sobota, 16 stycznia, 2021
GIEŁDA I INWESTYCJE Mediana stóp zwrotu debiutów spółek wprowadzanych na NewConnect przez INC w 2020...

Mediana stóp zwrotu debiutów spółek wprowadzanych na NewConnect przez INC w 2020 roku wyniosła 71 proc.

-

Mediana stóp zwrotu debiutów spółek wprowadzanych na NewConnect przez INC w 2020 roku wyniosła 71 proc.

INC S.A., jako Autoryzowany Doradca, wspierał w 2020 r. debiuty sześciu spółek. Kursy otwarcia i zamknięcia pierwszego dnia notowań akcji pięciu z nich były istotnie wyższe niż cena odniesienia ustalona dla tych spółek. Średnia stopa zwrotu na zamknięcie pierwszego dnia notowań wyniosła 210 proc., a mediana 71 proc. Celem INC na 2021 rok jest organizacja około 20 debiutów giełdowych.

W przypadku uwzględnienia całego roku 2020 średnia stopa zwrotu obliczona na koniec 2020 r. dla spółek wprowadzonych przez INC na NewConnect (kurs na 30.12.2020 w porównaniu do ceny odniesienia) to 309 proc, a mediana 41 proc. Wśród spółek, które zadebiutowały na NewConnect były dwie, które przeprowadziły ofertę publiczną akcji prezentowaną na platformie CrowdConnect – Plantwear S.A. i Detalion Games S.A. W ich przypadku, różnica pomiędzy ceną akcji w ofercie a kursem otwarcia wyniosła średnio 64 proc.

Kurs odniesienia to zwykle cena akcji w ofercie bezpośrednio poprzedzającej debiut. Jednakże w przypadku dużej liczby transakcji na rynku wtórnym, które mają miejsce przed debiutem, kurs ten może je uwzględniać. Tak było w przypadku debiutów Play2Chill (cena w emisji prywatnej 6,90 zł, a kurs odniesienia to 9,46 zł) oraz Detalion Games (cena w ofercie publicznej promowanej na crowdconect.pl wyniosła 5,50 zł, a kurs odniesienia 10,40 zł). Wcześniej w 2020 r. na NewConnect zadebiutowały: Plantwear, Spyrosoft, genXone oraz Skinwallet.

– W 2020 r. wspieraliśmy w debiucie na NewConnect sześć spółek. Dodatkowo dwie są już wprowadzone do obrotu i powinny zadebiutować w styczniu. To dobry prognostyk na rok 2021, w którym chcemy wprowadzić na NewConnect akcje około 20 spółek. Możliwe są też debiuty na Rynku Głównym GPW. – komentuje Paweł Śliwiński, Prezes Zarządu INC S.A.

Łącznie w 2020 roku, INC wspierał wprowadzenie do obrotu na rynku NewConnect ośmiu spółek. Poza wymienionymi wcześniej debiutami, GPW podjęła uchwałę o wprowadzeniu do obrotu akcji United Label oraz Incuvo, odpowiednio 23 grudnia 2020 r. i 30 grudnia 2020 r. Obecnie spółki czekają na wyznaczenie pierwszego dnia notowań. Dodatkowo 11 grudnia  Dokument Informacyjny na GPW złożyła Hydra Games. W najbliższych miesiącach powinny zadebiutować też: PunchPunk Games, Polkon, Genomtec, czy Mazurska Manufaktura Alkoholi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...