czwartek, 16 stycznia, 2025

Listopadowe spadki na rynku wtórnym: ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie i Poznaniu w dół

Listopad przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, co pociągnęło w dół ich średnią cenę metra kwadratowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Trójmieście średnia utrzymała poziom z października, a  w Łodzi i Wrocławiu nieznacznie wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.

Wygląda na to, że sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Z jednej strony w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej wciąż nie widać ożywienia popytowego.

Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w listopadzie średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań spadła o 1% w Warszawie (ok. 18,3 tys. zł/m kw.), Krakowie (17,4 tys. zł/m kw.), Poznaniu (11,9 tys. zł/m kw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,8 tys. zł/m kw.). Wzrost średniej o 1% miał miejsce w Łodzi (8,6 tys. zł/m kw.) i Wrocławiu (14,6 tys. zł/m kw). Nie zmieniła się zaś ona w Trójmieście (15,8 tys. zł/m kw.).Wyk.1 – Ceny mieszkań na rynku wtórnym-listopad 2024-m kwM

Eksperci GetHome.pl oceniają, że przecena używanych mieszkań może być efektem rosnącej podaży także na rynku pierwotnym. Deweloperzy zaczęli zabiegać o klientów oferując im różnego rodzaju bonusy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w stolicy tylko w listopadzie oferta nowych mieszkań wzrosła o 3% (do blisko 15,7 tys. lokali). Z kolei na rynku wtórnym liczba unikalnych ofert – jak wynika danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar – zwiększyła się z 19,4 tys. do 20 tys. lokali, czyli również o 3%. Widać więc, że konkurencja na rynku warszawskim jest bardzo duża.

A jak wygląda sytuacja podażowa w pozostałych metropoliach? Adradar podaje, że w listopadzie liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym wzrosła nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu (11,1 tys. lokali), Łodzi (5,6 tys.), Poznaniu (4,1 tys.) i Trójmieście (9,1 tys.). Oferta skurczyła się zaś tylko w Krakowie (9,8 tys. lokali), a nie zmieniła się w Katowicach (2,3 tys.).Wyk.2 – Oferta mieszkań na rynku wtórnym-listopad 2024-ofertaM

Z danych Adradar wynika, że pod koniec listopada w całym kraju było zamieszczonych ok. 158 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli minimalnie więcej niż w październiku (157,5 tys.). Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 28%.

Co ważne, w listopadzie z rynku wtórnego wycofano 32,5 tys. ofert, czyli aż o 18% mniej niż miesiąc wcześniej. Może to świadczyć o spadku popytu na mieszkania z drugiej ręki. Nie da się jednak tego jednoznacznie stwierdzić, bo część lokali sprzedający mogli po prostu wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się 33 tys. mieszkań, czyli o 11% mniej niż miesiąc wcześniej.

Od początku roku liderem podwyżek jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (+13%). Na drugim miejscu jest Wrocław, gdzie mieszkania z drugiej ręki zdrożały w tym czasie średnio o 8%. Na trzecim miejscu, z 6% wzrostem ceny metra kwadratowego uplasowała się Łódź. Z kolei w Warszawie,  Krakowie, Trójmieście i Poznaniu mieszkania używane podrożały od początku roku średnio o ok. 5%.

Wyk.3 – Ceny mieszkań na rynku wtórnym-listopad 2024-m kwM

Warto ponadto zwrócić uwagę, że w Warszawie, Krakowie i Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym wzrosła o tyle samo (5%).  We Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu mieszkania z drugiej ręki podrożały mniej niż nowe. Natomiast w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań wzrosła znacznie bardziej.

–  W tym przypadku mamy do czynienia z dość gwałtowną zmianą struktury cenowej mieszkań na rynku wtórnym. Dzieje się tak wtedy, gdy na rynek trafia duża pula nowych, a więc drogich lokali, a równocześnie ubywa tych najtańszych – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I dodaje, że w tym roku z 5% do 21% zwiększył się udział mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za metr kwadratowy, a równocześnie z 64% do 54% skurczył się odsetek lokali, których ceny nie przekraczają 9 tys. zł za metr.

Warto nadmienić, że ceny mieszkań z drugiej ręki w Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii i Łodzi wciąż są jednymi z najtańszych spośród wszystkich metropolii. Wynika to z tego, że w ofercie wysoki udział mają tam mieszkania w PRL-owskich blokach i starych kamienicach. Wciąż tylko w dwóch metropoliach – w Warszawie i Krakowie – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym.

Autor: GetHome.pl

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Druga kadencja Donalda Trumpa: Co oznacza dla inwestorów w 2025 roku?

Inwestorzy w nowym roku czekają na inaugurację drugiej kadencji...

Artur Sutor i Martyna Balcer powołani do międzynarodowej rady dyrektorów ITRA Global

ITRA Global ogłosiła skład nowej rady dyrektorów, która zarządza rozwojem...

JRH ASI inwestuje w DistrictORG Inc., platformę edukacyjną opartą na AI i metaverse

JRH ASI, spółka inwestycyjna notowana na rynku głównym GPW...

Trendy IT na 2025 rok: Sztuczna inteligencja, komputery kwantowe i chmura

Sztuczna inteligencja z impetem wkroczyła do świata biznesu. W...

Kompetencje przyszłości – jak przygotować dzieci do pracy w zawodach, których jeszcze nie znamy

W świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej,...

Podobne tematy

Cyfryzacja administracji publicznej – jak Polska prezentuje się na tle Zachodu?

Zarządzanie danymi w administracji publicznej to temat, który staje...

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

KPMG: Analiza due diligence jako klucz do sukcesu w erze cyfrowej i dynamicznych zmian na rynku pracy

Cyfryzacja i zmieniające się oczekiwania wobec pracowników redefiniują zasady...

Waloryzacja czynszów w 2025 r. – co czeka najemców?

Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele...

Zawody przyszłości – jak technologia i ekologia kreują nowe profesje

Rosnące tempo automatyzacji, cyfryzacji oraz przejście na zieloną gospodarkę...

Spółka z grupy TT PSC przejmuje niemiecką firmę

TT PSC Germany, należąca do Transition Technologies PSC, przejęła...

Opinie deweloperów na temat nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym i jej wpływu na inwestycje mieszkaniowe

Jaki wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych będzie miała nowelizacja...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie