BIZNESPonad 40% firm IT cierpi na niedobór projektów, ale zwolnienia traktowane są...

Ponad 40% firm IT cierpi na niedobór projektów, ale zwolnienia traktowane są jako ostateczność

Ponad 40% firm IT cierpi na niedobór projektów, ale zwolnienia traktowane są jako ostateczność

78% firm usług IT, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Talent Alpha obawia się negatywnego wpływu recesji na ich biznes. Mimo, że branża wciąż jest w stosunkowo dobrej kondycji, to 43% organizacji cierpi w tym roku na niedostateczną liczbę projektów. Tylko 6% firm traktuje zwolnienia jako sposób na rozwiązanie problemów. Zdecydowana większość szuka innych możliwości na zwiększenie efektywności biznesu.

Turbulencje na rynku IT w 2023 roku dotknęły prawie wszystkich – od globalnych gigantów po mniejsze firmy – wynika z raportu Tech Talent Business Survey Report 2023, przygotowanego przez Talent Alpha, platformę skupiającą blisko 900 firm, pochodzących z 52 państw, świadczącą usługi IT oraz umożliwiającą organizacjom zarządzanie i dzielenie się talentami IT.  Mimo, że 49% firm spodziewa się wzrostu w 2023 roku, to po raz pierwszy od dawna mamy do czynienia z sytuacją, w której około połowa badanych firm nie widzi jasnych perspektyw rozwoju, a 9% wręcz spodziewa się redukcji biznesu. Najczęstszymi trudnościami stojącymi przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami IT na świecie i w Polsce są: brak nowych szans biznesowych, niesprzyjające czynniki ekonomiczne, niepewność rynku oraz niedobór odpowiednich kadr, który wciąż jest problemem, mimo pojawienia się większej liczby dostępnych specjalistów.

,,Ostatnie miesiące przyniosły wiele wyzwań dla branży usług IT. To, co wcześniej jeszcze było zjawiskiem lokalnym obserwujemy już niemal na całym świecie. Wielu zleceniodawców zmniejszyło budżety przeznaczone na rozwój technologii w poszukiwaniu oszczędności lub po prostu obserwując rynek w niepewnych czasach. Duże firmy mają więcej narzędzi, by poradzić sobie z tą sytuacją, mniejsze muszą szybko reagować’’ – mówi Agnieszka Porębska, CEO Talent Alpha.

Jak firmy zamierzają radzić sobie w tej wymagającej sytuacji?

Próbując utrzymać się na powierzchni, ciężko jednocześnie się rozwijać. W jaki więc sposób firmy chcą pozostać konkurencyjne w czasach rosnących kosztów i malejącej liczby zleceń?

Firmy starają się szybko wdrażać strategie radzenia sobie z trudniejszymi warunkami rynkowymi. Wybór zastosowanych narzędzi zależy od wielkości przedsiębiorstwa, a także zmienia się w czasie.

„Jedynie 6% firm w naszym badaniu deklarowało, że biorą pod uwagę zwolnienia jako strategię radzenia sobie z trudnościami. Większość naszych badanych to małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których rozstawanie się ze swoimi pracownikami to zdecydowanie ostateczność. Niestety, przewidujemy, że przedłużające się spowolnienie na rynku IT zmusi część organizacji do weryfikacji tych założeń, zwłaszcza, że mniejsze organizacje trudniej radzą sobie z tzw. ławką – czyli specjalistami bez zajęcia – niż duzi usługodawcy, którzy mogą przesuwać ludzi między projektami. Optymistyczne jest to, że większość firm przewiduje poprawę sytuacji w biznesie pod koniec roku lub na początku przyszłego” – komentuje Agnieszka Porębska.

Scenariuszem na poradzenie sobie w kryzysie znacznie chętniej wybieranym niż zwolnienia są cięcia w wydatkach operacyjnych. Dokonuje ich co druga badana firma. Inną strategią jest renegocjacja kontraktów. Tutaj jednak firmy trafiają na opór klientów. Ciekawym trendem jest wzrost zainteresowania pracownikami nieetatowymi, tak zwanymi gig workers. Aż 17% badanych zdecydowało się skorzystać z takiego rozwiązania w 2023 roku. Samozatrudnieni specjaliści czerpią szereg korzyści z działania na własną rękę, jednocześnie będąc mniejszym obciążeniem finansowym dla zleceniodawców.

Główną strategią działania jest jednak znacznie większe skupienie się na sprzedaży – 62% firm, które wzięły udział w badaniu inwestuje w ten obszar działalności. Budowanie trwałych relacji z partnerami, zarówno obecnymi, jak i potencjalnymi jest kluczowe w czasach, w których obok braku nowych możliwości biznesowych, dochodzi również do ograniczania lub zamykania trwających projektów.

„Gdy biznes zwalnia, firmy muszą szukać nowych kontaktów i możliwości sprzedażowych. Widzimy to w rosnącym zainteresowaniu naszą platformą, która daje mniejszym firmom dostęp do zleceń od dużych korporacji, a dużym firmom daje możliwość optymalizacji kosztów i efektywności swoich zasobów IT. Dla Talent Alpha to szansa na wzrost. Już w tej chwili staliśmy się jedną z największych sieci usług IT na świecie, dając dostęp do ponad 50 tys. specjalistów. Przeciągający się okres spowolnienia byłby bardzo niekorzystny, dlatego razem z naszymi firmami mamy nadzieję, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku poprawi się na tyle, by odblokować wiele nowych projektów” – podsumowuje Agnieszka Porębska.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...