ENERGETYKAOPEC+ – podzielony i osaczony we własnej pułapce inflacyjnej

OPEC+ – podzielony i osaczony we własnej pułapce inflacyjnej

OPEC+ – podzielony i osaczony we własnej pułapce inflacyjnej

Następne spotkanie OPEC+ 4 czerwca może ujawnić pierwsze pęknięcia we wspólnym stanowisku grupy w sprawie wydobycia ropy, co zwiększyłoby ryzyko wzrostu cen ropy.

W opinii Allianz Trade obawy przed recesją i większa niż oczekiwano dostępność ropy spowodowały spadek cen o ponad 25% w stosunku do zeszłorocznych szczytów. Ponieważ większość krajów OPEC+ jest importerami netto towarów przemysłowych, wpadają one teraz we własną pułapkę inflacyjną. Dziś za baryłkę ropy można kupić o połowę mniej niż w marcu 2022 r., kiedy to można było za nią dostać prawie dwa razy więcej towarów i usług podstawowych ze wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych OECD (CPI).

Wykres 1: Indeks realnych cen ropy naftowej

Indeks realnych cen ropy naftowej
Źródła: Refinitiv, Allianz Research. Uwaga: Indeks otrzymujemy dzieląc cenę baryłki ropy Brent przez bazowy wskaźnik CPI dla OECD.

Przy spadających cenach ropy i malejących dochodach w opinii Allianz Trade niektóre kraje, zwłaszcza Rosję, czeka trudny okres. Dochody z ropy naftowej stały się kołem ratunkowym w obliczu surowych sankcji i pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego. Poza tym Rosja nie do końca trzymała się planów dot. wielkości produkcji (wydobycia), próbując utrzymać przychody na stałym poziomie (Wykres 2). Podczas gdy Azję zalewa tania rosyjska ropa, Arabia Saudyjska również zaczęła wprowadzać zniżki, aby zachować swój udział na tym rynku w regionie.

Wykres 2: Rosyjskie przychody z energii za cztery pierwsze miesiące roku (w bilionach RUB)

Rosyjskie przychody z energii
Źródła: Rosyjskie Ministerstwo Finansów, Allianz Research

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...