ENERGETYKAORLEN zawiera pięcioletnią umowę z KN Energies na eksploatację terminalu LNG w...

ORLEN zawiera pięcioletnią umowę z KN Energies na eksploatację terminalu LNG w Kłajpedzie

ORLEN zawiera pięcioletnią umowę z KN Energies na eksploatację terminalu LNG w Kłajpedzie

ORLEN zawarł pięcioletnią umowę z litewskim KN Energies (wcześniej Klaipedos Nafta) na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie. Gaz odbierany w tym terminalu zasili odbiorców w północno-wschodniej Polsce oraz trafi między innymi na rynki krajów bałtyckich. Dotychczas, na podstawie wcześniejszej umowy, koncern odebrał w Kłajpedzie blisko 60 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego.

Umowa z KN Energies będzie obowiązywała do końca marca 2030 r. Gaz odbierany przez Grupę ORLEN w stacji przeładunkowej na Litwie będzie transportowany autocysternami i trafi do klientów głównie w północno-wschodniej Polsce. Skorzystają z niego klienci biznesowi oraz stacje regazyfikujące LNG na terenach, gdzie nie dociera sieć gazowa. Jest to rozwiązanie znacznie efektywniejsze niż transport z gazoportu w Świnoujściu, który nadal pozostaje podstawowym źródłem dostaw LNG do Polski.

– Przedłużenie współpracy z KN Energies to istotny krok w dalszym umacnianiu pozycji Grupy ORLEN na rynku LNG w basenie Morza Bałtyckiego. O ile gazoport w Świnoujściu pozostaje dla nas kluczowym punktem odbioru LNG, terminal przeładunkowy w Kłajpedzie pełni ważną rolę uzupełniającą i pozwala nam optymalizować koszty logistyki. Odbierany tutaj surowiec, oprócz rynku polskiego, trafia między innymi na Litwę, Łotwę i do Estonii, gdzie obserwujemy rosnące zainteresowanie współpracą z ORLEN – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

– Wierzymy, że zawarta umowa przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy z Grupą ORLEN i zapewni korzystne warunki do zwiększenia wolumenów LNG załadowywanego do cystern drogowych w terminalu przeładunkowym, tworząc tym samy wartość dodaną dla klienta, jak i dla całej Polski oraz pozostałych krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Chociaż sam terminal jest niewielki, ma on duży potencjał i duże znaczenie dla całego łańcucha wartości skroplonego gazu ziemnego. Wysoko cenimy sobie konstruktywną współpracę z partnerami w Polsce – powiedział Darius Šilenskis, Prezes KN Energies.

Dostawy skroplonego gazu ziemnego do nabrzeżnej stacji w Kłajpedzie są realizowane jednostkami pływającymi o pojemności zbiorników 30 razy mniejszej niż w przypadku konwencjonalnych metanowców oceanicznych. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. LNG. Posiada również nabrzeże przystosowane do odbioru i załadunku skroplonego gazu ziemnego na jednostki pływające mniejszej skali.

Grupa ORLEN odbiera w Kłajpedzie również LNG dużej skali w pływającym terminalu, którego operatorem jest KN Energies. Koncern korzysta także z długoterminowych mocy regazyfikacyjnych zarezerwowanych do 2032 roku. W ramach tej umowy Grupa ORLEN może sprowadzić poprzez terminal ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Dotychczas odebrała 10 ładunków, o wolumenie około 656 tys. ton LNG. Po regazyfikacji część surowca została sprzedana odbiorcom z krajów bałtyckich, reszta trafiła na rynek polski poprzez uruchomiony w maju 2022 r. Gazociąg Polska-Litwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...