sobota, 28 maja, 2022
ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAKiedy wszyscy będziemy zarabiać na energii elektrycznej?

Kiedy wszyscy będziemy zarabiać na energii elektrycznej?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Kiedy wszyscy będziemy zarabiać na energii elektrycznej?

Świadomość energetyczna Polaków systematycznie rośnie – porównaniu do drugiej połowy 2020 roku nastąpił wzrost liczby zmian sprzedawcy energii. W grupie klientów indywidualnych zmiany w czerwcu br. dokonało 1 858 odbiorców (w 2020 r. – 1 297). Powstaje jednak pytanie kiedy Polacy zdecydują się na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej?

Dziś wciąż jesteśmy we wczesnej fazie uświadamiania sobie, jaki przełom w energetyce przyniesie szybka ekspansja energetyki słonecznej w Polsce i na świecie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższej dekady wszyscy bez wyjątku staniemy się aktywnymi producentami energii elektrycznej, a nasze inteligentne gospodarstwa domowe, podłączone do globalnej sieci energetycznej, staną się pełnoprawnymi graczami na krajowych giełdach energii.

W niedalekiej przyszłości zamieszkamy w domach, w których cały sprzęt elektryczny będzie podłączony do jednego zintegrowanego systemu, a sztuczna inteligencja na bieżąco dostosuje go do naszych zmieniających się potrzeb.

Istotny wpływ na przyspieszenie powstawania samowystarczalnych domów ma wsparcie administracji państwowej Wdrażanie rządowych programów wsparcia  może wspomóc realizację planu inwestycji w domowy system energetyczny, który w przyszłości stanie się źródłem naszego dochodu.

Nowe podejście władzy

Liczba osób zainteresowanych posiadaniem instalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie, zwłaszcza w obliczu niekorzystnych zmian planowanych przez ustawodawcę w 2022 roku. W 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w życie program Mój Prąd, który umożliwia dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW.  Planowana na 2022 rok trzecia edycja programu pozwala na uzyskanie dofinansowania do kwoty 3000 zł., jednak  dwóch poprzednich, wnioskodawca mógł otrzymać nawet do 5 tys. Specjaliści z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśniają , że maksymalny poziom dofinansowania wynika z niższych cen mikroinstalacji na polskim rynku, co jest związane ze spadkiem światowych cen paneli fotowoltaicznych.

W 2022 roku dotacje na zakup paneli fotowoltaicznych będą dalej funkcjonować i będą powiązane z elementami motywującymi prosumenta do samodzielnego konsumowania energii na potrzeby inteligentnych systemów zarządzania, czy ładowania pojazdów ale również do jej magazynowania. Pierwsze efekty programu Mój Prąd 4.0 poznamy już w połowie przyszłego roku.

Inteligentne domy i miasta

Elektrownie słoneczne zintegrowane z fasadami budynków coraz częściej stają się integralną częścią nowych, zrównoważonych budynków w światowych metropoliach. Synergia energii słonecznej wytwarzanej przez na mniejszą skalę  i sztucznej inteligencji przyniesie również zmiany na poziomie inteligentnych miast, zmieniając podejście do transportu publicznego, architektury oraz rozrywki.

„Połączenie energii słonecznej i sztucznej inteligencji niesie za sobą duże korzyści dla indywidualnych użytkowników. Na podstawie analizy codziennych potrzeb AI może dostarczać raporty i porady, w jaki sposób możemy zwiększyć wydajność naszego gospodarstwa domowego lub zaplanować automatyczne sprzątani, czy inne wykonywane codziennie czynności” – komentuje Mariusz Zieliński, Team Lead Engineering Freefield and Floating Solar w Eternia Solar.

Wciąż rozwijana sztuczna inteligencja, połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami fotowoltaicznymi  to również:

  • Optymalizacja pracy elektrowni słonecznej, przewidywanie jej awarii i oferowanie rozwiązań zapewniających szybsze wytwarzanie energii elektrycznej.
  • Podłączanie elektrowni słonecznej do zintegrowanych akumulatorów domowych i pojazdów elektrycznych oraz ustawianie najkorzystniejszych trybów ładowania i ulepszanie oprogramowania akumulatorów.
  • Komunikowanie się z krajową siecią energetyczną w celu ustalenia, kiedy występuje największy niedobór energii elektrycznej i sprzedawanie do sieci energii zmagazynowanej w domu, kiedy jest ona najdroższa, zapewniając w ten sposób stały dodatkowy dochód.
  • Integracja urządzeń domowych, które mają dostęp do „Internetu Rzeczy” – systemów ogrzewania i wentylacji, lodówek, odkurzaczy, innej elektroniki domowej, oświetlenia, systemów audio i wideo.
  • Dostarczanie sugestii dotyczących optymalizacji zużycia energii elektrycznej, automatyczne aktualizowanie całego sprzętu i aktualnego oprogramowania samochodów elektrycznych, skuterów i rowerów.

Kiedy Polska dogoni te światowe trendy i wszyscy będziemy mogli zarabiać na energii elektrycznej? Odpowiedź na to pytanie zależy od działań administracji państwowej i odpowiedniego zainteresowania biznesu energią odnawialną. Dopiero wtedy będziemy mogli zbliżyć się  do rozwiniętych krajów, takich jak USA, Niemcy czy Chiny.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...