wtorek, 1 kwietnia, 2025

Grupa InPost podpisała wieloletni kontrakt na zieloną energię z Polenergią

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polenergia zapewni energię z OZE dla wszystkich, blisko 24 000 urządzeń Paczkomat® w Polsce, a także zazieleni znaczną część energii do zasilania floty 1300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni. Zieloną energię dla InPost wyprodukuje należąca do Polenergii Farma Wiatrowa Dębsk – jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

InPost aktywnie działa w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – zarówno swoich, jak i tych powstających w łańcuchu wartości. W 2023 roku Grupa InPost przyjęła Strategię Dekarbonizacji, zwalidowaną przez Science Based Targets Initiative, w której zobowiązała się do ograniczenia emisji o min. 90% w stosunku do poziomu z roku 2021 i osiągnięcia zerowej emisji netto w 2040 roku.

Umowa PPA (ang. Power Purchase Agreement) jest bardzo ważnym krokiem w dążeniu do korzystania w 100% z zeroemisyjnej energii elektrycznej. Zakontraktowany wolumen pozwoli na zazielenienie energii zużywanej we wszystkich urządzeniach Paczkomat® w Polsce oraz zazielenienie znacznego udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez samochody elektryczne, oddziały i sortownie, a także przyczyni się do redukcji emisji CO2e o prawie 125 tys. ton.

– Umowa PPA z Polenergią jest dla nas bardzo istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Dzięki tej zielonej energii od 2025 roku funkcjonowanie sieci urządzeń Paczkomat® w Polsce będzie zeroemisyjne. Natomiast realizowana w ostatnich latach inwestycja w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje – co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost.

– Już w 2023 roku wszystkie urządzenia Paczkomat® były zasilane energią zazielenioną, dzięki zakupowi i umorzeniu Gwarancji Pochodzenia – co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Te działania są kontynuowanie w 2024 roku. Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią, ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii – dodaje Izabela Karolczyk-Szafrańska.

Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW, która wyprodukuje energię dla InPost, to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergii i zarazem jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Szacowana roczna produkcja elektrowni wynosi ok. 366 GWh – co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 183 000 gospodarstw domowych.

– To przełomowy kontrakt dla branży e-commerce w Polsce. Dzięki umowie z Polenergią blisko 24 000 maszyn Paczkomat® w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii, wytworzonej w naszych odnawialnych źródłach. Czysta energia dostarczona przez Polenergię zasili też w znacznym stopniu flotę 1300 aut elektrycznych oraz oddziały i sortownie InPost, przyczyniając się do redukcji dwutlenku węgla. Niezwykle cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem – mówi Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A.

– Podpisanie umowy PPA pokazuje, jak duże znaczenie ma kompleksowe podejście do pozyskania energii z OZE oraz dotarcie do szerokiego grona wytwórców zielonej energii. Dzięki opracowanej strategii energetycznej, przeprowadzonej analizie potrzeb i ryzyk oraz adekwatnemu zabezpieczeniu kwestii podatkowych i rachunkowych, strony transakcji z naszym udziałem płynnie przeszły przez proces negocjacji umowy – wskazują Robert Karczmarczyk oraz Kamil Janczyk, eksperci firmy Deloitte, którzy wraz z zespołem doradzali Grupie InPost w procesie zawierania umowy PPA.

W ciągu ostatnich lat Grupa InPost realizuje szereg działań mających na celu zmniejszenie zużywania energii w swoich operacjach – każdy nowy model urządzenia Paczkomat® charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ponadto wprowadza urządzenia autonomiczne, czyli maszyny Paczkomat® wyposażone w panele fotowoltaiczne i magazyny energii, które są w stanie wyprodukować energię dla siebie oraz kilku urządzeń w okolicy.

W nowych magazynach InPost stosuje nowoczesne systemy zarządzania i sterowania zużyciem energii, a także montuje panele fotowoltaiczne. Poszukuje też zeroemisyjnego sposobu ogrzewania – w kilku obiektach zamiast ogrzewania gazowego zostały zastosowane pompy ciepła w części biurowej, ale także magazynowej.

W dalszym ciągu rośnie flota samochodów elektrycznych. Obecnie jest ich ok. 1300, są to głównie VANy kurierskie, ale także samochody osobowe. Od niedawna w sieci na stałe pracuje także elektryczny ciągnik siodłowy.

Negocjacje umowy wspierała kancelaria WKB jako doradca Grupy InPost.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Grupa Recykl podpisała umowę nt. przejęcia litewskiej spółki APG. Wartość transakcji wyniesie ok. 3,6 mln EUR

Zarząd Grupy Recykl, notowanego na NewConnect lidera rynku zagospodarowywania...

Żaneta Urbaniak na czele nowej praktyki prawa zamówień publicznych w KPMG Law

Kancelaria KPMG Law poszerza zakres usług, tworząc Praktykę prawa...

OnTrain pozyskuje 170 mln euro finansowania na zakup 50 lokomotyw elektrycznych

OnTrain, nowo utworzona platforma leasingu lokomotyw z siedzibą w...

PHN pozyskał finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej w Czerwonaku

Polski Holding Nieruchomości z sukcesem uzyskał finansowanie na realizację...

ROBYG: 1,3 mld zł przychodu w 2024 r., 259 mln zł zysku netto i 2800 mieszkań w planach na 2025

W 2024 roku ROBYG z Grupy TAG Immobilien zanotował...

Podobne tematy

Columbus zaczyna realizację Czystego Powietrza – już 13,5 tys. podpisanych umów

Grupa Columbus rusza z realizacją programu Czyste Powietrze, którego...

Raport IdoSell: Kiedy warto promować sklep online, żeby zwiększyć sprzedaż?

Konsumenci coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów – dopasowując...

Branża OZE sceptyczna wobec nowych zasad programu Czyste Powietrze

Opulibkowane dziś nowe zasady programu Czyste Powietrze branża OZE...

Prenumerata przez Paczkomat? Grupa InPost w ramach pilotażu będzie dostawcą Tygodnika Powszechnego

InPost będzie dostarczał czasopismo „Tygodnik Powszechny”, a tym samym...

Gigantyczne koszty regulacji uderzają w polski e-commerce

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno...

7R ponownie buduje dla InPost – dwa magazyny o łącznej powierzchni 20 tys. m² na Pomorzu

Deweloper 7R dostarczy kolejne dwa magazyny dla InPost. Realizacje...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Griffin Capital Partners otwiera biuro w Niemczech

Griffin Capital Partners (GCP), największy prywatny inwestor oraz firma...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie