piątek, 18 kwietnia, 2025

Agencja Badań Medycznych ogłasza otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Agencja Badań Medycznych przeznaczy 200 mln zł na realizację niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących priorytetów zdrowotnych i potrzeb pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem chorób rzadkich, pediatrycznych, czy dotyczących układu nerwowego.

Ogłoszony konkurs na niekomercyjne badania kliniczne otwiera badaczom kolejne możliwości na realizację ich pomysłów naukowych, które później będzie można wdrożyć do systemu. Poza wartością naukową to szansa dla pacjentów na dostęp do nowoczesnych, często niedostępnych w inny sposób, terapii – podkreśla Prezes Agencji Badań Medycznych, prof. Wojciech Fendler.

Efektem ogłoszonego przez ABM konkursu ma być przede wszystkim opracowanie nowych standardów diagnostyczno-terapeutycznych, a także zwiększenie wiedzy o najbardziej optymalnych klinicznie terapiach w odniesieniu do szerokiego spektrum schorzeń. Zgodnie z Planem Rozwoju Badań Klinicznych na lata 2020-2030 konkurs ma na celu uwzględnienie priorytetów zdrowotnych i potrzeb pacjentów, w związku z czym szczególną uwagę zwrócono na choroby: rzadkie i choroby układu nerwowego, identyfikowane jako jedne z najważniejszych obszarów do rozwoju i innowacji w kategorii zdrowie na najbliższe lata. W ramach Planu zidentyfikowano także potencjalne potrzeby m.in. w obszarze neonatologii czy zdrowia mózgu.

Choroby rzadkie i choroby układu nerwowego wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia

Obecnie jednym z największych wyzwań zarówno dla pacjentów, lekarzy, jak i całego systemu ochrony zdrowia są choroby rzadkie. Chociaż każda z chorób rzadkich, a zwłaszcza ultrarzadkich, charakteryzuje się niską częstością występowania, to ich łączna liczba sprawia, że cierpi na nie od 6 do 8 proc. populacji. Różnorodność kliniczna chorób rzadkich obejmuje zespoły wad i izolowane wady rozwojowe, niepełnosprawność intelektualną, choroby neurologiczne, dermatologiczne, okulistyczne, kardiologiczne, nefrologiczne, endokrynologiczne i wiele innych. Choroby rzadkie to również niektóre rzadko występujące nowotwory, choroby autoimmunologiczne czy choroby zakaźne. Największe wyzwanie stanowi jednak fakt, że nadal tylko dla ok. 1 proc. chorób rzadkich dedykowane jest leczenie, które jest niezwykle drogie.

Z roku na rok wzrasta również liczba zachorowań na choroby układu nerwowego. Zaburzenia neurologiczne są główną przyczyną niepełnosprawności i drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce żyje ok. 50 tys. osób ze stwardnieniem rozsianym, ok. 90 tys. z chorobą Parkinsona, ok. 300 tys. osób cierpi na padaczkę, a na chorobą Alzheimera około pół miliona osób. Ponadto co roku na udar mózgu zapada ok. 80 tys. Polaków, a 15% społeczeństwa choruje na migrenę. W związku z dynamicznie rosnącą liczbą pacjentów z chorobami układu nerwowego niezwykle istotne jest zaproponowanie rozwiązań mających na celu poprawę organizacji opieki neurologicznej, szybkiej diagnostyki i usprawnienia leczenia.

Kto, i w jaki sposób może wnioskować o dofinansowanie?

Nabór adresowany jest do podmiotów takich jak: uczelnie wyższe; federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; PAN; instytuty naukowe PAN;  instytuty badawcze; międzynarodowe instytuty naukowe; Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; podmioty lecznicze dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych albo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego; podmioty prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe, które podejmują możliwość realizacji projektów w postaci niekomercyjnych badań klinicznych.

Nabór wniosków trwa do dnia 30 czerwca 2025 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Profilaktyka prywatnie, leczenie publicznie. Tak wygląda dziś system ochrony zdrowia w Polsce

Długi kolejki w państwowych placówkach powodują, że publicznie...

Podobne tematy

Biotechnologia medyczna: Polski innowacyjny skok w przyszłość

Strategiczna inwestycja publiczna w biotechnologię medyczną, może sprawić, że...

Przełomowa platforma RNA powstanie w Polsce

Platforma RNA pomoże w walce z zakażeniami wirusowymi oraz chorobami...

Agencja Badań Medycznych włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

W odpowiedzi na obecne zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pojawieniem się...

Tłumacze medyczni zwierają szyki w walce z koronawirusem

Szybko rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa to już problem globalny....

Ruszyła nowa odsłona strony skierowanej do pacjentów w badaniach klinicznych

Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie