NIERUCHOMOŚCIMieszkania w dużych miastach coraz droższe, wynajem nieopłacalny

Mieszkania w dużych miastach coraz droższe, wynajem nieopłacalny

Mieszkania w dużych miastach coraz droższe, wynajem nieopłacalny

Ceny mieszkań w największych polskich miastach stały się już tak wysokie, że kupowanie ich na kredyt z przeznaczeniem na wynajem staje się inwestycją o ujemnej stopie zwrotu.

Posiadanie mieszkania w Warszawie o powierzchni 50 m kw. w technologii z wielkiej płyty oznacza dziś, że jego właściciel jest milionerem.

Tacy właściciele często stają się milionerami, ale na kredyt. Koszt kredytu za takie mieszkanie, to ponad 7 tys. zł miesięcznie.

Na rynku najmu bardzo wątpliwe jest czy ktoś będzie chciał wynająć takie mieszkanie za kwotę 8-10 tys. zł miesięcznie, która właścicielowi pokryje koszt kredytu i koszt czynszu oraz zapewni niewielki zarobek.

– W tym sektorze rynku nieruchomości realne stopy zwrotu z inwestycji stają się ujemne, a Polska będzie krajem biednych milionerów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors.

Ceny mieszkań w atrakcyjnych centrach największych polskich miast są już tak wysokie, że spowoduje to rozwój mieszkalnictwa w lokalizacjach peryferyjnych, będących satelitami dużych miast. Wzrośnie też zainteresowanie lokalami użytkowymi.

Na rynku wtórnym w III kw. 2023 r. według NBP średnia cena transakcyjna przekroczyła już 10 tys. zł za m kw. w czterech z siedmiu analizowanych miastach, to Gdańsk, Gdynia, Wrocław i Warszawa. Dla stolicy ta średnia cena wyniosła 12 629 zł, w atrakcyjniejszych lokalizacjach jest znacznie wyższa.

– Inwestowanie w nieruchomości komercyjne staje się bardziej atrakcyjne, zwłaszcza że przynosi stabilne stopy zwrotu nawet powyżej 8% rocznie – komentuje G.Mroczek z Cream Property Advisors.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...