sobota, 16 stycznia, 2021
INWESTYCJE Inwestycje tylko dla bogatych?

Inwestycje tylko dla bogatych?

-

Inwestycje tylko dla bogatych?

Systematyczne inwestowanie jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie naszych oszczędności. Chroni przed zmianami na rynku, kryzysami i wahaniami kursów walut. Minimalizuje ich konsekwencje i sprawia, że w perspektywie długoterminowej nie są one przez nas tak bardzo odczuwane. Czy jest to jednak tylko opcja dla bogatych? Zdecydowanie nie. Zgodnie z wynikami badania firmy Tavex chęć pomnażania swoich środków finansowych wyrażają również osoby, których dochód netto mieści się w przedziale 2-3 tys. zł (59,7% respondentów). Według nich warto zainwestować w nieruchomości (62,7%), złoto (38,1%) oraz akcje na giełdzie (13,1%).

W co inwestujemy w zależności od zarobków?

Polacy są coraz bardziej świadomi potrzeby odkładania na przyszłość. Prawie połowa (45,6%) osób z miesięcznym dochodem netto znajdującym się w przedziale 1-2 tys. zł oszczędza – wynika z badania firmy Tavex. Co ciekawe, jest to tylko o ok. 21% mniej niż w przypadku ankietowanych, którzy zarabiają ponad 5 tys. zł netto. Odłożyć środki udało się także ponad połowie (56,6%) osób z dochodami na poziomie 3-5 tys. zł netto.

Regularne oszczędzanie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala skutecznie zabezpieczyć swoją przyszłość. Dlatego warto to robić niezależnie od wieku i zamożności. Nawet małe kwoty mogą zaowocować w długofalowej perspektywie. Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo finansowe – wskazuje Aleksandra Olbryś, Młodszy Analityk ds. Rynku Złota, Tavex.

Najchętniej zgromadzone środki inwestują ankietowani o najwyższych zarobkach – powyżej 5 tys. zł netto – (43,1%), w tym głównie stawiają na lokaty (40,1%), nieruchomości (34,6%) oraz złoto (27,2%). Wśród osób dysponujących mniejszymi budżetami (1-2 tys. zł netto) inwestuje jedynie 19,6%. Badani z tej grupy wybierają: lokaty (60,9%), złoto (21,7%) oraz nieruchomości (10,2%).

Złoto to rozwiązanie nie tylko dla bogatych

Złoto to dobry wybór dla każdego – niezależnie od zasobności portfela. W okresie globalnego niepokoju można zauważyć, że inwestorzy masowo pozbywają się ryzykownych aktywów i przenoszą kapitał do tzw. bezpiecznych przystani – może być nimi złoto. Rynek dostarcza wielu możliwości inwestycji w ten metal, a każda cechuje się odmienną specyfiką i różnym stopniem ryzyka.

Według badania firmy Tavex osoby wykazujące się zarówno dochodem netto w wysokości poniżej 1 tys. zł, 1-2 tys. zł, 2-3 tys. zł, jak i 3-5 tys. zł oraz powyżej 5 tys. zł wymieniają złoto jako aktywo, w które warto zainwestować, analogicznie: 31%, 38,6%, 38,1%, 29,7%, 40,3%.

Warto pamiętać, że osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem, powinny ostrożnie nim zarządzać. Aby kupować złoto, potrzebujemy znacznie mniejszej wiedzy niż w przypadku nabywania akcji, obligacji czy lokat. Jednak nie zwalnia nas to z posiadania podstawowej wiedzy finansowej. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko, z jakim się ona wiąże. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. nieruchomości – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Przed zakupem sztabek lub monet warto sprawdzić wiarygodność partnera (m.in. licencję, liczbę oddziałów, staż na rynku) oraz masę i próbę kruszcu. Uchroni nas to przed przykrymi niespodziankami – dodaje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...