PRACA I KARIERAPraca marzeń według Polaka: umowa o pracę, dobre wynagrodzenie i równowaga życia...

Praca marzeń według Polaka: umowa o pracę, dobre wynagrodzenie i równowaga życia prywatnego i zawodowego

Praca marzeń według Polaka: umowa o pracę, dobre wynagrodzenie i równowaga życia prywatnego i zawodowego

Chcą być odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie. Ponad połowa Polaków (54%) deklaruje, że odejdzie z pracy, jeśli w firmie wystąpią przypadki działań mobbingowych. Najnowsze badanie Pracuj.pl wskazuje, że na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. 53% badanych poświęca na obowiązki firmowe osiem godzin dziennie. Blisko dwóch na trzech deklaruje, że utrzymują w życiu balans pomiędzy zaangażowaniem zawodowym a życiem osobistym.

Najważniejsze informacje:

  • 53% badanych poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie.
  • Dla 88% respondentów preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę.
  • Ponad połowa wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w firmie wystąpił mobbing.
  • 51% złożyłoby wypowiedzenie z pracy wpływającej źle na ich zdrowie psychiczne.
  • Według 7 na 10 pracodawcy powinni wspierać pracowników w work-life balance.
  • 63% deklaruje, że utrzymuje odpowiedni balans pomiędzy pracą, a życiem osobistym.

Polacy stawiają na ośmiogodzinny dzień pracy

Jak wynika z danych Eurostatu, w Unii Europejskiej w 2022 roku tylko 7% pracowników wykonywało pracę ponad normę (49 godzin tygodniowo lub więcej) w swoim głównym miejscu zatrudnienia. Najczęściej dotyczy ona osób posiadających własną działalność. Wśród samozatrudnionych odsetek osób pracujących ponad osiem godzin dziennie wynosi w UE aż 30%. Pod kątem stanowisk, najczęściej to zjawisko widać wśród osób wykonujących zadania kierownicze (24%).

A jak wygląda to w Polsce? Jak wskazuje Statista, w 2022 roku ponad 60 proc. Polaków pracowało w stałych i powtarzalnych godzinach (np. od 8 do 16). Te dane pokrywają się z wynikami najnowszego badania Pracuj.pl, z którego wynika, że większość z nas (53%) poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie. W innych modelach funkcjonuje już znacznie mniejszy odsetek badanych. Dla przykładu, dziewięciogodzinny dzień pracy praktykuje zaledwie 9% respondentów, a dziesięciogodzinny – 7%. Jeszcze dłużej pracuje zaledwie 5% respondentów.

W swoim najnowszym badaniu eksperci Pracuj.pl przyglądają się temu, jak kształtują się postawy polskich pracowników i jakie są ich wymagania względem organizacji, w których funkcjonują lub w których zamierzają podjąć pracę. W badaniu przeanalizowano opinie 2044 badanych w wieku 18-65 lat, w tym 1736 osób posiadających zatrudnienie.

Solidna umowa na długo

Polacy zapytani o to, jaki rodzaj umowy preferują odpowiadają zgodnie: umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Aż 88,5% respondentów wskazuje na właśnie ten rodzaj zatrudnienia, z czego 24,5% badanych wskazało umowę na czas określony, a 64% chciałoby pracować na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co ciekawe, zaledwie 5,5% osób wskazało w tym rankingu kontrakt B2B, czyli samozatrudnienie.

Choć wydawać by się mogło, że więcej osób będzie zwolennikami samozatrudnienia, to w obecnych czasach na znaczeniu zyskuje stabilność i bezpieczeństwo, a to w rzeczywistości najlepiej zapewnia właśnie umowa o pracę. Daje ona pracownikowi stabilne zatrudnienie i chroni go np. przed nagłym zwolnieniem bez uzasadnionej przyczyny. Taki rodzaj kontraktu zapewnia osobie zatrudnionej szereg praw, takich jak minimalna płaca, konkretny czas pracy, urlopy, ubezpieczenie zdrowotne, ale także ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem. Pracownik chroniony jest także przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy – mówi Agata Roszkiewicz, Ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.

