sobota, 10 kwietnia, 2021
BIZNESJak zarządzać reputacją przedsiębiorstwa?

Jak zarządzać reputacją przedsiębiorstwa?

-

Jak zarządzać reputacją przedsiębiorstwa?

Reputacja jest elementem marki jest tak samo ważna, jak jakość oferowanych produktów czy usług. Reputacja przyciąga klientów i sprawia, że zostają na dłużej. Dlatego warto wiedzieć, co może na nią wpłynąć i jak nią zarządzać.

Jak zarządzać reputacją firmy?

Reputacja to ogólna społeczna ocena przedsiębiorstwa, stanowiąca źródło jego wartości rynkowej. Na jej kształt wpływa świadomość marki, strategia, a także zapobieganie sytuacjom kryzysowym. W dobie Internetu zarządzanie reputacją jest jednak niemałym wyzwaniem. Informacje pomiędzy internautami bardzo szybko się rozprzestrzeniają, zwłaszcza gdy chodzi o negatywne treści. A wtedy nietrudno o kryzys wizerunkowy. W związku z tym przedsiębiorstwo powinno chronić swoją reputację w sieci na przykład poprzez budowanie świadomości marki wśród interesariuszy. Monitoring Internetu to kolejny ważny element zarządzania reputacją. Dzięki niemu szybko dotrzesz tam, gdzie mówi się o Twojej firmie i zareagujesz w odpowiedni sposób. Warto też mieć przygotowany plan zarządzania kryzysowego.

Kolejny elementem jest orientacja na klienta. Słuchaj potrzeb swoich klientów, sprawdzaj, co mówią o Twojej firmie i produktach. Dzięki temu dowiesz się, co musisz poprawić. Obserwacja potrzeb grup interesariuszy związanych z daną branżą pozwoli Ci wprowadzić udogodnienia i być może wyprzedzić konkurencję. Nie zapomnij o spersonalizowanej komunikacji i budowaniu zaangażowanej społeczności. W tym celu wykorzystaj social media marketing.

Reputacja a zaufanie interesariuszy

Zanim jednak rozpoczniesz działania dokonaj identyfikacji swojej grupy docelowej. Kim jest Twój klient idealny i jakie są jego potrzeby? A także kto powinien być Twoim partnerem biznesowym. Przeanalizuj, co potencjalni odbiorcy znajdą na firmowych kontach w mediach społecznościowych. Social media są idealnym miejscem do zdobycia przewagi konkurencyjnej. A co z dobrą reputacją w wyszukiwarkach? Czy wyniki wyszukiwania wpływają korzystnie na wizerunek firmy? Oczywiście! SEO PR czy SERM to działania prowadzone w celu utrzymania widoczności pozytywnych opinii w wyszukiwarce. Dzięki nim firma cieszy się zaufaniem wśród odbiorców.

Jak poprawić reputację dzięki opiniom Google?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że sprawdzenie opinii o produktach czy usługach jest jednym z kroków poprzedzających podjęcie decyzji zakupowej. Do skutecznego zarządzania reputacją przedsiębiorstwa można wykorzystać wiele narzędzi. Jednym z nich jest aplikacja do pozyskiwania opinii RatingCaptain.com. Narzędzie wysyła prośby do Twoich klientów o wystawienie opinii. Co więcej, pozwala także odpowiadać na niepochlebne komentarze, a dzięki takiej mediacji niezadowolony klient może zmienić zdanie. Czasami wystarczy po prostu zapytać, pokazać, że liczy się dla Ciebie jego zdanie. W aplikacji możesz również monitorować recenzje na wszystkich portalach opiniotwórczych, więc nie musisz sprawdzać pojedynczo każdego miejsca w sieci, wystarczy jedno narzędzie.

Na koniec mała wskazówka: pamiętaj, że umiejętne zarządzanie reputacją powinno być subtelne i taktowne.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...