EKOLOGIAModelowe osiedle ekologiczne – co jest standardem, a co niedaleką przyszłością?

Modelowe osiedle ekologiczne – co jest standardem, a co niedaleką przyszłością?

Ekologia od wielu lat to wiodący trend w budownictwie mieszkaniowym, który z jednej strony jest coraz mocniej egzekwowany przez prawo, a z drugiej przez samych klientów – świadomych zmian klimatu. Wiele z tych technologii jest z nami już od dawna, inne powoli pojawiają się w nowych inwestycjach. Dlatego z okazji Dnia Ziemi postanowiliśmy zapytać przedstawicieli największych firm deweloperskich, na jakie ekologiczne udogodnienia mogą obecnie liczyć nabywcy? Co już jest standardem, a co niedaleką przyszłością?

Nikodem Iskra, Prezes Zarządu Murapol SA.

W budownictwie mieszkaniowym już od kilku lat dostrzegamy tzw. eco-trendy, wynikające z jednej strony z oczekiwań ludzi, którzy chcą mieszkać i pracować w przyjaznych środowisku domach. Z drugiej – otoczenie legislacyjne implementuje przepisy obligujące firmy deweloperskie i wykonawcze do stosowania wyższych standardów w tym zakresie. W ten trend wpisują się działania deweloperów podnoszące standard energooszczędności budynków, gospodarowania zasobami wody i zagospodarowania odpadów w trakcie procesu budowy lub eksploatacji budynków mieszkalnych, a także wykorzystania prefabrykatów. Tendencje te sprzyjają tworzeniu przewag konkurencyjnych w postaci eco-rozwiązań na przestrzeniach wspólnych inwestycji, takich jak lampy led, stacje ładowania samochodów elektrycznych czy zagospodarowanie terenów zielonych tworzący osiedlowe miejsca do rekreacji. To także coraz popularniejsza technologia inteligentnego domu, pozwalająca na zdalne sterowanie mediami, a dzięki temu realne oszczędności w ich zużyciu. Naszym standardem jest wdrażanie pakietów antysmogowych, chroniących powietrze wewnątrz mieszkań niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych. Trend budowania ekologicznych osiedli na pewno będzie się nasilał, a rosnąca eco-świadomość społeczeństwa oraz postęp technologiczny, będą jego motorem napędowym.

Grzegorz Smoliński, Dyrektor Działu Sprzedaży w Dom Development

Ekologia to coraz istotniejsza zmienna w procesie decyzyjnym współczesnego konsumenta. Podobny trend obserwujemy także wśród klientów deweloperów. Nasze osiedla projektujemy z dbałością o środowisko. Ich wyróżnikiem są ciekawie zaaranżowane tereny zielone, na które składają się liczne drzewa, krzewy, ogrody deszczowe, łąki kwietne czy zielniki sąsiedzkie. Ta bioróżnorodność, poza walorami ekologicznymi, podnosi estetykę realizacji oraz pozwala na przyjemny relaks na łonie natury tuż za progiem swojego mieszkania.

Nasze osiedla zachęcają do ruchu i ekomobilności – to zasługa stacji ładowania aut elektrycznych oraz bogatej infrastruktury rowerowej (stojaki, wiaty, rowerownie). Jednocześnie dbamy o komfort klientów, montując w mieszkaniach filtry antysmogowe. Inwestujemy również w technologie, które pozwalają zmniejszyć wysokość opłat czynszowych – mam tu na myśli instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Dodatkowo, jako odpowiedzialny biznes stosujemy metody, które poprawiają życie wszystkich mieszkańców miast – ostatnio we Wrocławiu ukończyliśmy mural zrealizowany przy użyciu specjalistycznych farb pochłaniających smog. Śledzimy najnowsze trendy i w przyszłości planujemy poszerzać nasze portfolio o kolejne, ekologiczne rozwiązania.