Wśród wymienionych zalet pracy na podstawie umowy o pracę wymienia się konkretny zakres czasowy na wykonywanie obowiązków. Jak wynika z danych, właśnie w ten sposób chcą funkcjonować pracownicy w Polsce. Co ciekawe, pod kątem grup wiekowych najdłużej pracują w Polsce osoby w wieku 55-65 lat. Łącznie z tej grupy pracę powyżej ośmiu godzin zadeklarowało 25% respondentów. Liczba badanych pracujących dłużej niż osiem godzin dziennie najmniejsza jest wśród przedstawicieli pokolenia Y (25-34 lata) – wynosi 18%.

Nie boimy się zmieniać pracy

Już wcześniejsze badania Pracuj.pl wykazały, że mobilność pracowników na polskim rynku pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Dziś niezadowolony pracownik czy pracowniczka nie czekają długo, by rozpocząć poszukiwania nowego, lepszego miejsca. Aż 40% badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę.

Spośród tych badanych, którzy poszukują nowej pracy, naczelnym powodem pozostają zarobki (57% badanych). Polacy chcą dziś, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach, utrzymywać swoje wynagrodzenie na możliwie wysokim poziomie. Problemem jest także brak możliwości rozwoju (26%) – Polacy oczekują dziś od swojego pracodawcy, że pozwoli im budować karierę i rozwijać kompetencje.

Zarobki i wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Dziś pracownicy bardzo wysoko stawiają swój komfort psychiczny, wyznaczając jasne granice. Ponad połowa badanych (54%) wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w ich firmie wystąpiły przypadki mobbingu. Podobny procent badanych (51%) deklaruje, że jeśli ich praca będzie miała zły wpływ na zdrowie psychiczne, również zdecydują się na złożenie wypowiedzenia.

Nowa praca? Tylko poważne oferty

Badanym niestraszna jest zmiana pracy, a wymagania mają oni również względem potencjalnych nowych pracodawców. Przede wszystkim, firmy muszą dziś troszczyć się o wizerunek organizacji. Prowadzenie etycznego biznesu, w którym pracownicy są traktowani z szacunkiem i w którym dobrze się czują, pracodawcom po prostu się opłaca. Dla 62% respondentów renoma firmy ma istotny wpływ na to, czy zaaplikują na daną ofertę pracy. Chcą oni pracować dla firm, które cieszą się dobrą reputacją, są postrzegane jako etyczne i odpowiedzialne.

Jak deklarują badane Polki i Polacy, najważniejszymi czynnikami przy wyborze ofert pracy są dla nich: odpowiednie wynagrodzenie (73%) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (51%). Co więcej, pracodawca musi transparentnie komunikować, co dokładnie ma do zaoferowania pracownikowi. Niemal połowa badanych (49%) deklaruje, że wysłaliby swoje CV wyłącznie na takie oferty pracy, które mają w opisie podane widełki wynagrodzenia.

Dziś liczy się jednak więcej niż tylko wystarczająco wysokie wynagrodzenie. Badani pracownicy chcą pracować dla firm, które stawiają na pierwszym miejscu ich zdrowie i szczęście. 63% respondentów naszego badania deklaruje, że utrzymuje w życiu odpowiedni balans pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem osobistym i regeneracją. 55% badanych deklaruje, że w ich otoczeniu – wśród znajomych i rodziny – coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestię tej równowagi. To bardzo pozytywny trend, który na nowo definiuje współczesne środowiska pracy  – komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.

Co więcej, ponad 7 na 10 badanych uważa, że pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymywaniu równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Inwestowanie w samopoczucie pracowników i tworzenie pozytywnego środowiska pracy z szacunkiem dla czasu wolnego może prowadzić do zwiększenia produktywności, większego zaangażowania i lepszych wskaźników retencji. Tego oczekują współcześni pracownicy, ale w ten sposób również firmy są w stanie przyciągać największe talenty i osiągać pozycję pożądanego pracodawcy na konkurencyjnym rynku pracy.

O BADANIU
Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2044 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...