmie się produkcją zielonego wodoru i e-metanolu w oparciu o unikalną technologię nowej spółki w grupie kapitałowej.

Zarząd spółki  INNO-GENE S.A. poinformował o zakończeniu procesu przeglądu opcji strategicznych. Spółka dokonała analizy potencjalnych scenariuszy dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej oraz perspektyw poszczególnych segmentów działalności. Finałem tych analiz była decyzja o rozszerzenie działalności Grupy Kapitałowej o technologię do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu. Spółka poinformowała o podpisaniu umowy inwestycyjnej ze spółką Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie. („HYDROGENIUM”).

Stosownie do treści podpisanej Umowy, INNO-GENE S.A. obejmie 155.800 akcji HYDROGENIUM, stanowiących 76% w kapitale zakładowym HYDROGENIUM w zamian za wyemitowane przez Spółkę INNO-GENE S.A. 28.496.800  akcji zwykłych na okaziciela serii H, które – po rejestracji Akcji Nowej Emisji – stanowić będą 82,13 % kapitału zakładowego Spółki i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

W związku z nabyciem HYDROGENIUM, dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej Emitenta zostanie rozszerzona o działalność w zakresie wytwarzania wodoru, e-metanolu i dwutlenku węgla w oparciu o technologię plazmowego zgazowywania biomasy.

HYDROGENIUM jest spółką technologiczną, właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru lub e-metanolu.

– Dostrzegamy zieloną rewolucję w przemyśle, która ogarnęła cały świat, podobnie jak to miało miejsce kilkanaście lat temu w obszarze genetyki. Chcemy aktywnie uczestniczyć w tej zielonej transformacji energetycznej i wykorzystać szansę w oparciu o innowacyjne technologie. Tym bardziej cieszę się że pozyskaliśmy do współpracy partnerów z Hydrogenium PSA z ogromnym doświadczeniem w tym segmencie i własnym IP. To niezwykle ważne dla nas i z pewnością spotka się z akceptacją i zadowoleniem naszych akcjonariuszy- powiedział Jacek Wojciechowicz, Prezes INNO-GENE S.A.

– Widzimy ogromny potencjał, jaki drzemie w biomasie, który zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem transformacji energetycznej i potrzebą zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej. Obecnie posiadamy własną, unikalną technologie która wkrótce będzie przedmiotem ochrony patentowej o globalnym charakterze. Nasza technologia zgazowania biomasy ma szereg kluczowych przewag konkurencyjnych i bardzo dobre parametry ekonomiczne, które niebawem zaprezentujemy poprzez stworzenie własnej line pilotażowej  – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.

Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.

Aktualnie HYDROGENIUM wraz z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, prowadzi prace nad stworzeniem instalacji pilotażowej (o przepustowości 100kg biomasy/godz.) do przetwarzania biomasy. Wcześniejsze badania wykonane przez Instytut Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie wykazały wysoką skuteczność uzyskiwanego wodoru w procesie zgazowania biomasy sięgającą kosztu 1-2 Euro/ na kg wytwarzanego wodoru. Uruchomienie demonstratora na terenie ośrodka badawczego HYDROGENIUM jest planowane na 1 kwartał 2025 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Terminal instalacyjny ORLEN Neptun gotowy – pierwszy kontrakt z hiszpańsko-francuskim konsorcjum Ocean Winds

ORLEN Neptun, spółka z Grupy ORLEN, uruchomił w Świnoujściu...

Sieć Froo rośnie w siłę. Żabka ma już 100 sklepów w Rumunii

Froo, stworzona przez Grupę Żabka sieć sklepów modern convenience,...

Plastiwell International z nowym inwestorem – czeski fundusz Jet Investment wchodzi do Polski

Czeska firma inwestycyjna Jet Investment podpisała warunkową umowę nabycia...

ORLEN Paliwa zakończył rozbudowę terminalu LPG w Szczecinie. Pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie

Spółka ORLEN Paliwa zakończyła inwestycję w Terminalu Gazu Płynnego...

Podobne tematy

BNXT przygotowuje się do emisji akcji i zapowiada debiut na NewConnect

BNXT, polski FinTech, który tworzy aplikację all-in-one łączącą funkcję...

BASEIG S.A. rozpoczął ofertę publiczną. Dziś ruszają zapisy na akcje

Wystartowała emisja BASEIG S.A., polskiego startupu z branży AI-commerce....

Baseig SA – polski fashion-tech szykuje się do debiutu na NewConnect

Na polskim rynku pojawił się nowy gracz z w...

Wyniki EKIPA Holding za 2024: zysk netto nieznacznie w dół, ale przychody w górę

Notowana na NewConnect EKIPA Holding S.A. opublikowała wyniki finansowe...

Nowy Zarząd Yellow Boson S.A. zapowiada plan naprawczy i wznowienie notowań

Yellow Boson S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect od...

Cherrypick Games: 2,1 mln zł przychodów w 2024 roku i nowa strategia biznesowa

Ponad 0,55 mln zł przychodów netto odnotował w czwartym...

Grupa Recykl dołącza do międzynarodowego projektu SMILE CITY – zrównoważona przyszłość miast

Grupa Recykl, notowany na NewConnect lider rynku zagospodarowywania odpadów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie