sobota, 5 kwietnia, 2025

ORLEN zawiera pięcioletnią umowę z KN Energies na eksploatację terminalu LNG w Kłajpedzie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

ORLEN zawarł pięcioletnią umowę z litewskim KN Energies (wcześniej Klaipedos Nafta) na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie. Gaz odbierany w tym terminalu zasili odbiorców w północno-wschodniej Polsce oraz trafi między innymi na rynki krajów bałtyckich. Dotychczas, na podstawie wcześniejszej umowy, koncern odebrał w Kłajpedzie blisko 60 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego.

Umowa z KN Energies będzie obowiązywała do końca marca 2030 r. Gaz odbierany przez Grupę ORLEN w stacji przeładunkowej na Litwie będzie transportowany autocysternami i trafi do klientów głównie w północno-wschodniej Polsce. Skorzystają z niego klienci biznesowi oraz stacje regazyfikujące LNG na terenach, gdzie nie dociera sieć gazowa. Jest to rozwiązanie znacznie efektywniejsze niż transport z gazoportu w Świnoujściu, który nadal pozostaje podstawowym źródłem dostaw LNG do Polski.

– Przedłużenie współpracy z KN Energies to istotny krok w dalszym umacnianiu pozycji Grupy ORLEN na rynku LNG w basenie Morza Bałtyckiego. O ile gazoport w Świnoujściu pozostaje dla nas kluczowym punktem odbioru LNG, terminal przeładunkowy w Kłajpedzie pełni ważną rolę uzupełniającą i pozwala nam optymalizować koszty logistyki. Odbierany tutaj surowiec, oprócz rynku polskiego, trafia między innymi na Litwę, Łotwę i do Estonii, gdzie obserwujemy rosnące zainteresowanie współpracą z ORLEN – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

– Wierzymy, że zawarta umowa przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy z Grupą ORLEN i zapewni korzystne warunki do zwiększenia wolumenów LNG załadowywanego do cystern drogowych w terminalu przeładunkowym, tworząc tym samy wartość dodaną dla klienta, jak i dla całej Polski oraz pozostałych krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Chociaż sam terminal jest niewielki, ma on duży potencjał i duże znaczenie dla całego łańcucha wartości skroplonego gazu ziemnego. Wysoko cenimy sobie konstruktywną współpracę z partnerami w Polsce – powiedział Darius Šilenskis, Prezes KN Energies.

Dostawy skroplonego gazu ziemnego do nabrzeżnej stacji w Kłajpedzie są realizowane jednostkami pływającymi o pojemności zbiorników 30 razy mniejszej niż w przypadku konwencjonalnych metanowców oceanicznych. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. LNG. Posiada również nabrzeże przystosowane do odbioru i załadunku skroplonego gazu ziemnego na jednostki pływające mniejszej skali.

Grupa ORLEN odbiera w Kłajpedzie również LNG dużej skali w pływającym terminalu, którego operatorem jest KN Energies. Koncern korzysta także z długoterminowych mocy regazyfikacyjnych zarezerwowanych do 2032 roku. W ramach tej umowy Grupa ORLEN może sprowadzić poprzez terminal ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Dotychczas odebrała 10 ładunków, o wolumenie około 656 tys. ton LNG. Po regazyfikacji część surowca została sprzedana odbiorcom z krajów bałtyckich, reszta trafiła na rynek polski poprzez uruchomiony w maju 2022 r. Gazociąg Polska-Litwa.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zmiany na czele Orbico Polska – Ireneusz Wawrzeń zastąpi Roberta Grzyba

Z dniem 1 kwietnia 2025 roku Ireneusz Wawrzeń, dotychczasowy...

Girteka z nowym liderem. Edvardas Liachovičius zastępuje Jeroena Eijsinka

Grupa Girteka wprowadza zmianę w zespole zarządzającym. Edvardas Liachovičius,...
00:01:59

Rząd przywraca wiatr energetyce. Szykują się korzystne zmiany dla branży

Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej...

Columbus zaczyna realizację Czystego Powietrza – już 13,5 tys. podpisanych umów

Grupa Columbus rusza z realizacją programu Czyste Powietrze, którego...

Pharmena podsumowuje 2024 r. – spadek przychodów po sprzedaży segmentu dermokosmetyków i 90% wzrost przychodów z suplementów diety

Pharmena SA, biotechnologiczna spółka notowana na głównym parkiecie GPW,...

Podobne tematy

Rekordowe wyniki ORLEN Paczki i plany rozwoju nowej spółki

ORLEN Paczka, należąca do Grupy ORLEN spółka świadcząca usługi...

Idą wielkie zmiany na rynku „ładowarek”. Mogą kosztować nawet miliard złotych

Polski rynek usług ładowania pojazdów elektrycznych czeka fala konsolidacji...

EBI wspiera transformację energetyczną ORLEN – 3,5 mld zł na modernizację sieci energetycznej

ORLEN i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały trzecią umowę...

ORLEN będzie dostarczał gaz do Ukrainy

ORLEN oraz Naftogaz zawarły memorandum dotyczące współpracy w obszarze...

Norwegia kluczowa dla ORLEN – wzrost produkcji gazu o 45%

W 2024 roku łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN...

ORLEN rozwija sieć ładowania EV w Niemczech – ponad 200 nowych punktów szybkiego ładowania

ORLEN Deutschland, spółka z Grupy ORLEN, zainstaluje ponad 200...

Podwyżki cen ładowania aut elektrycznych – gdzie jest najtaniej, a gdzie drożej?

Operatorzy po raz kolejny dokonują korekt swoich cenników. W...

Energa Operator pozyskała 7,5 mld zł z KPO na modernizację i cyfryzację sieci

Energa Operator z Grupy ORLEN pozyskała ponad 7,5 mld...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie