środa, 12 maja, 2021
BEZPIECZEŃSTWOPlaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

-

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Przeglądasz media społecznościowe i nagle trafiasz na drugi profil swojego znajomego albo wyświetla Ci się post, w którym rzekomo znana osoba ogłasza konkurs? Bądź uważny! To może być oszustwo.

Niestety w mediach społecznościowych dochodzi do sytuacji, gdzie oszuści podszywają się pod znane osoby, marki, czy też zwykłych użytkowników social mediów. Kradną zdjęcia, dane osobowe czy tworzą nieprawdziwe profile. Co zrobić, gdy przestępca założył konto, przywłaszczając nasze dane osobowe, zdjęcia?

Robert Lewandowski i 300 szczęśliwców

Wojtek trafił ostatnio na Facebooku na profil, który rzekomo należał do Roberta Lewandowskiego. Pojawiały się tam posty z transmisją live, informujące o konkursie.

Na początku nie pomyślałem, że to oszustwo. W końcu była to transmisja live! Wyglądało dość prawdziwie. Zapaliła mi się lampka, bo kiedyś czytałem o takim oszustwie na blogu CyberRescue. – tłumaczy Wojtek.

Niestety przestępcy bardzo często wykorzystują wizerunek znanych osób oraz marek. W ciągu kilku godzin pojawiło się kilka kont, podszywających się pod znanego piłkarza.

Czy taki oszust jest bezkarny?

Jeżeli ktoś się pod nas podszywa lub zauważymy, że oszust wykorzystuje wizerunek firmy lub znanej osoby, należy przede wszystkim zgłosić taki profil z poziomu medium społecznościowego. Instagram oraz Facebook posiadają opcję zaznaczenia, że ktoś bezprawnie wykorzystuje czyjś wizerunek – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Warto również zachęcić innych użytkowników portali społecznościowych, aby zgłaszali nieprawdziwe konto. Należy także jak najbardziej rozgłosić sprawę, by nikt nie stał się ofiarą oszustwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...