czwartek, 6 października, 2022
FINANSEPolki 2022 – jaki obraz kobiet rysuje się na podstawie danych w...

Polki 2022 – jaki obraz kobiet rysuje się na podstawie danych w bazie dłużników?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Polki 2022 – jaki obraz kobiet rysuje się na podstawie danych w bazie dłużników?

  • Przeciętne zadłużenie kobiety w bazie dłużników ERIF wynosi ponad 10,8 tys. zł.
  • Spośród blisko 5 mln konsumentów w bazie biura informacji gospodarczej ERIF, nieterminowe zobowiązania figurują przy ponad 1,3 mln z nich- w tej liczbie 39% to kobiety.
  • Mniej kobiet niż mężczyzn ma długi, jednak średnia wartość jednego negatywnego wpisu kobiety w bazie jest wyższa i wynosi odpowiednio 5 557 zł versus 5 096 zł.
  • Aż szesnastokrotnie mniej kobiet niż mężczyzn zalega ze zobowiązaniami alimentacyjnymi.

Baza Biura Informacji Gospodarczej ERIF zawiera informacje o 4,88 mln konsumentów. Nieterminowe zobowiązania figurują  dla blisko 1/3 z nich (28%). W tej liczbie 61% zadłużonych konsumentów to mężczyźni. Kobiety stanowią 39%. Jaki obraz kobiet rysuje się na podstawie danych?

Można postawić tezę – co także jest spójne z wieloma badaniami – że kobiety lepiej niż mężczyźni  kontrolują swoje finanse. Mają też mniejszą tendencję do zadłużania się, a jeśli podejmują zobowiązania finansowe, rzadziej niż mężczyźni spóźniają się z ich spłatą. Tylko w grupie powyżej 65 roku życia to kobiety stanowią nieznacznie większy udział wśród zadłużonych konsumentów (53%). Może to jednak wynikać ze statystycznie dłuższego życia kobiet niż mężczyzn i faktu, że kiedy zostają same, muszą się utrzymać z jednej – z reguły niewystarczającej – emerytury. Najczęściej informacje negatywne  dotyczące konsumentów  raportują firmy pożyczkowe (33% wpisów), dostawcy usług multimedialnych (20%) oraz banki (14%) – mówi Edyta Szymczak, Prezes Zarządu ERIF.

Rekordziści zadłużenia to mężczyźni

Mężczyźni zajmują też „czołowe miejsca”, jeśli chodzi o rekordy zadłużenia. Najwięcej informacji negatywnych (czyli o nieterminowych spłatach) posiada mężczyzna z województwa mazowieckiego – 877; największe łączne zadłużenie – 75,7 mln zł ma 48-letni mężczyzna; a największe pojedyncze zobowiązanie konsumenta to 75,6 mln zł. Ma je także mężczyzna. Największy dług, jaki do oddania ma kobieta, to jedna trzecia wartości rekordzisty w grupie mężczyzn – 25,5 mln zł.

Mniej kobiet ma długi, ale o wyższej średniej wielkości

Zupełnie inaczej wygląda spojrzenie na płeć od strony wielkości średniego zobowiązania. Przeciętny dług kobiet to 10 802 zł (dane ERIF BIG na koniec 2021 r.), a w przypadku mężczyzn to 9 782 zł. Średnia wartość jednego zobowiązania (dłużnik może mieć ich więcej niż jedno) w przypadku kobiet to 5 557 zł, a u mężczyzn wynosi ono 5 096 zł. Jeszcze większa dysproporcja  występuje w grupie wiekowej 18-24 lata. U młodych kobiet średnie zobowiązanie opiewa na kwotę 2 523 zł, a w przypadku mężczyzn o 30% mniej – „tylko” na 1 775 zł. Z długami w największym stopniu zmagają się kobiety w wieku 35-45 lat – 25% wszystkich zadłużonych kobiet. Niestety wartość średniego zobowiązania rośnie wraz z wiekiem. W grupie 65+ to już 7 100 zł u kobiet i 7 287 zł u mężczyzn.

Alimenty – domena głównie mężczyzn, ale kobiety też nie płacą

Drastyczna dysproporcja jest pomiędzy kobietami i mężczyznami w zakresie długów alimentacyjnych. Mężczyzn z tego typu zaległym zobowiązaniem jest 16 razy więcej. Mężczyźni mają do oddania 11,3 mld zł długów alimentacyjnych, to 23 razy więcej niż kobiety. Mniejsza różnica jest w średniej wartości zobowiązania – w przypadku mężczyzn to 34 tys. zł, a u kobiet 25,5 tys. zł.

Najwięcej dłużników alimentacyjnych wśród mężczyzn znajduje się w przedziale wieku 45-54 lata, ale zdarzają się też w grupie 65+. Rekordowe zadłużenie alimentacyjne w bazie ERIF BIG to 1,9 mln zł notowane dla 35-latka z woj. podkarpackiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...