FIRMYHydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect

Hydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect

Hydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect

Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna to spółka zajmująca się rozwijaniem produkcji zielonego wodoru i e-metanolu, podpisała umowę inwestycyjną z INNO-GENE S.A., dzięki której, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na NewConnect – podała INNO-GENE w komunikacie prasowym i raporcie ESPI.

Spółka Hydrogenium Prosta S.A. posiada prawa własności do technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmowym, której rozwój i badania trwały ponad dwie dekady. W efekcie tych prac opracowano rozwiązanie umożliwiające bardzo efektywną konwersję węgla (w bardzo wysokiej temperaturze i pod wysokim napięciem) zawartego w biomasie na gaz syntezowy, który może być wykorzystywany do produkcji zielonego wodoru a następnie e-metanolu.

Technologia pirolizy plazmowej oferuje możliwość wytwarzania wodoru o niskiej emisji na dużą skalę, co stwarza szanse na znaczne oszczędności dla firm miejskich oraz przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu ciężkiego, chemicznego i transportu morskiego. Energia dostarczana z zewnątrz jest przekształcana w zjonizowaną plazmę w reaktorze tlenowo-parowym, co prowadzi do znacznej redukcji kosztów produkcji wodoru. W porównaniu do metod opartych na elektrolizerach, ta technologia wymaga znacznie mniejszego nakładu energii. Innowacyjne rozwiązanie umożliwia szybką konwersję różnorodnych typów biomasy na czysty gaz syntezowy, wolny od smoły, o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50%) oraz tlenku węgla (powyżej 30%).

  • Technologia opracowana przez nas we współpracy z naukowcami z Instytutu Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie posiada bardzo korzystne parametry konwersji biomasy (łuska rzepakowa) na zielony wodór. Chcemy stać się regionalnym liderem w produkcji wodoru i e-paliw, aktywnie uczestnicząc w zielonej transformacji jaką obserwujemy na świecie. Niebawem zaprezentujemy własną linie pilotażową do produkcji zielonego wodoru – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.

Stosownie do treści podpisanej Umowy inwestycyjnej, INNO-GENE S.A. obejmie 155.800 akcji HYDROGENIUM, stanowiących 76% w kapitale zakładowym HYDROGENIUM w zamian za wyemitowane przez Spółkę INNO-GENE S.A. 28.496.800  akcji zwykłych na okaziciela serii H, które – po rejestracji Akcji Nowej Emisji – stanowić będą 82,13 % kapitału zakładowego Spółki i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

W związku z nabyciem HYDROGENIUM, dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej INNO-GENE zostanie rozszerzona o działalność w zakresie wytwarzania wodoru, e-metanolu i dwutlenku węgla w oparciu o technologię plazmowego zgazowywania biomasy.

– Podobnie jak to miało miejsce kilkanaście lat temu w obszarze genetyki, dostrzegamy obecnie „zieloną rewolucję” w przemyśle, która ogarnęła cały świat. Stąd nasza decyzja aby rozszerzyć  działalność również w tym zakresie. Chcemy aktywnie uczestniczyć w tej zielonej transformacji energetycznej i wykorzystać szansę w oparciu o innowacyjne technologie. Tym bardziej cieszę się że pozyskaliśmy do współpracy partnerów z Hydrogenium PSA z ogromnym doświadczeniem w tym segmencie i prawami własności intelektualnej – powiedział Jacek Wojciechowicz, Prezes INNO-GENE S.A.

Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów (również odpadów toksycznych jak „wody czerwone”, które powstają w trakcie produkcji trotylu). Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.

Aktualnie HYDROGENIUM wraz z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, prowadzi prace nad stworzeniem instalacji pilotażowej (o przepustowości 100kg biomasy/godz.) do przetwarzania biomasy. Wcześniejsze badania wykonane przez Instytut Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie wykazały wysoką skuteczność uzyskiwanego wodoru w procesie zgazowania biomasy sięgającą 1-2 Euro kosztu wytworzenia na każdy kilogram powstałego wodoru. Uruchomienie demonstratora na terenie ośrodka badawczego HYDROGENIUM jest planowane na 1 kwartał 2025 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...