poniedziałek, 30 listopada, 2020
HANDEL E-COMMERCE Oszuści wykorzystują zakupowy szał

Oszuści wykorzystują zakupowy szał

-

Oszuści wykorzystują zakupowy szał

Listopadowe wyprzedaże już się rozpoczęły. To idealny moment dla przestępców, którzy tworzą coraz więcej fałszywych sklepów internetowych, kusząc klientów atrakcyjnymi cenami. Uważaj! Przed nami Black Friday i Cyber Monday.

W 2019 roku w samym listopadzie powstało ponad 20% więcej nieprawdziwych sklepów internetowych niż w roku ubiegłym. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość okazji dostępna jest w sieci, a Klienci chętniej i częściej robią zakupy w sklepach internetowych.

Promocja na złotą biżuterię

Agata przeglądała oferty internetowe, poszukując idealnego świątecznego prezentu dla mamy. Trafiła na e-sklep oferujący złotą biżuterię w niskiej cenie. Trwa Cyber Week, dużo sklepów rozpoczęło już wyprzedaże, więc nie zdziwiła mnie niska cena biżuterii – tłumaczy kobieta. Agata w ostatnim momencie zrezygnowała z zakupu, ponieważ znalazła stronę na prowadzonej przez CyberRescue liście podejrzanych sklepów internetowych.

Czy niska cena to od razu oszustwo?

Weryfikacja e-sklepu nie należy do łatwych zadań, dlatego warto powierzyć je ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa, którzy w dokładny sposób sprawdzą oraz wskażą, czy warto dokonywać zamówienie w wybranym sklepie online. W CyberRescue każdego dnia weryfikujemy kilkadziesiąt sklepów internetowych i ofert w sieci.

Na wiarygodność sklepu składa się wiele elementów. Można podzielić je na takie dotyczące bezpieczeństwa strony i danych, które na niej pozostawiamy oraz takie, które potwierdzają, że sprzedawca wywiąże się z zawartej z nami umowy. – tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue.

Po pierwsze zerknij na adres e-sklepu. Jeżeli przed www znajduje się https oznaczone zamkniętą kłódką oznacza to, że połączenie na stronie sprzedawcy jest szyfrowane. Niestety w obecnych czasach cyberprzestępcy wykorzystują także darmowe certyfikaty bezpieczeństwa (również oznaczone zamkniętą kłódką) co nie jest wystarczającym dowodem na to, że sprzedawca jest wiarygodny, a nasze dane nie zostaną przechwycone i wykorzystane przez oszustów.

Jeżeli chcemy dokonać zakupu na popularnej platformie, a link otrzymaliśmy od kogoś w wiadomości, warto sprawdzić również adres strony, czy rzeczywiście zgadza się z on z prawdziwym, należącym do naszego ulubionego sklepu internetowego.

Należy sprawdzić również dane firmy i dane kontaktowe. Trzeba przeczytać regulamin, a także prywatność sklepu. Jeżeli nie znajdziemy niczego podejrzanego, kolejnym krokiem do weryfikacji e-sklepu są opinie innych klientów znalezione w internecie. Tak naprawdę wystarczy kilka kroków, aby uchronić swoje dane oraz pieniądze. Postaw na ostrożność – dodaje Dominika.

Na sam koniec, gdy już zdecydujemy się przejść do płatności, warto zwrócić uwagę na dostępne metody. Sklep, który oferuje jedynie płatność przelewem daje sygnał, że korzystanie z ich oferty jest ryzykowne. Najbezpieczniejszą formą płatności, przy zakupach online, jest płatność kartą ze względu na ewentualną możliwość odzyskania środków za pośrednictwem naszego banku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...