GOSPODARKAPolska gospodarka w 2024 roku: umiarkowany wzrost po słabym 2023 roku

Polska gospodarka w 2024 roku: umiarkowany wzrost po słabym 2023 roku

Polska gospodarka w 2024 roku: umiarkowany wzrost po słabym 2023 roku

Rok 2023 był raczej kiepski dla polskiej gospodarki. Choć wydawało się, że 2022 rok – kiedy wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie – będzie najgorszym gospodarczo, to jednak Polska była jeszcze odporna, a dopiero 2023 rok pokazał istotny wzrost inflacji. W pierwszym kwartale 2023 roku inflacja przekroczyła 18%. Konsumenci stali się znacznie bardziej wrażliwi, ograniczali swoje zakupy – w związku z tym sprzedaż detaliczna i konsumpcja gospodarstw domowych spadała, a równolegle przedsiębiorstwa mniej produkowały, głównie ze względu na wzrost ryzyka na rynkach zagranicznych. Najważniejszy partner handlowy Polski – czyli Niemcy, ale także inne kraje Europy Zachodniej – wpadły w recesję lub znaczne spowolnienie gospodarcze. To także znalazło odzwierciedlenie w niskiej dynamice wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023 roku, który jest szacowany na zaledwie 0,6% PKB. To najniższe tempo w tym wieku – poza pandemiczną recesją w 2020 roku.

– Jakich danych gospodarczych oczekiwać w 2024 roku? Nadal największym zagrożeniem jest to, co dzieje się na rynkach zagranicznych – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista COFACE w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Widać kiepskie wyniki gospodarki niemieckiej, ale także dosyć wolno ożywiające się inne gospodarki Europy Zachodniej. Dużo znaków zapytania pozostaje, jeżeli chodzi o główne gospodarki światowe – jak USA czy Chiny – gdzie koniunktura się nie poprawiła. Szczególnie w Chinach można zauważyć, że główne silniki wzrostu gospodarczego wciąż są dosyć słabe. W Polsce możemy mówić jednak, że wzrost gospodarczy zgodnie z naszymi szacunkami sięgnie 2,8%. To zasadnicza poprawa względem 2023 roku – co będzie efektem głównie sytuacji wewnętrznej i konsumpcji gospodarstw domowych. Mamy też nadzieję na zwiększenie inwestycji przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że polską gospodarkę stać na wyższy wzrost – w przedziale około 4-5% PKB – wskazuje Sielewicz.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...