PRACA I KARIERAPracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Pracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Pracownicy stawiają na różnorodność i „testowanie” wielu ról

Jak wynika z najnowszego badania firmy Tikrow, jednym z najbardziej widocznych trendów rynku pracy staje się dywersyfikowanie ról i doświadczeń (tzw. multiworking). Aż 76% pracowników dorywczych przyznało, że realizując zlecenia z aplikacji wybiera „dniówki” na wielu różnych stanowiskach.

Zaledwie ¼ realizujących zlecenia pracy tymczasowej ogranicza się wyłącznie do jednej roli. Za siłą tego trendu stoją chęci zdobywania nowych doświadczeń i możliwość swobodnego „testowania” oraz dobierania określonych stanowisk według indywidualnych preferencji.

Pozafinansowe motywacje

Pracownicy natychmiastowi korzystający z aplikacji Tikrow zostali zapytani o to, co poza wynagrodzeniem motywuje ich do realizacji zleceń na pracę tymczasową. Blisko 80% ankietowanych wskazało na swobodę wyboru czasu i miejsca pracy. 53% z nich podkreśliło brak rekrutacji i długoterminowych zobowiązań. Dla niemal połowy kluczowe jest tutaj zdobywanie nowych doświadczeń, zaś blisko 39% uczestników badania przyznało, że ich motywator to możliwość „testowania” różnych ról. – W przypadku tego pytania pozostawiliśmy respondentom możliwość wskazania także ich własnej, nieprzewidzianej w kwestionariuszu motywacji w polu „inne”. Jedna z odpowiedzi wyjątkowo mi się spodobała, gdyż brzmiała – cytuję – „Pracuję, a mimo to czuję się wolny”. To chyba jedno z najlepiej charakteryzujących obszar pracy natychmiastowej zdań. Z moich obserwacji wynika również, że nie tyle samo wynagrodzenie okazuje się najważniejszą motywacją do realizacji zleceń co możliwość praktycznego poznania specyfiki wielu różnych branż i wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłych wyzwaniach zawodowych – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Mix doświadczeń

Następnie, zwróciliśmy się już wyłącznie do tych użytkowników, którzy przyznali, że są multiworkerami, a więc realizują różne zlecenia, nie ograniczając się do jednej roli, jak choćby kasjer, magazynier czy np. kelner. Wśród nich najwięcej, a dokładnie 54%, wskazało, że wybiera różne zlecenia, bo zdobywa dzięki temu nowe doświadczenia. Ma to dla nich większe znaczenie niż ciągłość pracy tymczasowej, na którą wskazało 52% respondentów, którą łatwiej utrzymać, gdy realizuje się zlecenia na różnych stanowiskach a nie oczekuje się na „dniówki” wyłącznie ze swojej ulubionej branży.

Z kolei, dla 48% uczestników badania istotne okazało się tutaj testowanie, który rodzaj pracy najbardziej im odpowiada. – Dziś wiemy także, że poza swobodą wyboru terminu i miejsca wykonywania zlecenia, a więc elastycznością i możliwością zgrania pracy tymczasowej z innymi obowiązkami, pracownicy tymczasowi w dużej mierze stawiają na zdobywanie i łączenie wielu różnych doświadczeń. Moim zdaniem ma to również duże znaczenie w obliczu lepszego przygotowania do wymagań rynku pracy i bycia odpornym na następujące na nim zmiany poprzez stawanie się tzw. multiworkerem, czyli pracownikiem uniwersalnym – dodaje Krzysztof Trębski z Tikrow.

Wymienne role multiworkera

Do naszej społeczności skierowaliśmy także pytanie o konkretne stanowiska, na których już mieli okazję pracować. Szczegółowa analiza wyników badania pokazała, że bardzo trudno było zidentyfikować tych, którzy nie wskazali na przynajmniej 2 różne role. Aż 60% respondentów zdobyło już doświadczenie jako pracownik sklepu/kasjer, niemal połowa (48,4%) wybierała jak dotąd również funkcję pracownika magazynu. Jedna trzecia respondentów realizowała zlecenia sklasyfikowane jako inny pracownik fizyczny, blisko jedna czwarta wykonywała dniówki na stanowisku pracownik produkcji, z kolei ponad 22% zaznaczyło rolę pakowacza/pickera. Nie zabrakło jednak również wskazań dotyczących pracy w lokalach gastronomicznych, jak choćby asystent kucharza, pracownika kawiarni czy kelner lub barman, a także jako promotor marki lub monter rowerów.

***

Opinie partnerów zebrano w badaniu CAWI na próbie liczącej N=1000 osób. Badanie zostało zrealizowane w dniach 04-10 czerwca 2024 roku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...