Anna Skotnicka-Ryś, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud

Trend związany z wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań do inwestycji jest widoczny na rynku nieruchomości już od kilku lat. Z każdym nadchodzącym rokiem nabiera on jednak coraz większego znaczenia. Pewnym standardem u większości deweloperów stały się m.in. ogrody zimowe, zielone dachy czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Do ekologicznych rozwiązań zaliczyć można również wykończenie budynku elementami z naturalnego drewna czy też zbiorniki retencyjne umożliwiające wykorzystanie wody opadowej do nawadniania części wspólnych lub prywatnych (tego typu udogodnienia oferowaliśmy już w 2018 roku). Należy jednak pamiętać, że obecni nabywcy stają się coraz bardziej świadomi i stosunkowo często pytają o ekologiczne rozwiązania w powstających inwestycjach. Przyroda jest nieodzownym elementem naszego życia dlatego należy o nią dbać, zarówno na etapie budowy, jak i w ostatniej fazie mieszkania oraz funkcjonowania wokół niej. Niewykluczone więc, że w niedalekiej przyszłości trendy zielone staną się wyznacznikiem lub nawet osią działań dla deweloperów, a ekofilozofia okaże się fundamentem, z którym nowe projekty budowlane będą musiały współgrać. Już teraz możemy wspomnieć, że w perspektywie czasu mamy w planach kilka nowych inwestycji, w których z pewnością nie zabraknie wielu innowacyjnych, ekologicznych przedsięwzięć.

Boaz Haim, Prezes RONSON Development

Mocno wierzymy, że nasze działania nie pozostają bez wpływu na planetę, a zaangażowanie na rzecz poprawy klimatu jest wyrazem naszej odpowiedzialności społecznej. Dlatego w RONSONIE dużą wagę przykładamy do wdrażania rozwiązań, dzięki którym dołożymy swoją cegiełkę do troski o klimat, a przy okazji, naszym mieszkańcom zaoferujemy realne korzyści w postaci oszczędności w utrzymaniu nieruchomości.

W modelowym ekologicznym osiedlu szczególną rolę odgrywa zieleń, a więc rodzaj oraz ilość sadzonych roślin i drzew, które korzystnie wpływają na jakość powietrza, ale są też siedliskiem dla wielu pożytecznych owadów i zwierząt. W naszej warszawskiej inwestycji Nova Królikarnia dosadziliśmy prawie 400 drzew i ok. 2000 krzewów i roślin wodnych, a w 3. etapie projektu Ursus Centralny zaplanowaliśmy pnącze na elewacji. Taka „zielona ściana” znacząco obniża ilość CO2 w powietrzu.

Popularnym rozwiązaniem jest tworzenie zbiorników retencyjnych, dających możliwość wtórnego wykorzystania wody opadowej, na przykład do podlewania roślin w częściach wspólnych. W system odzyskiwania wody wyposażone są Nova Królikarnia oraz Ursus Centralny.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się stacje ładowania aut elektrycznych, ale też fotowoltaika oraz rekuperacja, z których dobrodziejstw na większą skalę zaczyna korzystać także nasza branża. Projektem, w którym planujemy wdrożyć takie rozwiązania są domy w podwarszawskich Falentach. Ten projekt ma być naszą eko wizytówką, z szeregiem rozwiązań ekologicznych. Inwestycja powstanie na bardzo dużej działce, na której 2 hektary obejmuje teren ze starodrzewiem, który przeznaczymy na przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców.

Cezary Grabowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

Powinno być zielone i wyposażone w infrastrukturę przynoszącą korzyści dla środowiska i mieszkańców. Naszym modelowym osiedlem tego typu jest Essentiel Talarowa, które budujemy na warszawskiej Białołęce. Projekt zawiera pakiet elementów z obszaru ekologii i well-being:

  • panele fotowoltaiczne na dachach – ekologiczny sposób pozyskiwania taniej energii do zasilania części wspólnych,
  • jasne pokrycie dachów – mniejsze nagrzewanie budynków latem, co przekłada się na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia prądu do chłodzenia budynku i mieszkań,
  • gromadzenie wody deszczowej do podlewania roślin,
  • stacje do ładowania samochodów elektrycznych,
  • zadaszone stojaki na rowery,
  • porośnięte roślinnością wjazdy do garaży podziemnych.

Za ekologiczny standard w budynkach należy dziś uznać stacje ładowania pojazdów elektrycznych, energooszczędne oświetlenie LED i nową zieleń wokół nich. Coraz częściej widzimy zieleń ekstensywną na dachach, czasami rośliny na ścianach. Z naszych obserwacji wynika, że w przyszłości bardzo mocno rozwijać się będzie fotowoltaika. W Polsce będzie pojawiało się coraz więcej osiedli budowanych zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju, która uwzględnia rozwiązania z obszaru ekologii i well-being. Zrównoważone budownictwo stało się w ostatnich latach filarem naszej strategii budowania. Do każdego projektu staramy się wprowadzać jak najwięcej elementów ekologicznych i udogodnień well-being, co widaż także na przykładach projektów Osiedla Lumea w Warszawie (rośliny porastające elewacje, poidełka i karmniki dla ptaków oraz domki dla pożytecznych owadów m.in. pszczół i biedronek) i Le Vert we Wrocławiu (zielone patio z leżakami, nowe drzewa, krzewy i kwiaty, budki dla ptaków, energooszczędne oświetlenie LED, tester jakości powietrza i pojemniki do segregacji odpadów), a także naszego najnowszego projektu – Aparté Mokotów: panele fotowoltaiczne na dachach, jasny żwir na dachu (mniejsze nagrzewanie budynku i większa trwałości izolacji wodoszczelnej), system retencji wody opadowej, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów pożytecznych, rodzime gatunki roślin, które posadzimy na terenie inwestycji.

Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu

W ROBYG od dawna stawiamy na innowacyjne rozwiązania proekologiczne. Na osiedlach projektujemy tereny zielone tak, by nie dopuścić do przegrzania środowiska oraz wprowadzić retencje wody z naciskiem na bioróżnorodność. Wdrażamy ideę ogrodów deszczowych, na elewacjach budynków wprowadzamy instalacje pochłaniające dwutlenek węgla. Stosujemy także tzw. zielone dachy. W budynkach korzystamy z oświetlenia LED, paneli fotowoltaicznych i światłowodów. Budujemy, myśląc o otoczeniu. Współpracujemy z lokalnymi formami i podwykonawcami, wpływając w ten sposób na lokalne rynki pracy. Tworzymy środowiska społeczne, które tworzą lokalne społeczności i integrują sąsiadów. Wyprzedziliśmy trendy i od kilku lat w naszej ofercie, w standardowym wyposażeniu mieszkań znajdują się inteligentne systemy zarządzania Smart House firmy Keemple. Nasi klienci mogą sterować m.in. oświetleniem, multimediami, bezpieczeństwem, ogrzewaniem – to właśnie na rozwój takich rozwiązań możemy liczyć w przyszłości.

Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.

Wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań to wiodący trend we współczesnym budownictwie, który bez wątpienia w przyszłości będzie zyskiwał na sile. Kompleksy mieszkaniowe wpisujące się w ten trend charakteryzują się świadomym projektem, wykorzystują materiały i rozwiązania przyjazne dla środowiska. Z drugiej zaś strony muszą być wyposażone w rozwiązania ułatwiające mieszkańcom proekologiczne zachowania, a także udogodnienia zapewniające wysoki komfort życia.

Przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego budownictwa, co czyni nasze osiedla przyjaznym zarówno dla ludzi jak i naturalnego środowiska. W inwestycjach ATAL stosujemy innowacyjne rozwiązania technologiczne i optymalizacje, które w namacalny sposób ułatwiają życie. Są to chociażby technologie zwiększające efektywność energetyczną budynków pozwalające minimalizować negatywne skutki ludzkiej aktywności czy energooszczędne systemy oświetleniowe. Dla przykładu w poznańskiej inwestycji Zacisze Marcelin panele fotowoltaiczne zasilać będą oświetlenie części wspólnych oraz pompę ciepła, która wspomagać będzie ogrzewanie budynku i posłuży do ogrzewania ciepłej wody. To wpływa na obniżenie zużycia energii i przekłada się na realną oszczędność dla mieszkańców.

Pragniemy współtworzyć zdrowy ekosystem miast, dlatego w realizowanych projektach wzbogacamy przestrzeń o nowe tereny zielone. Z myślą o dobrostanie mieszkańców tereny zielone i rekreacyjne proponujemy wokół budynków, na patio, ale także realizujemy zielone tarasy na dachach i górnych kondygnacjach, czy ogrody deszczowe. Stawiamy także na systemy nawadniania zieleni wodą z retencji – tak właśnie podlewana jest zieleń w parku na terenie wspomnianego osiedla Zacisze Marcelin. Ponadto wyposażamy inwestycje w rozwiązania ułatwiające przyszłym mieszkańcom proekologiczne zachowania m.in. w wybranych inwestycjach ATAL umieszczane są stacje do ładowania elektrycznych pojazdów.

Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA

Ekologiczne osiedle to koncept, który zdecydowanie wykracza poza kwestie, jakie przyzwyczailiśmy się w tym kontekście rozważać, takie jak np. zastosowanie rozwiązań energooszczędnych czy OZE. Wiele zależy już od wyboru lokalizacji. Przykładowo, działka pod takie osiedle musi być blisko istniejącej infrastruktury, tak, żeby mieszkańcy mogli podstawowe potrzeby spełniać bez korzystania z auta. Z tego samego względu liczy się dostępność transportu publicznego. Ważny jest też projekt, naturalnie jak najmniej ingerujący w otoczenie, i prawidłowe przeprowadzenie budowy. Dziś standardem jest już wykorzystanie w mieszkaniówce wysokiej jakości materiałów, ograniczenie ruchu samochodowego na osiedlu na rzecz większego udziału terenów zielonych oraz zapewnienie miejsc parkingowych z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych, a także rozwiązania wspierające retencję czy oczyszczanie powietrza . Wszystkie te kryteria spełnia np. Villa Jaśkowa Dolina, nasz dwuetapowy projekt w Gdańsku. Z drugiej strony, potencjał rozwoju jest spory. Przyszłość to m.in. elewacje pochłaniające smog, uzdatnianie deszczówki czy odzysk ciepła. Takie rozwiązania wymagają nakładów, ale zwracają się w kilka lat. To dobry kierunek, zarówno dla planety, jak i mieszkańców.

Leszek Wieczorek, Architekt w firmie Nickel Development

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, z czego takie osiedle powstaje: chodzi o przyjazne środowisku materiały budowlane (np. bloczki silikatowe) i wykończeniowe (np. farby z odpowiednimi certyfikatami pochodzenia). Ważna jest infrastruktura – np. ciepło z centralnej elektrociepłowni zamiast kotłowni przy domach. Z drugiej strony podstawą jest maksymalizacja udziału terenów zielonych na osiedlu. Nade wszystko należy unikać betonowania dużych powierzchni, a drogi wewnętrzne utwardzać płytą ażurową.

Niedługo powinny upowszechnić się zielone dachy. Zatrzymają one deszczówkę i wesprą w tym zadaniu zbiorniki retencyjne – takie, jak wykonany przez nas na inwestycji Wille przy Parku Wodziczki w Poznaniu. Kolejnym krok to instalacje rozsączania zgromadzonej wody. Nieco dalszą perspektywą są instalacje do wykorzystania wody szarej (czyli zużytej w praniu lub kąpieli; można nią spłukiwać toalety).

Autor:RynekPierwotny.pl

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version