ENERGETYKAKoreańska firma KHNP złożyła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych...

Koreańska firma KHNP złożyła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Koreańska firma KHNP złożyła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), przedstawiła Polsce ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych nad Wisłą. Podczas oficjalnej wizyty w Polsce, 21 kwietnia br. przedstawiciele południowokoreańskiej firmy spotkali się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W spotkaniu wziął udział również Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W listopadzie 2021 roku KHNP wspierane przez rząd Republiki Korei ogłosiło zamiar uczestniczenia w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej, podkreślając gotowość firmy do dostarczenia nowoczesnych i bezpiecznych reaktorów generacji III+ o nazwie APR1400.

Podczas oficjalnego spotkania 21 kwietnia 2022 r., w którym uczestniczyli przedstawiciele KHNP, Hoonmin Lim, Ambasador Korei oraz Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) przedstawiła swoją ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych. W spotkaniu wziął udział również Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W ramach złożonej propozycji firma zaoferowała swój najbardziej zaawansowany technologicznie i sprawdzony reaktor jądrowy o nazwie APR1400, który jest systematycznie rozwijany i w ciągłej eksploatacji w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spełnia on najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Co więcej, model ten charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa. Zaopatrzono go w pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania w celu ochrony przed kolizjami z dużymi komercyjnymi statkami powietrznymi, a także dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Oferta zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW. Pierwszy z nich mógłby zacząć działać już w 2033 roku, zgodnie z przyjętym harmonogramem w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy oraz plan zarządzania projektem. W swojej ofercie południowokoreańska firma odnosi się również do wybranej lokalizacji, transferu technologii oraz szkoleń i edukacji, które stanowią istotne aspekty dla polskiego rządu.

Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski. Nasze projekty wyróżnia realizacja zgodna z założonym harmonogramem oraz budżetem, co szczególnie cenią sobie inwestorzy, a przykładem jest tu m.in. elektrownia jądrowa w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Mamy nadzieję, że dzięki naszej konkurencyjnej ofercie staniemy się również częścią historycznego momentu transformacji energetycznej w Polsce. Jestem przekonany, że nasza oferta jest atrakcyjna pod każdym względem, a proponowana przez nas cena jest szczególnie konkurencyjna. Jeśli KHNP zostanie wybrane jako dostawca technologii, będziemy mogli podzielić się nie tylko naszą technologią rozwijaną przez ostatnie 50 lat, ale także doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych – tak, aby wesprzeć dążenia Polski w rozwoju energetyki na światowym poziomie” – mówi Chung Jae-Hoon, prezes i dyrektor generalny KHNP.

Konkurencyjna oferta finansowa, wspierana przez rząd koreański, obejmuje kompleksowy plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu (agencje kredytów eksportowych (ECA), zagraniczne agencje rozwoju itp.) w celu realizacji finansowych wymogów projektu. Oferta KHNP spełnia założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 r. i zawiera kluczowe założenia dla długofalowej współpracy z Republiką Korei na rzecz transformacji energetycznej Polski.

Korea ma szerokie doświadczenie w eksporcie technologii jądrowej. Jedną z flagowych inwestycji jest budowa elektrowni jądrowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ostatnim czasie elektrownia w Barakah rozpoczęła komercyjną eksploatację drugiego bloku, co oznacza, że do sieci przesyłowych ZEA trafia obecnie 2 800 MW czystej energii. Stanowi to półmetek realizacji zobowiązania wobec Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC), które ma na celu zaspokajanie do 25% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną z energetyki jądrowej. Zaproponowany polskiemu rządowi reaktor APR1400 wykazuje znakomitą wydajność podczas pracy w elektrowni Barakah. ZEA w drodze procedury przetargowej wybrało Koreę jako głównego wykonawcę ze względu na jej możliwości w zakresie bezpieczeństwa, wydajności, konstrukcji, dostępności sprzętu i technologii oraz wysoce konkurencyjną cenę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...