GIEŁDA I INWESTYCJEPosiedzenie Europejskiego Banku Centralnego bez zaskoczeń

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego bez zaskoczeń

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego bez zaskoczeń

Czwartkowe posiedzenie ECB nie zaskoczyło inwestorów. Stopy procentowe pozostały bez zmian, a obecne programy skupu aktywów zostały zwiększone i przedłużone. Luźna polityka banków centralnych najprawdopodobniej będzie kontynuowana przynajmniej do 2022 roku. Prognozowane jest także niewielki wzrost inflacji w Strefie Euro do 1,1% w 2022 roku (obecny poziom 0,2%). Kontynuacja takiej polityki będzie wspierać metale szlachetne, których ceny stabilizują się w ostatnich tygodniach.

W minionym tygodniu odbył się również szczyt UE na którym został ustalony budżet UE na kolejny rok. Na szczęście odbyło się bez weta Polski i Węgier. Można powiedzieć, że negocjacje były skuteczne i zmieniono zapis o zawieszeniu płatności funduszy unijnych na skutek naruszenia praworządności. Jest to dobra informacja dla polskiego złotego.

Rynki akcyjne doświadczyły niewielkiej korekty w drugiej połowie tygodnia, co zniwelowało wzrosty z pierwszej połowy tygodnia. Ostatecznie WIG zakończył tydzień wzrostem 0,35%. WIG20 zyskał 0,16%, wynik znacząco obniżył CD Projekt, który stracił 27,65% w ciągu tygodnia. Premiera Cyberpunk 2077 nie została dobrze odebrana przez rynek.

Wydarzeniem kolejnego tygodnia będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej USA, które odbędzie się w środę. Polityka amerykańskiego banku centralnego jest już nakreślona na kolejne lata, więc nie należy oczekiwać jakiegoś zaskoczenia. Kluczowe mogą być informacje odnośnie dalszego skupu aktywów.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...