PRACA I KARIERAPolscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii...

Polscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec

Polscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec

Jak radzili sobie globalni pracodawcy w 2023 roku, w jakich krajach zatrudniano pracowników  z zagranicy, kto był zatrudniany na jakie stanowiska i jak klimat gospodarczy wpłynął na zwolnienia i wynagrodzenia? Na wszystkie te pytania odpowiada Global Hiring Report 2023 opracowany przez ekspertów Deel, globalnego gracza dostarczającego technologię dla sektora rekrutacji.

Szeroki obraz

Raport Deel o stanie globalnego zatrudnienia czerpie informacje z setek tysięcy globalnych umów o pracę zawartych w 2023 roku. Ich analiza napawa umiarkowanym optymizmem. Niewątpliwie cieszą rosnące wynagrodzenia i popyt na pracę. W większości regionów w minionym roku wynagrodzenia wzrosły lub pozostały średnio na niezmienionym poziomie. W skali światowej nastąpił ogólny spadek liczby wypowiedzeń (z wyjątkiem USA). W listopadzie 2023 r. odnotowano globalnie 52% mniej wypowiedzeń w porównaniu do stycznia 2023 r.

Bez rewolucji

Pomimo umacniającego się trendu powrotu do biur, jednocześnie wciąż dobrze ma się praca zdalna. Konsekwentnie jej dostępność wychodzi poza branżę IT – poza rolami technicznymi z dobrodziejstw trybu home office korzystają też sektor sprzedaży czy branża kreatywna.

– Świat nieodwracalnie zmienił się po pandemii. Także świat pracy. Mimo, że po kilku latach wracamy znów na znane wcześniej tory i wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, praca zdalna zostanie już z nami. Dla wybranych sektorów jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów złożonych z zaangażowanych w obowiązki pracowników. Pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie, czemu jako Deel bardzo kibicujemy – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Polska na tle świata

W 2023 r. Polska znalazła się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wniosków wizowych. Polskie talenty były najchętniej zatrudniane przez firmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, w Szwecji i Niemczech. Z kolei wśród najpopularniejszych branż opanowanych przez polskich pracowników znalazły się: oprogramowanie komputerowe, IT i usługi, usługi finansowe czy gry komputerowe. Najbardziej pożądani na globalnym rynku pracy byli w ubiegłym roku inżynier oprogramowania, programista czy backend developer.

– Nasz raport jasno pokazuje, że rekrutacja jest zjawiskiem globalnym. Dziś firmy nie ograniczają się do zatrudniania pracowników tylko w swoim kraju. Praca zdalna pozwala im korzystać ze światowych zasobów i wybierać talenty bez ograniczeń. To trend, który będzie się umacniał we współczesnym, zdominowanym przez technologię świecie – zauważa Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Polskie firmy w 2023 roku kadrę kompletowały nie tylko w Polsce, ale także w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającymi się rynkami dla rodzimych firm były Meksyk, Argentyna, Brazylia, Kanada i Wielka Brytania. Wśród najpopularniejszych branż znalazły się natomiast: technologie i usługi informatyczne, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo IT, marketing i reklama. Najbardziej poszukiwane stanowiska to przede wszystkim programista, zwłaszcza programista back-end, inżynier oprogramowania czy… Influencer.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...