GOSPODARKADolar znów w natarciu

Dolar znów w natarciu

Dolar znów w natarciu

Dane z Polski nie zachwyciły, ale nikt też nie spodziewał się cudów na rynku budowlanym po wygaśnięciu wsparcia państwa. Na uwagę zasługuje dolar, który znów postanowił umocnić się względem głównych walut, wykorzystując między innymi dobre odczyty z rynku pracy.

Dane z Polski

Wczoraj poznaliśmy dane na temat produkcji budowlano-montażowej w Polsce, która spadła o 9,6%. Jest to silniejszy spadek, niż prognozowali analitycy, zakładający wynik na poziomie 6,8%. Tak niskie wartości spowodowane są stabilizacją rynku po braku kolejnego programu jego napędzania. Warto też pamiętać, że obniżka o blisko 10% nie oznacza cofnięcia się tego sektora o wiele lat wstecz. Jesteśmy mniej więcej równo na poziomie z października 2022. Wróciliśmy zatem w okolice poziomu rok sprzed startu programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Gorszą niespodzianką dla polskiego złotego był jednak spadający wskaźnik koniunktury konsumenckiej. Ta po kilku kwartałach słabszych wyników znów zaczyna się pomniejszać.

Odczyty z USA

Wczoraj opublikowano pakiet danych zza oceanu. Na szczególną uwagę zasługuje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która znów się obniża, osiągając poziom 213 tysięcy. To wartość zbliżona do progów, przy których można spodziewać się spadków bezrobocia. Trzeba być oczywiście uważnym z takimi prognozami, bo zeszłotygodniowe dane zostały jednak skorygowane w górę i niewykluczone, że również w tym tygodniu niedoszacowano ostatecznego wyniku. Po tych danych dolar umocnił się, a na rynkach odżyły dyskusje o możliwym zrównaniu kursu euro z dolarem. Patrząc na poranne ruchy na rynku, temat ten pozostaje aktualny, ponieważ amerykańska waluta nadal zyskuje na wartości.

Turcja nie zmienia stóp procentowych

Na wczorajszym posiedzeniu bank centralny Turcji podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Chociaż ostatnie obniżki inflacji cieszą, to nie pozwalają jeszcze na rozpoczęcie cyklu obniżek. Sukces jest jednak dość duży, gdyż od maja inflacja znacząco zmniejszyła się – z poziomu 75,45% do 48,58%. Widać więc wyraźnie, że mamy tendencje zmian w dobrym kierunku. Lira turecka jednak w dalszym ciągu traci na wartości względem dolara. Wraz ze stabilizacją sytuacji, spadek ten jednak spowalnia. W ciągu roku lira osłabiła się o 20%, z czego w ostatnich trzech miesiącach jedynie o 2%.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...