sobota, 5 grudnia, 2020
BEZPIECZEŃSTWO Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

-

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Przeglądasz media społecznościowe i nagle trafiasz na drugi profil swojego znajomego albo wyświetla Ci się post, w którym rzekomo znana osoba ogłasza konkurs? Bądź uważny! To może być oszustwo.

Niestety w mediach społecznościowych dochodzi do sytuacji, gdzie oszuści podszywają się pod znane osoby, marki, czy też zwykłych użytkowników social mediów. Kradną zdjęcia, dane osobowe czy tworzą nieprawdziwe profile. Co zrobić, gdy przestępca założył konto, przywłaszczając nasze dane osobowe, zdjęcia?

Robert Lewandowski i 300 szczęśliwców

Wojtek trafił ostatnio na Facebooku na profil, który rzekomo należał do Roberta Lewandowskiego. Pojawiały się tam posty z transmisją live, informujące o konkursie.

Na początku nie pomyślałem, że to oszustwo. W końcu była to transmisja live! Wyglądało dość prawdziwie. Zapaliła mi się lampka, bo kiedyś czytałem o takim oszustwie na blogu CyberRescue. – tłumaczy Wojtek.

Niestety przestępcy bardzo często wykorzystują wizerunek znanych osób oraz marek. W ciągu kilku godzin pojawiło się kilka kont, podszywających się pod znanego piłkarza.

Czy taki oszust jest bezkarny?

Jeżeli ktoś się pod nas podszywa lub zauważymy, że oszust wykorzystuje wizerunek firmy lub znanej osoby, należy przede wszystkim zgłosić taki profil z poziomu medium społecznościowego. Instagram oraz Facebook posiadają opcję zaznaczenia, że ktoś bezprawnie wykorzystuje czyjś wizerunek – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Warto również zachęcić innych użytkowników portali społecznościowych, aby zgłaszali nieprawdziwe konto. Należy także jak najbardziej rozgłosić sprawę, by nikt nie stał się ofiarą oszustwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...