NIERUCHOMOŚCIInwestowanie w mieszkania na wynajem przestało się opłacać

Inwestowanie w mieszkania na wynajem przestało się opłacać

Inwestowanie w mieszkania na wynajem przestało się opłacać

Ceny ofertowe na rynku pierwotnym rok do roku rosły bardzo szybko, jak wynika z danych NBP za I kw. 2024 r. W Warszawie z 13 302 zł do 16 191 zł za 1 m kw. To wzrost o 21,7%.

Dla 7 największych rynków mieszkaniowych (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) ceny wzrosły z 11 919 zł do 14 155 zł (18,7%).

Choć ceny transakcyjne były niższe nawet o prawie 10%, jak w przypadku Gdańska, to jednak w największych miastach ich dynamika była większa niż cen ofertowych. W Warszawie ceny zmieniły się z 12 803 do 15 888 (24,1%). Dla 7 miast z 11 327 do 13 500 zł (19,2%)

– Czynsze z wynajmu trochę wzrosły, ale nie aż tak jak ceny mieszkań na rynku pierwotnym – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”. – Mieszkanie w Warszawie generuje roczną stopę zwrotu z inwestycji 4%.

Przy podstawowej stopie referencyjnej NBP 5,75%, a na jej obniżkę Rada Polityki Pieniężnej niemal na pewno się nie zdecyduje w tym roku, kredyty są drogie. Jeśli mieszkanie jest na kredyt, to realnie traci się na wynajmie.

Znacznie bardziej opłacalne stało się inwestowanie w lokale użytkowe. Zakup 2 mikro lokali użytkowych pod wynajem za 224.000 zł netto sztuka zamiast jednego mieszkania ma większy sens.

– Stopa zwrotu z wynajmu takiego lokalu będzie dwukrotnie wyższa niż wynajmu mieszkania – komentuje K.Karliński z Magmillon. – Przy dobrych lokalizacjach może wynosić nawet 10 – 20% rocznie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...