wtorek, 1 kwietnia, 2025

Opieka nad seniorami i chorymi w czasie świąt. „Sytuacja trudna na wielu poziomach”

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

– W czasie w okolicach świąt Bożego Narodzenia zauważamy, że na szpitalnych izbach przyjęć jest bardziej gęsto. Nie zaryzykowałbym jednak tezy, że mamy do czynienia z masowym oddawaniem seniorów do szpitali po to, by nie przeszkadzali oni nam w czasie świąt – mówi Aleksander Matysiak, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.  Od lat lekarze prowadzą działania informacyjne przedstawiające problem seniorów na oddziałach szpitalnych w grudniu. Zdarza się, że nie są oni odbierani na święta przez rodziny, a czasem nawet zauważane jest, że rodzina woli, by senior został w szpitalu niż wracał do domu. Sytuacja jest wielowymiarowa.

Przypadki skrajnej nieodpowiedzialności oraz sytuacje wynikające z bezsilności

Jak mówią lekarze zrzeszeni w Okręgowej Radzie Lekarskiej w Szczecinie problem istnieje i należy o nim mówić, ale nie można przyjąć tezy, że mamy do czynienia ze zjawiskiem masowym. Opieka nad seniorem jest sprawą trudną i wymaga od rodziny wiedzy i zaangażowania. Nie może być jednak tak, że nestor rodziny jest zostawiany w szpitalu, gdy okazuje się, że opieka nad nim w domu jest niemożliwa.

– W skrajnych przypadkach spotkałem się z sytuacjami, gdzie podejrzewaliśmy, że pacjentowi od jakiegoś czasu nie były podawane leki, by poczuł się gorzej akurat przed świętami. To sytuacja nieodpowiedzialna i skrajnie niebezpieczna. Zdarza się też, że opiekunowie po prostu kłamią na temat stanu zdrowia seniora, by przyjąć go na oddział. Należy jednak podkreślić, że te sytuacje stanowią mniejszość i zauważamy, że odpowiedzialnych rodzin jest więcej niż tych, które nie podejmują się opieki nad swoimi rodzicami czy dziadkami – mówi Aleksander Matysiak, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Większy ruch na przyszpitalnych Izbach Przyjęć jest jednak przed świętami widoczny.

– To wynika właśnie z tego wzmożenia przed świętami, ale także z faktu, że dochodzi częściej do urazów ortopedycznych – mówi Matysiak.

„System musi działać sprawniej”

W opinii prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie polityka senioralna i system opieki gerontologicznej w Polsce wymaga większej precyzji i otwarcia na realne potrzeby rodzin. Jak mówią eksperci sformułowania dotyczące opieki nad seniorami i „podrzucania” ich do szpitali budzą wielkie społeczne oburzenie, ale bardzo często są po prostu aktem desperacji rodziny, a nie sytuacją wynikającą np. z lenistwa i ignorancji.

– Nie usprawiedliwiam takich sytuacji, ale system musi działać w tym temacie sprawniej. Dochodzi bowiem do sytuacji, że seniorowi trzeba zapewnić pobyt domu opieki społecznej a termin oczekiwania na miejsce przechodzi wielokrotnie ludzkie pojęcie… – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

– Podobnie jest z opiekunami do osób starszych, którzy na święta też mają prawo do czasu wolnego. Rodzina zostaje więc z niesamodzielnym seniorem na kilka, czasem kilkanaście dni. To są bardzo trudne sytuacje i nie należy ich rozpatrywać tylko pod kątem społecznego gniewu – mówi Michał Bulsa.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie od kilku lat prowadzi szeroko komentowaną kampanię „Wspólne święta” w której przekonywała, że należy podjąć się dyskusji o opiece i samotności seniorów w święta.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Przełomowy moment dla biotechnologii: USA tnie granty, Europa wchodzi do gry

Stabilność finansowania firm biotechnologicznych jest ściśle powiązana z kondycją...

Polacy wciąż nie potrafią reagować na kryzysy psychiczne widoczne w social mediach

Codziennie przewijamy setki publikacji w mediach społecznościowych, ale co...

1 na 4 Polaków źle znosi zmianę czasu. Jak jedna godzina może wpłynąć na zdrowie?

Zmiana czasu na letni budzi kontrowersje – dla jednych...

Podobne tematy

PIU: Wydatki na polisy życiowe wzrosły o 4%. 23 mln Polaków posiada ubezpieczenie na życie

Najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Ubezpieczenia na życie. Finansowe...

FunkSec rosnącym zagrożeniem na scenie ransomware

Na scenie ransomware pojawiła się nowa grupa cyberprzestępcza, która...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera w sprawie zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo...

Active Ageing: przepis na dłuższe i lepsze życie

Czym jest aktywne starzenie? “Active Ageing” to według Światowej...

Długi w małych miastach Polski: Co dziesiąty mieszkaniec zadłużony

W miastach o wielkości 20-50 tys. mieszkańców żyje w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie