wtorek, 21 września, 2021
TURYSTYKA I HOTELARSTWOJestem urodzoną optymistką - Sabina Bartyzel SVP Operations Accor Eastern Europe o...

Jestem urodzoną optymistką – Sabina Bartyzel SVP Operations Accor Eastern Europe o branży hotelarskiej w 2021 roku

-

Jestem urodzoną optymistką – Sabina Bartyzel SVP Operations Accor Eastern Europe o branży hotelarskiej w 2021 roku

Branża hotelarska łapie pierwszy w tym roku oddech po długim okresie krajowego lockdownu. To moment, na który czekali hotelarze i miłośnicy podróży. Badania potwierdzają, że znaczna część Polaków planuje wakacyjne wyjazdy w tym roku, głównie w kraju[1]. Jak podkreśla Sabina Bartyzel, SVP Operations Accor Eastern Europe, sytuacja w branży może być zbliżona do ubiegłego roku. Jednak dzisiaj wskaźnik pewności w zakresie podróżowania jest  znacznie wyższy.

Choć od ubiegłego roku branża hotelarska w związku z pandemią jest w trudnej sytuacji, sieci hotelarskie wykorzystały ten czas na wypracowanie standardów i protokołów bezpieczeństwa. Stworzone procedury w połączeniu z postępującymi szczepieniami i większym przyzwyczajeniem do wymogów reżimu sanitarnego, prognozuje korzystniejszy okres dla branży w tym roku. Zyskają nie tylko kurorty i miejscowości turystyczne, ale też miasta. Już od ubiegłego roku dużym zainteresowaniem, szczególnie w trakcie weekendów, cieszą się miejskie destynacje. To istotne, zwłaszcza w pierwszym etapie odmrożenia branży, gdzie siła popytu wewnętrznego w każdym kraju przekłada się na tempo odbudowy lokalnych rynków. W Europie Wschodniej w tym zakresie Polska wysuwa się na prowadzenie, a dla porównania kraje Europy Zachodniej, jak Hiszpania czy Turcja są mocno uzależnione od zainteresowania zewnętrznego. Turystyka zawsze była ważnym filarem gospodarki na całym świecie, dlatego wierzę, że odbudowa branży będzie korzystnapodkreśla Sabina Bartyzel.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – ALL SAFE

Choć w okresie lockdownu hotele były zamknięte dla gości, to postawieni w bezprecedensowej sytuacji hotelarze koncentrowali swoje działania na zachowaniu możliwej operacyjności i przygotowaniach do re-openingu. Standardy gwarantujące bezpieczeństwo pobytu stały się priorytetem dla całej branży.

Bezpieczeństwo naszych gości i pracowników zawsze było i jest dla nas kwestią priorytetową. Dzisiaj to standard, którego oczekują wszyscy, bez względu na szerokość geograficzną czy markę. Niezależnie od wytycznych organów administracyjnych, od samego początku sytuacji związanej z COVID-19 pracowaliśmy nad stworzeniem wewnętrznych protokołów i procedur związanych z zapewnieniem w naszych hotelach bezpieczeństwa. Dzięki współpracy z Bureau Veritas, wdrożyliśmy ALL Safe label, który jest gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa podczas pobytu. Dzisiaj ten certyfikat posiada ponad 90% naszych hoteli w Polsce, a pozostałe obiekty spełniają rygorystyczne sieciowe normy i rozporządzenia wypracowane przez Accor. Dodatkowo, w trosce o naszych gości, nawiązaliśmy partnerstwo z AXA, dzięki któremu oferujemy wszystkim odwiedzającym nasze obiekty opiekę medyczną i rozwiązania telemedycyny, aby szybciej reagować w nagłych sytuacjach. To sprawia, że każdy w hotelu może czuć się w pełni bezpiecznie.

Nowa rzeczywistość, nowy gość

Jak podkreśla Sabina Bartyzel, pandemia przyspieszyła transformację cyfrową i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, także w turystyce. Wiele hoteli już z wyprzedzeniem oferowało usługi online, które są idealną odpowiedzią na potrzeby gościa hotelowego w 2021 roku.

Dzisiaj ze względów bezpieczeństwa znaczna część gości szuka możliwości ograniczenia kontaktu podczas podróży, co w dużym stopniu umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dlatego z myślą o potrzebach naszych gości wypracowaliśmy protokół powitalny, który obejmuje całość guest experience. Od rezerwacji i meldunku, przez płatności online, po bezkontaktowe rozwiązania, takie jak Accor Digital Key – czyli możliwość otwierania drzwi za pośrednictwem smartfona. Dzięki tym innowacjom hotele stają się miejscem dopasowanym do potrzeb i stylu życia nas wszystkich ­– zauważa Bartyzel.

Na wakacje do kurortu, na weekend miasto

Polacy cały czas chcą podróżować i jak pokazał ubiegły rok korzystają z każdej nadarzającej się okazji do tego, by zaplanować wyjazd. W związku z ograniczeniami międzynarodowymi, turystyka krajowa wciąż przeżywa rozkwit. Nic dziwnego, że w sezonie wakacyjnym, dużym zainteresowaniem cieszą się miejscowości turystyczne i kurorty. Jednak miasta nie zostają w tyle. 

Jak zauważa Sabina Bartyzel: destynacje miejskie cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim w weekendy. Znaczna część gości rezerwuje pobyt w hotelu na trzy lub cztery dni, wliczając w to piątek i poniedziałek. Przy czym najchętniej z takiej formy pobytów korzystają rodziny z dziećmi. Taki trend widzimy od ubiegłego roku oczywiscie w hotelach w Trójmieście, ale także w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. To pokazuje, że polskie miasta zyskują na sile w tym okresie i sądzę, że ta tendencja utrzyma się także i w tym roku.

Niezatrzymany rozwój

Trudna sytuacja w branży nie zatrzymała rozwoju sieci Accor. W całym regionie Grupa nieustannie rozwija i rozbudowuje portfolio marek, pozyskuje partnerów, nowe hotele i przeprowadza rebranding. Zmienia się także podejście do konceptów hotelarskich w obszarze developmentu.

Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania lifestylowe oraz te łączące usługi hotelowe z apartamentami. Goście coraz chętniej wybierają obiekty, które proponują im elastyczne rozwiązania na kilkudniowe lub dłuższe pobytyzauważa ekspertka.W ich ofercie znajdują się pokoje i apartamenty z aneksami kuchennymi oraz przestrzenie wspólne. Jednym z takich konceptów jest Novotel Living, a pierwsze hotele sygnowane tym brandem w naszym regionie powstaną w Estonii i Rumunii, jako początek rozwoju portfolio marki.

Sytuacja, jaką obserwujemy od ubiegłego roku bez wątpienia pokazuje, że wykorzystaliśmy ten czas, skupiając się na krokach biznesowych zabezpieczających silny i stabilny pipeline na najbliższe lata. Wierzę, że pasja i przede wszystkim możliwość do podróżowania wrócą, a rozwiązania dopasowane do potrzeb wszystkich gości sprawią, że odbudowa branży przebiegnie pomyślnie. Dzięki temu tegoroczny sezon będzie lepszy niż w zeszłym roku, a co najważniejsze, przede wszystkim trwały – podsumowuje Sabina Bartyzel.

[1] ponad 40 proc. – sondaż United Surveys, kwiecień 2021

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....